i\°. 1386. Vrijdag 26 Augustus A®. 1864. Binneiiiandsch Nieuws. Z. M. heeft den schout-bij-nacht G. Fabius, in af wachting dat nader over hem zal worden beschikt, met den 15den September a. s. eervol ontheven van de betrekking van directeur en.commandant der marine te Amsterdam, en die betrekking met den 16den dier maand opgedragen aan den schout-bij-nacht J. J. van der Moore, thans non-actief. Na de heilige dienst in de kapel van H. M. de Ko ningin-Moeder te hebben bijgewoond, reist Z. Keiz. H. de Grootvorst Troonopvolger aanstaanden Zondag 28 dezer te Scheveningen af. De Hooge Reiziger begeeft zich, vóór dat hij naar St. Petersburg terugkeert, nog eerst naar Kopenhagen alwaar H. D. eenige dagen zal vertoevenen vervolgens naar Berlijn. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Za ken zal op Zaturdag den 27sten Augustus aanstaande niet plaats hebben. Uit het thans openbaar gemaakt Verslag van de 7de vergadering der hoofdcommissie voor het nationaal gedenk- teeken voor November 1813 blijkt, dat Mr. J. M. de Kem- penaer van Arnhem heeft voorgesteld het denkbeeld der op- rigting van een ambachtschool te Amsterdam te beschouwen .als vervallen, omdat voor het monument in het Willemspark en de gedenknaald te Scheveningen over f 100,000 is be schikt en dan nog slechts f 28,000 voor de ambachtschool zou overblijven. Z. K. H. Prins Frederik merkte echter op dat de drie voorstellen als één geheel moeten worden be schouwd en de hoofdcommissie zedelijk verpligt was alles te doen wat in haar bereik lagom aan het gansche ontwerp zoo mogelijk uitvoering te geven. Dientengevolge werd be sloten de financiële vraag later te behandelen. Woensdag avond is te 's Hage na een langdurig lijden overleden de baronnesse Stratenus, echtgenoote van den voor- maligen Nederlandschen Gezant te Hanover. - Naar men verzekert, zullen de voorstellingen in den Ko ninklijken Franschen schouwburg te 's Hage in de volgende week geopend worden met de opéra La Juive. - Tien jaren geleden werd door drie menschenvrienden te 's Gravenhage het ontwerp gevormd om, in navolging van hetgeen in het buitenland met den besten uitslag werkte ook aldaar een gesticht voor minderjarige idioten opterigten. Na veel moeite en inspanning werd hun ijver met een goe den uitslag bekroond en iederdie het geneeskundig gesticht en de daaraan verbonden dagschool voor minderjarige idioten aldaar beeft bezocht, zal hulde moeteu brengen aan de on vermoeide zorgen door de directie aan dat gesticht besteed. Uit het vierde verslag over het gesticht en de school, loo- pende over de jaren 1862 en 1863, blijkt, dat vele be zwaren waarmede de directie vroeger te kampen hadthans grootendeels zijn verdwenen. Op 1 Januarij 1862 waren in dat gesticht aanwezig 34 kinderen en op 1 January 1864 32. De dagschool werd op 1 Januarij 1862 bezocht door 24 kindereu en op 1 Januarij 1864 door 20. Onder de leiding van den heer van Putten wordt het onderwijs op de doelmatigste wyze gegeven. Uit een bijlage tot het verslag blijkt, dat er in Rusland een idiotengesticht bestaat voor ongeveer 20 verpleegden; in Denemarken 3, te zamen voor 66 verpleegden; in Engeland 7 voor 400; in Schotland 2 voor 50; in Frankrijk 2 voor 25in Pruissen 5 voor 80; in Oostenrijk 1 voor 25; in Beijeren 2 voor 70in Saksen 3 voor 124; in Wurtemberg 2 voor 125; in Hannover 1 voor 25; in Zwitserland 3 voor 40; en in Nederland 1 voor 35 verpleegden, te zamen 33 gestichten voor 1084 verpleegden. De eenig bekende dagschool voor idioten is de school te 's Hage. Men verneemt, dat heden Donderdag, niettegenstaande het ongunstige weder, met den volkstrein langs den Hol- landschen IJzeren spoorweg naar Amsterdam en Haarlem zijn vertrokken, van 's Hage ruim 700 en van Leiden ruim 200 personen. Met het plan tot den aanleg van een spoorweg van Emmerik naar Zutphen tot aansluiting by den staatsspoorweg begint het ernst te worden. Men verneemt, dat de gemeen tebesturen langs deze lijn uitgenoodigd zijn gewordencom- missiën te benoementen einde later in gemeen overleg de voorloopige maatregelenwelke noodig zyn bevondenten uitvoer te brengen. Maandag 11. werd Loenen aan de Vecht vereerd met een bezoek van den kolonel Vecchi, vroeger adjudant van Garibaldi, die, na de merkwaardigheden te hebben beschov terugreed naar Loosdrecht, waar hij bij Dr. Hacke V" den logeert. Te Haarlem hebben van de 24 jongelinge LEIDSCH DAGBLAD. Deae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; H. u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.j 9 n. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbus ligt in gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand* Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's in. tot 10 u. 30 m. a*. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van I Ii uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uar> Tan Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1