N°. 13%. Woensdag 7 September. A0. 1864. LGIDSCH DAGBLAD. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, sd franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 'a namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat; 's morgeus te 7 u. 45 m. eu te LI u., 'snamiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Iodisobe Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Xelegraaf dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. af. Zittingen van h Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van. Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der in- en Uitgaande Rechten en Acoijnse dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs dor Advertentién 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Ëen haven te Scheveningen. De Provinciale Staten vau Zuid-Holland hebben eeu aau- zienlijk subsidie uit de provinciale fondsen tot den aanleg van een vlugthaven voor visscherspinken en stoomschepen te Sche veningen verleend en daarmede uitgemaakt, dat dit werk is van provinciaal belang. Zij hebben zich vereenigd met het ge voelen van Gedeputeerde Staten, dat //een werk toch, waar voor één gemeente in ons gewest eeu subsidie van f 7 50,000 volgaarne toekent, terwijl van de zijde van het Rijk op gelijke medewerking kan worden gerekendwel niet anders dan als een werk ook van provinciaal belang kan worden beschouwd; en als zoodanig is het ook in het welbegrepen belang van ons gewest, om het door een provinciale subsidie te bevor deren." Derhalve, wanneer Leiden een aanzienlijke som be stemd voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis of tot een prachtig gebouw voor Indisch onderwijs en het Rijk daarvoor ook mildelijk de hand reikt, zijn die werken wel niet an ders dan ook van provinciaal belang te beschouwen. Wij zijn niet van die meening; plaatselijk en Rijks belang kunnen op een punt zich ontmoeten en vereenigd zijn, zonder dat het provinciaal er bij betrokken is. De Indische instelling voor onderwijs is van algemeen belangzij wordt gevestigd daarwaar een Rijks-instelling bestaatwaarmede zij in naauw verband dient te staan. De wetgevende magt heeft daartoe Leiden aangewezenniet omdat zij het plaatselijk belang van die academiestad wilde bevorderenmaar omdat het Rijks belang zulks medebragtzoodat het zelfs in de wet moest worden bepaald en niet van Ministerieel goedvinden of willekeur afhankelijk gemaakt. De haven te Scheveningen kan in zoover beschouwd wor den van algemeen belang te zijn dat als de vaart van zee naar Rotterdam gesloten is de gemeenschap met Engeland ook voor de meest verwijderde gewesten blijft bestaan. Wij hebben erkenddat dit belang kan bestaan ofschoon het naauwelijks is aangeroerd. De droogmaking van de plassen beoosten Rotterdam was van zuiver provinciaal belangom dat de vermeerdering van vruchtbaren grond in de provincie door droogmakerij voordeel geeft aan de provincie en aan de provinciale kas. Het onderhoud vau bestaande havenwer ken kan beschouwd worden van provinciaal belang te zyn maar dat er voor de provincie behoefte is aan een haven te Scheveningen wordt niet beweerd en is ook door niemand betoogd. Dat er provinciaal belang steeds zou bestaan, dan wanneer een Rijks- en een plaatselijk belang zich zamen- treffenis eeu stelling die aan het ongerijmde grenst. En juist de voorwaarde, dat aan de haven een spoorweg moet worden verbonden, bewijst, dat haar belang medebrengt, om het oponthoud binnen de provinoie zoo kort mogelijk en den afstand zoo gering te maken dat de kortste lijn om bui ten de provincie te komen de meest verkieselijke is. Een haven te Scheveningen buiten een spoorweg is on denkbaar, is zonder belang. Daarom hebben de concessiona rissen voor de haven er ook een spoorweg aan verbonden. //Een spoorweg, die haar met het groote spoorwegnet, en Europa in directe verbinding brengt." Wie kan daaraan den ken zonder tevens de ly'u Leiden-Woerden te noemen //Is zij met de haren er by gesleept" of was er geen aanleiding toen van de zijde van Gouda het plan van de haven te Scheveningen werd ondersteund De oude strijdbij verschil lende gelegenheden gevoerdook by herhaling in de zaal van 's Lands Vertegenwoordigers, de oude strijd, waarvan de onvoltooide overbrugging van de Zijl bij Leiden tot mo nument verstrektmoest herlevenzoodra ter sprake kwam Scheveningen aan het Europeesche spoorwegnet te verbinden, 't Was geen toevalligheiddat de concessionarissen de kort ste verbindingslijn aan hun plan hebben gehecht, want het behoort tot het plan, en de raming der kosten, zoowel als bet bedrag der rijks- en provinciale subsidiën staan in een onafscheidelijk verband tot den aanleg van een haven en een spoorweg van Scheveningen naar Gouda. En hoe zal het nu met de lijn Leiden-Woerden, die het belang der zeevisscherij van Katwijk Noordwijk, Zandvoort enz., tegenover die van Scheveningen, het belang van de geheele Rijnstreek tegen-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1