i\u. 1382. Maandag 22 Augustus. A0. 1864. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH DAGBLAD Dete Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, an franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regel» 0.76, Iedere regel meer 12* Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cis, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en lljiterdam tj 8 u. 38 iu.j 10 n. 16 m.j 1 u. 14 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 64 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 'a avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 6 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te Li u., 's namiddag» te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Omt-Indisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand» RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 'J uur 'sav. iJpoor .veg- ralegraal' dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 m. as. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Comtnissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is to spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 3 1 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer Thorwald Egidiu9 erkend als consul-generaal van Zweden en Noorwegen in de Nederlan den residerende te Amsterdam. De Ned. Staat-Courant deelt de beide Programma's mede, door den Minister van Binnenlandsche Zaken goed gekeurd: a. der lessen, welke gedurende het jaar 1864/65 aan de Polytechnische School zullen gegeven worden en b. van het voorbereidend onderwijs, dat in hetzelfde tijdvak aan die school zal gegeven worden. Zr. Ms. stoomschip Zoutman wordt met allen spoed gereed gemaakt voor een reis naar Japan. De zeildag is be paald op 5 September e. k. Uit Kampen schrijft men van 18 Augustas: Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is heden door een daartoe benoemde commissie aan Jhr. Mr. H. A. Wttwaal van Stoetwegen burgemeester dezer stadals hoofd van het gemeente-bestuur aangeboden een prachtige pendule met 2 vazen, prijkende met een eigenaardig attribuut en inschrift, als bewijs van hulde en erkentelijkheid vpor zija vele ijverige en belangelooze bemoeijingen tot instandbrenging van den spoorweglijn Kampen-Zwolle. Donderdag is de zaak tegen den heer J. G. van Rijn die bij arrest van den Hoogen Raad naar de rechtbank te Zwolle is verwezen, behandeld. Het betrof de poging tot omkooping van den gevangenbewaarder Lengton tot het heime lijk overbrengen van brieven van den beklaagde, die destijds in het huis van verzekering aldaar was gedetineerdaan een buiten dat gesticht wonend persoon. Drie getuigen zijn in deze zaak gehoordwaarna het openbaar O. M. in een breedvoerige rede de strafbaarheid van het feit betoogde en requireerde de schuldigverklaring van den beklaagde en zijn veroordee ling tot de straf van eenzame opsluiting voor den tijd van 45 dagen, tot betaling eener geldboete van f 5 0 en der proceskosten. De beklaagde trachtte de beschouwingen van het O. M. te wederleggen en vertrouwde op zijn vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Men verneemtdat er thans opnemingen worden ge daan voor een spoorweglyn van Almelo, langs Ommerschans, over de Dedemsvaart, door Avereest, langs de Kievitshaar, enz. naar Meppel. De synodale vergadering van 1864 is Zaturdag den lSden Augustus 11. gesloten. De algemeene collecte voor de noodlijdende kerken en scholen in Hongarije heeft, behalve nog enkele toegezegde bijdragenopgebragt de som van f 17011. De synode besloot het rapport der commissie tot overweging der ingekomen adressen betreffende de bestaande vrijheid van leer en prediking in de Nederl. Herv. Kerk met de daarin vervatte voorstellen goed te keurendat rapport door den boekhaudel voor de belanghebbenden verkrijgbaar te stellen en een exemplaar aan de adressanten tot antwoord toetezenden. Het getal onechte kindereu, in 1363 geboren in de volgende provinciën, was: in Friesland 59, Drenthe 128, Overijssel 203, Gelderland 512, Utrecht 305 Noord-Hol land 950, Zuid-Holland 1313, Zeeland 318 en in Lim burg 194. De bijenhouders in de Geldersche en Utrechtsche stre kendie in het voorjaar, wegens het gure weder, eenen schralen honigoogst tegemoet zagen, en toen dagelijks de stokken moesten voeren om de bijen in het leven te behou den zijn sedert St. Laurentius (10 Aug.) hunne bijenstok ken begonnen te drijven en werd dezer dagen hunne ver wachting omtrent den honigoogst uitermate overtroffendaar de inzameling een meer dan middelmatige genoemd kan worden. Men ziet dan ook de ijmkers geregeld dagelijks hunne beladen vrachten van tonnen honig aan de pakhuizen der honingbrekers ontladen. De honigzeemers betalen aan de boeren voor hunnen ruwen honig in de was 1 7 ct. per Ned. De bijenhouders zijn tevreden over het gehalte hunuer opzetters of jonge zwermers. Op de Veluw en lager liggende landen begint het drijven eerst in deze weekom dat men aldaar de late boekweit heeft. Na den drqftijd gaan de bijen naar de heidebloem alwaar zijbij gunstig weder, nog een tamelijken voorraad honig laden kunnen. Uit Almelo schrüft men aan de Ensched. Cour: Al hier heeft men een zeldzaam en vreemd verschijnsel aan de aardappelplant waargenomen. Boven in de kruin van het loof zetten zich kleine knoppen die even als een aardap pel in den grond uitloopen en eindelijk groote volslagen aard appels vormen. Zij hebben dezelfde kleur als de- pootaard- appels en zijn van binnen evenzoo zuiver als die, uit deii grond verkregenmen heeft stammen aangetroffen waar»'^

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1