Buitenlandsch Nieuws. hij het zeker niet gedaan. Prof. Fruin vond dat in strijd met de moraliteit. Hoe de gekozen afgevaardigden er over denken zal later blijkenmaar het kiesstelsel is niet ver antwoordelijk voor misbruiken. De heeren G. van Tienhoven Jr. en D. G. Escher Jr., respectievelijk rector en ab-actis van het Utrechtsche studen tencorps, zijn door den senatus veteranorum afgevaardigd tot het bijwonen der academische feesten, te Groningen te hou den, ten einde het Utrechtsche studenten-corps aldaar te ver tegenwoordigen. Naar men verneemtzal aanstaanden Zaturdag op het Fransche tooneel te 's Hage de opéra Les Huguenots worden opgevoerd. Uit Griethuizen verneemt mendat de nieuwe proeven met de overzet-machine aan het Spijk gedaan (het eenig obstacle om het spoorvak Kleef-Zevenaar in exploitatie te brengen) totaal mislukt zijn. De moeijelijkhedendie men van den aanvang der werkzaamheden voor den spoorweg van Maastricht naar Roer mond, vooral in het bergachtige terrein onder de gemeenten Elsloo en Geulle, heeft ondervonden, blijven voortduren. Dezer dagen had onder eerstgenoemde gemeente in het bosch van de familie De Geloes, ter plaatse alwaar groote ophoo gingen moeten geschieden, een aardschuiving van ruim 5 00 kubieke ellen plaats, en werd te Geulle een der arbeiders door het plotseling losscheuren van een massa grond onder een groote hoeveelheid aarde bedolven. Ofschoon onmiddelijk hulp toegebragt iswerd hij eerst na ruim een uur werkens levenloos opgehaald. In de vorige week zijn van Hoorn 25,000 manden vruchten naar Engeland en elders verzonden. Een 9jarig knaapje, zoon van een werkman te Zut- phen was wegens zijn snoepen door zijn moeder bestraft geworden. Baloorig antwoordde hij brutaal weg: //Ik zal me verz. welnu, dit heeft het kind werkelijk gedaan, dooreven buiten de Hospitaalspoort aldaarin het water te springen. Het lijk van den jeugdigen zelfmoordenaar is Zondag ochtend uit die gracht opgevischt. Bei pen tot predikant bij de Hervormde gemeente op het Hollandsche Veld (Drenthe) Ds. J. A. Barbas, thans te Zeerijp. Bedankt voor het beroep naar Streefkerk door Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysenpred. te Koudekerke; voor dat naar Boven-Hardinxveld door Ds. G. C. Boomer pred. te Ritthem. Maandag werd in den Zoölogisch Botanischen Tuin te 's Hage een feestavond gegevendie opgeluisterd werd door een buitengewone uitvoering van het muziekcorps van het regement grenadiers en jagersonder directie van den heer Dunkier, en door een fraaije illuminatie van den Tuin, zoowel van het gebouw als lang3 de wandelpaden. Daar ook voor stadgenooten (geen leden) de gelegenheid was openge steld dit feest bijtewonenwaarvan een ruim gebruik gemaakt werd was de tuin die anders steeds druk wordt bezochtbui tengewoon bezet. Gunstig weder, heerlijke muziekfiksche uit voering, fraaije illuminatie, het ontsteken van Bengaalsch vuur, enz., alles werkte mede, om dezen feestavond uitmun tend te doen slagen; zoodat de talrijke menigte, die daar vereenigd was, zeer laat met het grootste genoegen bijeen- bleef. Rechtmatige hulde moet weder worden toegebragt aan het opgemelde muziekcorps, dat zoozeer tot opluistering van dezen feestavond heeft medegewerkt. De schoone uitvoering van de ouverture der Freischiitz en der grande fantaisie van Faust hebben dat muziekcorps nieuwe lauweren doen in- oogsten. Ook te Leiden gaf het 8ste of laatste concert op Zo- merzor", het lest heucht het best, stof tot roem over de uitmuL de concerten, die dit jaar onder directie van den heer H. Vollmar door een gedeelte van het beroemde mu ziekcorps werd gegeven. Het programma bestond weder uit 10 nommers, die allen uiterst voldeden, maar waarvan N°. 4, Souvenir de Naples; N°. 5, Un jour d'Été en Norvège en N°. 9, Grande Fantaisie uit de opéra der Freischutz, daverende toejuichingen ten deel vielen. De compositiën van den heer Dunkier hebben daarbij door hare talrijke afwisse lingen voor een gemengd publiek van muziekkenners en lief hebbers iets aantrekkelijks, 't Is een waar genot die concerten bijtewonen, als men er heengaat om de hoofdzaak, de mu ziek. 't Is de eenige gelegenheid bijna binnen Leiden gedu rende het jaarom zulk een genot te smakenop zulk een wijze, als de heer Couvée aanbiedt, die altijd keurig netjes en smaakvol zijn locaal en tuin daarvoor heeft ingerigt en geen concurrentie behoeft te vreezen. Jammer dat het zomer weder niet altijd het bezoek begunstigt en het rooster der concert-avonden geen verandering gedoogtnadat zij eenmaal bepaald zijn ook wanneer het weder niet gunstig is. Moge Zomerzorg nog lang blijven en bij toeneming worden een plaats van gezellig, vrij en ongedwongen verkeer van den fatsoenlijken stand en van een heerlijk toonkunstgenot. Uit het algemeen overzigt van het Bat. Handelsblad ontleenen wij het volgende De Regering heeft een nieuwen stap gedaan tot bevordering van het onderwijs voor inlanders door de aanstelling van een inspecteur; de heer Mr. J. A. van der Chijs is voor die taak uitmuntend berekenden het is niet te vreezen dat hij zijn belangrijk ambt als een sinecure beschouwen zal. Men verwacht algemeen dat aan den veroordeelden Floris die een moordaanslag op den heer Jhr. Mr. F. Junius van Hemert bad beproefd en daarby een ander had doodgescho ten gratie van de doodstraf zal worden gegeven. De cholera vermindert op Java in hevigheid, doch zonder geheel te wijkende weergesteldheid is voor dit in den regel zoo aangenaam jaargetijde niet gunstig. Men mist, althans te Batavia, de gewone morgen- en avondkoelte van den goe den mousson. Door den gouverneur-generaal van Neêrl.-Indië is o. a. benoemd tot 2den luit. bij het garn.-bat. der Zuid en Ooster-afdeeling van Borneo de serg.-majoor C. J. J. H. van Kempen; opgedragen de redactie der Javasche Courant aan H. J. Boolsous-chef van de afd. statis. ter algemeene secret., en eervol ontheven van de redactie der Jav. Courant Mr. J. A. van der Chijs, benoemd inspect, van het in- landsch onderwijs in Ned. Indië. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 62°, 'a middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 62°. - De Pruissische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het verzoek van de Hollandsche assurantie-maatschappij te gen brandschade en van de Zutphensche brandverzekering maatschappij de Nederlandenom in Pruissen concessie te verwerven van de band gewezenop groud dat de Pruis sische brandverzekering-maatschappijen in Nederland voor de rechtbanken niet kunnen optreden. Zoodra de Nederlandsche regering daaromtrent van zienswijze verandert, zal ook de Pruissische regering Nederlandsche assurantie-maatschappijen toelaten. Te Berlijn heeft zich een vereeniging gevormdwel ker leden bij de opneming verklaren, zich te zullen onthou den van het rooken van tabak. Men berekent, dat gedurende eenige jaren omstreeks 500 millioen pond tabak wordt ver bruikt. In Europa worden 231 millioen geteeldhet overige leveren Amerika en Azië op. De heer Abdon Michael Witzany, sedert 1856 lid der monnikenorde van de Barmhartige broeders te Weenen is op zijn verzoek geseculariseerd. De redenenwaarom hij uit die orde is getredenzal hij eerlang openbaar maken. - Uit Rusland meldt mendat de regering tot de op heffing van alle kloosters in Polen besloten heeft en dat uit de goederen van die gestichten een fonds gesticht zal wor den uit welks revenuen schoolleeraren zullen worden be zoldigd. De kloosters zullen tot seminariën en scholen wor den ingerigt. Uit Petersburg wordt berigtdat aldaar, in tegenwoor digheid van den generaal von Todleben en andere hoofd officieren, proeven zijn genomen met een lantaarn, door mid del van welk instrument men op een aanmerkelijke diepte in zee een helder licht verspreidt, ten einde den arbeid van duikers bij het opruimen van wrakken als anderzints aan merkelijk te vergemakkelijken. - De berigten uit Madagascardie van nieuwe troebe len op dat eiland gewaagden, bevestigen zich. De eerste Minister der Koningin had door veelvuldige arrestatiën en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2