Buitenlandsch Nieuws. De spoorweglijn Breda-Moerdijk 5s reeds zoo ver ge vorderd, dat men met de locomotief is begonnen te rijden', en de wagens met zand beladen over de baan van Breda naar Steenakke,r tot in de nabijheid van Beek aanvoert. De brugdie voor voetgangers en rijtuigen over de rivier de Mark is gelegd en naar het terrein van het uieuwe station van den Staatsspoorweg leidt, zal met 1 October voor het publiek geopend worden. Men verneemt, dat voor verschillende posten en post jes aan den Staats-spoorweglijn Arnhem Zutphen zich tot heden 954 sollicitanten hebben aangemeld. Een geheel huisgezin uit Hom dat eenige maanden geleden naar Amerika was vertrokkenis voor een paar da gen in een zeer benarden toestand van daar teruggekeerd. De narigten welke zij medebrengen aangaande de vef're ge westen zijn niet zeer bemoedigend voor degenen welke nog in beraad mogten staan of zij al dan niet den oceaan zul len oversteken. Overigens weet men, dat voor en na reeds meerdere Limburgsche familiën die de keus gewaagd had den even bitter teleurgesteld in het vaderland terugge keerd zijn. Ten gevolge der zware stortregens, welke sedert 2 a 3 dagen te Maastricht aanhouden is de rivier de Maas der mate gewassen, dat de stoombooten van daar op Venlo se dert Donderdag de dienst hebben kunnen hervatten. Die regen heeft overigens in die omstreken het te veld staand veevoe der, de moes- en koollanden zeer begunstigd. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente aan den Helder de kandidaat D. K. Wie- linga van de Theologische School te Kampen. Donderdag 8 September zal alhier uit het Kamp van Milligen terugkeeren de 4de compagnie veld-artillerie en doortrekken het 4de bataillon jagers. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad wordt het volgende ontleend De zaak der spoorwegen gaat sedert het vertrek van den heer Stieltjes met kracht vooruit; de heer de Bordes schijnt mogelijk te zullen maken wat volgens dien heer onmoge lijk was. Uit China luiden de berigten slecht voor de zaak der op standelingen in Japan loopen voortdurend ontrustbarende geruchten rond van zamenzweringendie tegen de daar ge vestigde Europeanen beraamd zouden zijn. Men is druk bezig met het benoemen van commissiën voor de nijverheids-tentoonstelling, die in 186 5 te Batavia zal worden gehouden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. Zondag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 64c, 's namiddags te 4 uur 62°, te 5 uur 61°, te 8 uur 57°, te 10 uur 55°. Maandag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 55°, 's middags te 12 uur 63°, te 4 uur 65°. Te Bastogne hebben clericalen bij gelegenheid der ver kiezingen een moord gepleegd. Een zekere Lambert had een herberg buiten de barrière van genoemde stad en vond daar een lOtal Catholieke kiezers, die met een geestelijke jenever dronken. Zij eischten van hem dat hij //leve van Hoorde!" zou roepen. Lambert antwoordde, dat hij geen kiezer was, maar een liberaal van ganscher harte en riep//Leve de li beralen leve BergerDe clericalen wierpen zich op hem en mishandelden hem, 10 dagen later was hü een lijk. De rechtbank van Neufchateau heeft een vervolging tegen de vermoedelijke moordenaars ingesteld en hen in hechtenis doen nemen. Onlangs heeft een werk over den persoon des Ver lossers van Dr. Schenkel, leeraar en directeur aan het Evan- gelisch-Protestantsch seminarie te Karlsruhe groote ergernis verwekt, omdat het in de ontkenning der geloofswaarheden nog veel verder ging dan men tot hiertoe in Baden gewoon is. Er zijn verscheidene protesten daarentegen verschenen en 117 predikanten hebben bij den Evangelischen opperkerke- raad het ontslag van dien leeraar gevraagdaangezien het volgens hun gevoelen een ongerijmdheid zou zijn om de opleiding en vorming van toekomstige godsdienstleeraars nog langer toetevertrouwen aan iemand, uit wiens geschriften bleek dat hij geen godsdienst bezat. Ofschoon velen deze op merking gegrond achtten en zeker dachten dat aan het'ver zoek in het adres vervat gevolg zou worden gegeven heeft de opperkerkeraad gemeend hieraan niet te moeten voldoen. Bij circulaire van den 17den dezer maand heeft genoemde raad beslist dat het vrije onderzoek een der fondamenten van het Protestantismus is, en dat alle Protestantsche Christenen en nog veel meer de predikanten en geleerden niet alleen het recht hebben om de H. Schrift naar hun gevoelen uit teleggen maar zelfs dat dit hun pligt is. De kerkelijke over heid zegt zeer goed te begrijpen dat het bedoelde boek zeer veel aanstoots zal vinden bij hen volgens Wier gevoelen de ouderwetsche wijze van het Christendom de leeraren identiek is met het Christendom zelf, maar dit nam niet weg dat het boek daarom toch niet viel onder het. bereik van de ker kelijke wetten des lands, en dat ook de voorstelling van deti persoon de Verlossers, zooals die in de oude kerk plaatshad door het thans levende geslacht niet onvoorwaardelijk meer aangenomen werd. Na de 117 rechtzinnige predikanten een ern stige vermaning te hebben gegeven over hunne onverdraag zaamheid geeft de opperkerkeraadals hoogst gezag in de godsdienstige aangelegenheden van Badenaan een iegelijk de vrijheid van theologisch onderzoek en natuurlijk ook van geloofsverkondiging. Hij ziet hierin niet alleen volstrekt geen gevaar voor het geloof, maar beschouwt zoodanig onderzoek en zoodanige verkondiging als dienende tot verheerlijking van Christus, wijl zonder die vrijheid voor de mannen van ouzen tijd op een eerlijke wijze geen geloof meer te vinden zou zijn met andere woordendat de moderne leeraars der Evangelisch-Protestantsche kerk alsdan allen huichelaars zou den moeten zijn, indien zij nog langer hun ambt willen blijven vervullen. Het algemeen gevoelen over deze circu laire is, dat de opperkerkeraad als Protestantsch ligchaam zeer consequent handelt, maar velen zijn van oordeel, dat het nu in Baden spoedig een bijzonderheid zal zijn een leer aar der zoogenaamde Evangelische kerk te vinden die nog aan een enkele letter van het Evangelie gelooft. Voor eenige dagen meldden zich bij den pastoor van de Margaretha-kerk te Weenen vier mannen aan, die ver langden gedoopt te worden. Op de vraag wie zij waren en wat zij verlangden, gaven zij ten antwoord, dat zij Joden waren en tot de R. C. kerk wilden overgaan daar zij als vrijwilligers naar Mexico wilden vertrekken en uitsluitend belijders eener Christelijke leer in het corps worden aan genomen. Het concordaat, betrekkelijk de gezondheidsdienst in oorlogstijden, is tot hiertoe onderteekend door Baden, België, Denemarken, Nederland, Spanje, Italië, Frankrijk, Portu gal, Pruissen, Hessen, Zwitserland en Wurtemberg. Daar entegen zijn EngelandRusland SaksenZweden en Noord- Amerika nog niet toegetreden. Men verzekert, dat de Paus 40 dagen tijd heeft gevraagd om te antwoorden op de vertoogen ter zake van den jeug digen Cohen ingediend. Vermits die termijn bijna is verstre ken zal de Pauselijke regering, naar men zegt, nog een uitstel van 20 dagen verzoeken alvorens zijn antwoord ken baar te maken. Naar men verneemt, wordt thans te Turin onderhan deld om het eiland Elba aan Frankrijk aftestaan. Bij den Moniteur zijn voor de slagtoffers van den brand van Limoges ingekomen 89,169 frs. 15 c. De Courrier de Nantes melde 11. Zaturdag het vol gende geval. Donderdag nam mevr. M., een jeugdige dame een zeebad, en ging daarbij een der fraaiste grotteD bin nen. Zij bleef daar lang, zeer lang, in bewondering van de zonderlinge vormen der rotsen zoodat zij vergat dat de vloed opkwam. Toen zij wilde teruggaanwas alle uitgang voor haar gesloten. Door onbeschrijfbaren schrik getroffengilde mevr. M. om hulpmaar het gebruis der zee overstelpte hare stem. Stap voor stap week zij voor den instroomenden vloed terug, tot in het diepste der grot. In wanhopige po ging tot zelfbehoud, klemde zij zich vast aan de hoogere uitstekende rotspunten half hangende in het water. Zoo hield zij zich vier volle uren in een toestand welks verschrikkin gen te gevoelenniet te schetsen zijn. Toen de eb inviel en haar het terrein weer vrij liet, was zij, door zieleschokken als gebroken en ligchamelijk uitgeputnaauwelijks bij magte

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2