Buitenlandsch Nieuws. zijnde de grootste zoo niet de eenige belanghebbende in deze te onderwerpen, of de verbetering van dien waterweg, van 's Gravenhage naar en langs Delft, overeenkomstig het bij gevoegd plan, voor rekening der gemeente zal worden on dernomen, en zoo ja, onder welke voorwaarden, en om den uitslag van 's Raads overwegingen aan Gedep. Staten mede te deelen. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben aan den .Raad voorgesteld het huis in het Hooge Westeinde aldaar, van de erveu A. A. J. Meijlink aantekoopen voor de som van f 53,000, te vinden door verkoop van inschrij ving op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld, ten einde daarin te kunnen plaatsen de eerste afdeeling van het gymnasium en de nieuwe burgerschool met vijfjarigen cursus. Men berigt uit Maastricht, dat de regering het athe naeum aldaar heeft opgehevenonder dankbetuiging aan de leeraars en aan den raad van bestuur voor de bewezene diensten. Door de maatschappij tot bevordering van bouwkunst te Amsterdam zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven 1°. ontwerp van een bibliotheekgebouw voor 100,000 ban den, prijs f 250; 2°. ontwerp van een dorpskerk voor de R. C. eeredienst, prijs 10 0; 2°. ontwerp van een over dekte zitplaats in een tuin, niet breeder dan 6 el, prijs ƒ25. Door wijlen Jhr. G. C. Mollerus is een legaat van f 7000 vermaakt aan de commissie der Nederlandsche Her vormde gemeente te Amsterdamter behartiging van de godsdienstige belangen in de kerkelijke buitenwijken. Dingsdag 11. kwam de stoomboot Paul van Vlissin- gendie van Rotterdam naar Deventer voerdoor de he vige rukwinden voortgestuwd, in aanraking met de hulp brug te Zutphen. Het open vak eindelijk doorgestoomd zijnde en de opening tusschen de pijlers der spoorwegbrug willende passeren stootte het vaartuig driemaal met groote hevigheid tegen een der stoompijlerswaardoor het aanmerkelijk be schadigd werd en slechts met moeite Deventer bereikte. Dings dag ochtend is aldaar bekend gemaaktdat de boot dien dag niet naar Rotterdam zou gaan. Ook de Kamper boot heeft met het stormachtige weder moeten worstelen en in plaats van ten half acht ure 's avonds, is zij eerst ten half vijf ure in den morgen voor Zutphen aangekomen. Zondag 11. werd te Alphen aan den Rijn Ds. W. Oie- mer van Stads-Kanaal door Ds. J. H. Donner van Leiden bevestigd als predikant bij de Christelijke Afgescheidene ge meente aldaarmet een zeer indrukwekkende rede over Mar kus IV, vs. 26 tot 29. De nieuwe leeraar aanvaardde des namiddags zijn dienstwerk met een intreerede over Jesaja XI, vs. 6 tot 8. Onlangs is tot predikant bij de Herv. gemeente te Spijk (Groningen) beroepen A. P. A. du Cloux, te 's Gre- velduin-Kapelle. Naar men thans aan de Groninger Courant meldt, moet de benoeming, tengevolge waarvan die beroe ping plaats hadvolgens het gevoelen van sommigen niet in orde zijn. Er is dan ook bij het classicaal bestuur van Appingedam protest ingediend èn tegen een van de drie uit- gebragte stemmen zelve èn tegen de wijze waarop die stem is uitgebragt. Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft als can- didaten tot de H. dienst toegelaten de heerèn J. G. Knott- nerus, H. MalcomesiusW. M. Timmerman, D. Rijnders en H. C. Lindonk. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ede Ds. A. F. Simon te Bleskensgraaf. Ds. H. A. Leenmans, pred. te Hellevoetsluisheeft het beroep naar Gaast en Ferwoude (Friesland) aangenomen. Ds. D. J. van der Werp te Burum heeft het derde beroep naar de Gereformeerde gemeente Graafschap Staat Mi chigan in Noord-Amerika aangenomen. Ds. J. Vermeer Az., pred. bij de Herv. gemeente te Genemuideuheeft voor het op hem uitgebragt beroep naar Garderen bedankt. Een leeraar van een Afgescheidene Gereformeerde ge meente zag zich bezwaard met een schuld op de bijzondere Christelijke school gevestigd van f 1000 tegen 5 pCt., die hem was opgezegd. Bij het bezoek van een vriend vroeg hem dezeof hij hem ergens mee kon dienen De leeraar deelde zijn bezwaar mede en eindigde met de betuigenis //gij zoudt mij grootelijks kunnen dienen met die schuld tegen 2£ pCt. overtene'men." Zijn vriend had daarin bezwaar, maar verliet de kamer en kwam terug met een bankbillet van f 1000, die hij den leeraar ter hand stelde, er bijvoe gende //neem dit als een gift voor uwe school." Wij vernemendat Z. Keiz. H. de Grootvorst Nico- laas ook den Burg heeft bezigtigd en na 's Rijks Ethnogra- phisch Museum (niet Entonomologisch zooals in het vorig nommer onjuist was opgegeven) een bezoek heeft gebragt aau het Hotel Verhaaff en met den spoortein van 4 uur naar 's Hage is teruggekeerd. De Thermometer van Fahrenheit te.ekende alhier Vrij dag des namiddags té 5 uur 5 5°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Zaturdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 66°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 63°. In de Belgische Kamer van Afgevaardigden wordt het onderzoek der geloofsbrieven steeds voortgezet. De verkiezing van Gent gaf, aanleiding tot een debat, waarvan de verwar ring alle denkbeeld overtreft. Eeu gerucht wildat het che misch onderzoek van de 490 stembiljetten te Leuven geleid heeft tot het resultaat, dat zij niet waren gesteendrukt - zoo als men voorgaf maar met gewoon schrijfinkt geschreven. De Koning van Hannover, die zich te Norderneij be vindt, moet nog al ongesteld zijn. Het congres voor de Duitsche volkshuishoudkunde, thans te Hannover vergaderd heeft zich tegen alle soorten van hazardspel verklaardals zijnde in strijd met de zede lijkheid. Het congres wenscht dus de opheffing van alle speel banken in Duitschlandalsmede van de staatsloterijente gelijk gaf de vergadering als hare meening te kennen, dat de regeringen voortaan aan leeningen geen loterijen meer moeten verbinden. Ten Blotte 'werd het voorstel gedaan om alle stedelijke octrooijen als belemmerend voor den aanvoer van levendsmiddelen te verklaren en medewerkend tot ver hooging van prijs. De Siècle vestigt weder de aandacht op den lljari- gen Cohen te Rome, en op den toestand, waarin Frankrijk is gebragt, nu het blijkt dat de Pauselijke regering niet wil voldoen aan het verlangen van het Fransche gouverne ment, dat, ofschoon het tegendeel is beweerd, op de terug gaaf van den minderjarigen zoon aan de ouders aandringt. Reeds heef! de Monde verkondigd dat de H. Stoel niet zal wijken. Alzoo zal, volgens den Siècle, de jonge Cohen als vroeger de jonge Mortara, opgesloten worden gehouden in een klooster, en zal Frankrijk voortgaan //millioenen opte- offeren tot schraging van een bewinddat met de Keizer lijke regering den draak steekt, hare waarschuwingen met schouderophalen beantwoordt en vermaak schept in de te genstrijdigheid, waarin die regering elk oogenblik is gebragt, door handelingen te moeten afkeuren en betreurenwaar voor zij mede verantwoordelijk is." Die lljarige Cohen geeft stof tot veelvuldige bemoeijin- gen voor de diplomatie en voor het clericalisme. Dat het kind reeds vroeg wordt ingeprent zich onafhankelijk te maken van elk gezag en zelfstandig te oordeelen en te willen strookt met den geest van onzen tijd; 'tis des te meer pligt voor ouders om toetezien op het onderwijshet verkeer en de omgeving hunner kinderen. Wat te Rome met den lljari- gen Cohen plaats heeft, vloeit voort uit hetzelfde beginsel en staat in verband met dezelfde omstandigheden optemer- ken vooralwaar het clericalisme of de kerk en de kerke- lijken zich plaatsen tusschen ouders en kinderen in betrek king tot de opvoeding. De jonge Cohen ging zeer waarschijn lijk op een Christelijke school, waar de kerkleer op den voorgrond staat en de ouders van Cohen betaalden het school geld of zelfs geen schoolgeld; maar lieten alles over, ook de godsdienstige en zedelijke vorming aan den onderwijzer. Is het wonder dat de lljarige Cohen tot een Roomsch Chris ten werd gevormd, gelijk weder elders jeugdige Protestan ten het in hunne ouders dwaasheid achten, dat zij nog aan den Bijbel gelooven nog bidden enz.? gelijke beginselen, dezelfde oorzaken openbaren zich op verschillende wijzen Naar verzekerd wordtis Alex. Dumas bezig een boek te schrijven over het wezen der godsdienst. Zeer zeker is dat voor den romanschrijver een geheel nieuw onderwerp,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2