N°. 1397. Donderdag 8 September. A0. 1864. Binneiilaridsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0,75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. !s avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage .Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft HD. goedkeuring verleend aan de statu ten van de Christelijke Afgescheidene gemeente te Venneper dorp, en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. Den 4den dezer is de zware rouw, door de Koninklijke familie aangenomen wegens het overlijden van wijlen Z. M. den Koning van Wurtemberg, afgelegd. Men verneemt ech ter, dat H. M. de Koningin dien nog eenigen tijd zal blij ven dragen. Naar men verneemt, is Jhr. J. H. van Cappelle dienst doend adjudant van Z. M., die door den Koning was toe gevoegd aan Z. Keiz. H. den Groptvorst Nicolaasom ge durende HD. verblijf hier te lande dienst te doen, door Z. Keiz. H. vereerd met een prachtige gouden snuifdoos, om zet met edelgesteenten, en in wier midden HD. naamcijfer prijkt. De Hoofdcommisie voor het opterigten monument ter na gedachtenis van Z. D. H. Hertog Bernard van Saxen-Weimar, is voornemens dit monument te plaatsen aan het eind van het Lange Voorhout, nabij den Kneuterdijk te 's Hage. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem heeft, in stede van den hoogleeraar v. Breda, die op zijn verzoek eervol ontslag had erlangd als secretaris dezer inrigting, als zoodanig benoemd den heer E. H. v. Baum- hauerhoogleeraar te Amsterdam. Nu Mr. G. Groen van Prinsterer in N°. VIII en IX zijner vliegende blaadjes aan de kiezers den open brief van Dr. R. Fruin over politieke moraliteit heeft beoordeeld, was er een antwoord noodig op de vragen, die tot Dr. Fruin werden gerigt: Is dit zoo? en Volhouden of intrekken? De Leidsche hoogleeraar geeft dat antwoord zeer uitvoerig in een dezer dagen in het licht verschenen brochure en houdt vol, wat hij gezegd heeft. De natie, de kiezers en het volk achter de kiezers, beslisse over de politieke moraliteit, door den heer Groen betracht bij de aanbeveling van de heeren de Brauw en van Zuylen van Nijevelt aan de anti-revolutionnaire kiezers in de kiesdistricten Gouda en 's Gravenhage. Een beslissing van die zijde is evenwel niet te wachtenhet pu bliek dat zich met zulke geschillen bemoeit, is niet groot. En om een onpartijdig oordeel te kunnen vellen, is het noo dig allen te hooren, die bij het geschil betrokken zijn: ook de HH. de Brauw en van Zuylen van Nijevelt, over de he- teekenis en de kracht der door hem afgelegde verklaringen ofschoon de artikelen in het Dagblad voor Zuid-Holland en s Gravenhage daaromtrent een helder licht verspreidt, 't Komt er maar op aanof het met begrippen van zedelijkheid is overeen te brengen verklaringen te eischen op een oogen- blikdat hartstogteigenbelang of eerzucht een kalm beraad in den weg staaten verklaringen te geven waarbij eigen belang of eerzucht in het spel komen nGeene toestemming is van waardeindien dezelve door dwaling is gegevendoor geweld afgeperst of door bedrog verkregengeweld heeft plaats, wanneer hetzelve van zoodanigen aard is, om op een redelijk mensch indruk te maken en wanneer het hem de vrees kan inboezemen, dat hij zijn persoon of z(jn ver mogen aan een aanmerkelijk en dadelijk aanwezend nadeel zoude blootstellen." Zoo spreekt de burgerlijke wet en wie zal nu beslissen wat van dien aard door de vliegende blaad jes van den heer Groen bij de bedoelde verkiezingen plaats had? Bij de stembus kon zedelijk geweld worden gepleegd; en nu beslissen wij volstrekt niet, of de zegepraal, in de kiesdis tricten Gouda, 's Gravenhage en Leiden behaald, onder de zelfde omstandigheden is geschiedmaar tochzij is te danken aan de veelvermogende bemoeijingen van den heer Groen. Toen de pijnbank nog in zwang was, kreeg men ook ver klaringen die geen waarde haddendan voor het doel waartoe ze waren afgeperst. Er kan een zedelijken dwang worden uitgeoefenddie veel meer dan ligchaamskwelling en tuchtiging uitwerkt. De HH. de Brauw en van Zuylen en Nijevelt hebben verklaringen gegevendie naar het ons voorkomt niet zoo bepaald afdoende en beslissende zijn om hen als anti-revolutionnaire conservativen in zaken van volks onderwijs te waarmerken. De verklaring of belofte van graaf Schimmelpenninck is niet openbaar gemaakt. Maar zooveel is zekeren daarop komt het bij al het geschrijf op neder de genoemde drie volksvertegenwoordigers hebben de stem men van orthodoxe kiezers door de tusschenkomst van den heer Groen in drie kiesdistrikten verkregenomdat zij aan den eisch hebben voldaandie de heer Groen steldeom op zijn aanbeveling te kunnen rekenen. Nu hangt het van ieders zedelijk gevoel af, om te beslissen of die handeling met Christelijke zedekunde op staatkundig gebied strijdt of strookt. De heer Groen zag er geen kwaad inanders had

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1