Buitenlandsch Nieuws. hadden aangemeld, slechts 14 voldaan aan het toelatings examen voor de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus dat Dingsdag 11. werd gehouden. Woensdag zou weder van een 2Otal het examen worden afgenomen. Op de kermis te Rotterdam viel een jongen van het paard uit een carousselde moederondoordacht te hulp willende komen kreeg eeu slag van den rondgaanden molen zoodat zij zwaar verwond werd en iu zorgelijken toestand verkeert; de jongen, die op den grond liggende geen letsel kon bekomenwas met den schrik vrij. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag tot leden der commissie van toezigt over het mid delbaar onderwys benoemd de HH. H. P. C. Stoffels, B. F. Krantz, Prof. J. E. Goudsmit, Prof. P. L. RykeJ. van Heukelom en D. L. Wolfson en de verordeningen vastge steld op het onderwijs aan het gymnasium en aan de hoo gere burgerschool. Vervolgens is in behandeling gekomen het voorstel tot ontbinding der Vereeniging van turfdragers; de meerderheid hoewel gezindom het verzoek tot ontbinding toetestaanwas niet overtuigd van het recht der leden van de Vereeniging op de bezittingen en had bezwaar tot hare te geldemaking en verdeelingzoodat besloten werd een nader voorstel aftewachten. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een adres van den heer D. A. Schretlen waarbijmet overlegging van een tee- kening der in den Leidschen Schouwburg te maken verfraai- jingen, een jaarlijksch subside uit de gemeentekas wordt gevraagd; alsmede een adres van Prof. J. C. G. Evers, tot geheelen of gedeeltelijken afstand vau grond op den Vestwal aan de Wittepoort, ten einde daarop een villa te bouwen. Bij de heden Donderdag op het Raadhuis gehouden aanbesteding, is het afbreken van de gemetselde hoofden van de brug over de Langegracht bij de Zandstraat en van de gemetselde boog der brug met het dempen van het grachtje aan de Stedelijke Gazfabriek met al de daarbij behoorende werken aangenomen: het eerste perceel voor f 300 en het tweede perceel voor f 990, door Jacob van Leeuwen, koop man en aannemer van publieke werken alhier; terwijl het baggeren in de grachten en singels der gemeente is gepacht door Pieter van Beekgrutterwonende alhiervoor den tijd van 10 jaren, het eerste perceel voor f 7 60 en het tweede perceel voor f 50 'sjaars. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 55°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 5 2°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 58°. Dingsdag 11. zijn de Belgische Kamers weder bijeen gekomen. Al de verkiezingen voor de Kamer der Afgevaar digden zijn goedgekeurd, behalve die voor Leuven, Nivelles, Thuin en Gent, waaromtrent de beslissing is aangehouden. De klerikalen bestrijden de wettigheid der verkiezingen te Thuin en te Gent op grond van omkooping, die zou hebben plaats gehad en die te Nivelles op grond van de nietig verklaring van verscheidene stembriefjes, die den naam droe gen van hun candidaat, zonder vermelding van voorletters. De liberalen bestrijden de wettigheid der verkiezing te Leu ven op grond van het bestaan van 200 gesteendrukte stembilletten met de namen der klerikale candidaten. Het debat over dit laatste feit zal zeer belangrijk zijn. Men zal experts benoemen om te beslissen of de bedoelde stembriefjes met de hand geschreven zijn of wel vervaardigd door middel van een autografische pers. Wordt het bewezen dat zij gesteendrukt zijn dan zal de vraag wezenmoet de verkiezing worden vernietigd of eenvoudig verklaard dat de liberalen zijn gekozen in plaats van de klerikalendoordien de door middel van die ongeldige stembriefjes op de laatsten uitgebragte stemmen komen te vervallen. Deze kwestie is van zeer teederen aard. Besluit men tot het laatstedan zou dit alligt worden beschouwd als een daad van geweldals een partij greep. En echter zou zoo danig besluit allezins wettig zijn. De overige moeijelijkheden zijn niet van ernstigen aard en men mag met grond verwachtendat de verkiezingen van Thuin Nivelles en Gent zullen worden goedgekeurd. Uit Bern wordt berigtdat in de vorige week niet minder dan acht reizigers den Mont-Blanc beklommen heb ben. Drie jonge dames, dochters van den vermaarden brouwer Perkins te Londen hebben de Grands Muiets bezocht. De 15de is dit jaar te Parijs met meer luister eu pracht gevierd dan ooit te voren, 't Was een merkwaardige dag. Alle armoedigen verminktenmelaatschen blinden doofstommen, pick-pocketsorgeldraaijersdoedelzak-spelers, geprostitueerdenkoordendansers, kunstenmakers, losgebro ken of oudgasten van het bagno, kortom, al wat Parijs el lendigs, liederlijk- en diefachtigs in zijn midden heeft, had elkander rendez-vous gegeven op de boulevards, om de be zoldigde fabrikanten der kantatenvleijers van Gesar en zangers der gouden eeuwtot logenaars te makenom den volke te vertooneu wat hun in gewone tijden wordt ver borgen gehouden en op hun wijze, den heiligen Napoleons dag vierende, de nieuwsgierige wandelaars aftezetlen. Die bonte hoop van ellendigen is nu weder met hun buit in hunne holen teruggekeerd, om gedurende een jaar zich al leen bij nacht op de straten te wagen. Wat een rijke oogst van boeven zou de politie den 15den Augustus, indien zij de handen vrij had, kunnen inzamelen, want men beeft bij de gedachte, dat Parijs welligt 50,000 lieden onder zijn bevolking telt, wier domicilie, naam, afkomst of middel van bestaan onbekend is. Die 50,000 zwervers op een 15den Augustus bedelende langs de koffijhuizen of tusschen de menigte haar zakken nazoekende. Een pick-pocket stak zijn hand iu den zak eener dameen haalde daaruit zeer be daard een geborduurden zakdoek. De dame voelde de ma noeuvre en zeide, zich omkeerendeop sarkastischen toon: «zie daar vijf franksgeef mij den zakdoek terughet gemis er van schent mij een dozijn." «Daar kan ik niets aan doen, hernam de gaauwdief, maar uw zakdoek is meer waard dan vijf franks; -tegen tien geef ik hem terug." De dame ruilde een tienfranks stukje tegen haar zakdoek, waarna de pick pocket verder ging. De omstanders lachten want aan ar resteren viel niet te denkendaar het gedrang zoo groot was, dat men naauwelijks den grond raakte, maar meer zweefde dan wandeldeen alleen een pick-pocket meester kou zijn van zijn bewegingen. De France musicale deelt mede, dat een zangeres, Ga ribaldi genaamd en nicht van den generaal, met acht Ita- liaansche kunstenaars te Londen is aangekomen waar zij zich voorstelt concerten te geven. Gedurende de drie laatste dagen van de vorige week heeft in de nabijheid van Woolmir in Engeland een bosch- brand aanzienlijke schade veroorzaakt. Uit de legerplaats bij Aldershot werd een lOOOtal soldaten afgezonden, die door het graven van gruppels eindelijk het vuur hebben kunnen stuiten. Ten minste 1200 acres dennenhout zijn verbrand. Dit onheil wordt toegeschreven aan de wraak van heidenen wien men had verboden aldaar verblijf te houden. Londen is 11. Zondag door een geduchte onweersbui bezocht gewordende bliksem trof verscheiden huizen en vaartuigen; ook deed het felle weerlicht een paard op hol gaanten gevolge waarvan twee personen ernstig gekwetst werden. In South Portland-street staat een zeer net huisje sedert zes jaren bewoond door Outherine en Marion Stewart, ongehuwdbeide boven de veertig. Zoolang zij er woonden had men er niemand binnen zien gaan en ieder die aan de deur kwam werd onherroepelijk afgewezen, de briefbesteller schoof, als hij niets te brengen had, een papiertje onder de deur en den volgenden morgen werd dan een hand naar buiten gestoken en nam dien aan. Huur en belasting wer den geregeld betaald. Intusschen de eigenaar wilde toch wel eens weten wat er in dat huis gebeurde en ook de politie had er belang bij er kon wel een fabriek van val- sche munt bestaan of een moordenaars hol of ook een heimelijke schuilhoek van ontucht. Kortom de eigenaar kreeg van den rechter verlof, om des noods met geweld er bin nen te dringen, en op een goeden dag ging hij er met de politie heen. De sommatiën van buiten tot de dames gerigt bleven zonder effect; men brak dus de deur open. Het eerst kwam men in een kamer zoo hermetisch gesloten dat geen straaltje licht er in doordrong vervolgens in een soort van keuken, men kon haast niets zien, maar toen men wat aan de duisternis gewend raakte, wat zag men toen twee spook gestalten waarvoor men eerst verschrikt terug deinsde en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2