E.A.SAVALLE. DISTILLATEUR. 3de druk. - Goedkoope uitgave. Huishoudster. Koninklijke Fabriek van Eau de Voorburg, Zeep en Parfurnerëin. Advertentiën. VOORBURG. zijn kamer ging om zijn schat eens na te zien en zijn goud stukken te tellen, kwamen er uit de rolletjes niets dan groote sous-stukken. De quasi-Amerikaan was het slagtoffer geweest van een echten Amerikaanschen diefstal. Men heeft nog altijd vrees voor nieuwe onlusten te Belfast; kwam het daar andermaal tot een botsing dan zou de militaire magtdie er nog niet was ingeroepentot her stel van den vrede tusschen Protestanten en Roomschentus- schen Ieren en Oranjelieden worden gebezigd. Hoe beden kelijk het gebeurde te Belfast is, blijkt uit het volgende ar tikel van de Ministeriele Morning Post. //Wij mogten ons in de laatste jaren vleijen met de gedachtedat Ierland ein delijk een land van wet en orde wierden ophield een schande voor het Vereenigd Koningrijk te zijn. Politieke agitatie zag men er niet meerallenwhigs en tory's Pro testanten en Roomschenschenen er met de bestaande orde van zaken verzoend te zijn. Doch onze hoop is vooreerst we der te leur gesteld. De berigten uit de voornaamste handels stad in het Noorden van Ierland doen denken, dat althans in die stad de Ieren nog niet op hoogeren trap van be schaving staan dan een zwervende stam van Indianen in Noord-Amerika. Aldaar zijn in eenen tijd van vrede en voor spoed wanordelijkheden en bloedtooneelen voorgevallen, van even schandelijken aard ais Ierland ooit in zijn donkerste dagen heeft gezien. Een schrander Ier uitte eens den wensch dat al zijn landgenooten atheïsten warenen zekerlijk zou den zij dan meer vrede onder elkander hebbendan nu zij Christenen zijn. Een volk, waarvan te recht is gezegd//dat het vecht voor de zaak der verzoeningen uit liefde tot God onderlingen haat voedt," kan nooit vrede hebben. In Ierland bestaan verschillende kerkgenootschappeneven als elders; doch deze verdeeldheid bekomt er door eigenaardige omstandighedenzoo als welligt nergens elders ter wereld bestaan, eene bijzondere mate van bitterheid. De Protestant- sche bevolking staat er tegenover de Roomsche, als de over winnaar tegenover de overwonnen partijen grijpt elke ge legenheid aanom hare overwinningen te vieren en in le vendig aandenken te houdendit is de eigenlijke oorzaak der jongste onlusten te Belfast. De verwachtte nieuwe botsing heeft Dingsdag 11. werkelijk te Belfast plaats gehadonderscheidene personen werden ge kwetst en, ofschoon de politie met gevelde bajonet tusschen beide tradwas zij niet toereikendom het oproer spoedig te bedwingenweshalve van verschillende punten om mili tairen bijstand moest worden geseinddie dan ook per spoor trein verscheen en naar men hoopt krachtig zal medewer ken om de ergelijke tooneelen te doen ophouden. De stad verkeert in een onbeschrijfelijken staat van opgewondenheid. Berigten uit Belfast van Dingsdag avond zeggen dat de grootste opgewondenheid aldaar bleef heerschen. De Roomsch-Catbolieke scheepssjouwerliedenongeveer 500 in getal, hadden de Orangistische scheepstimmerlieden tot een gevecht uitgedaagd, waarop de laatsgenoemden bij een ge weermaker inbrakenal de wapenen aldaar weg roofden zich bovendien met handbijlen, knuppels, graffels en mes sen wapenden, en vervolgens door de stad trokken, maar zonder dat men iets van een gevecht heeft vernomen. Een dezer dagen zwaar gekwetst man stierf Dingsdag, en het ge rucht zeide dat vijf andere dien zelfden dag gekwetsten ins gelijks bezweken zijn. De politie heeft op de Oranjelieden geschoten en drie daarvan gedood. Door de Roomsch-Catho- lieken is een meeting gehouden en een deputatie naar het kasteel des Onderkonings gezondenom de afzetting der plaatselijke magistratenin welke zij geen vertrouwen stel lente verlangen, onder bedreiging van zich zeiven te zul len wapenenbijaldien dit verlangen niet wordt ingewil ligd, met welk doel reeds gelden ingezameld zijn. OFFICIEEL NIEUWS. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantonge recht op 15 Augustus 18 64. 9 wegens een hond op de openbare straat te laten loopen zonder behoorlijke muilband voorzien. 1 wegens het rijden over de klinkerstraat. 1 wegens het werpen van vuilnis op straat. 1 wegens vuur ongedekt over de straat te dragen. 5 wegens het baggeren buiten den pachttijd. 1 wegens het baggeren in de Meerburgervaart. 10 wegens zich op de openbare straat in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. Tegen October a. s. wordt op een dorp nabij Leyden gevraagd eene JUF VROUW, ter waarneming eener kleine huishouding. Vereischten zijn, middel baren leeftijd Prot. Godsd. en van goede getuigschriften voorzien. Adres, met franco brievenonder lett. Cr. J>. aan het Bureau Leidsch Dagblad. Bestuurderen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix brengen bij deze ter kennis van die daarbij be lang hebbendat tot het Aannemen van Leerlingen voor de Burger avondschool en de Ambachts school zal worden gevaceerd op Maan dag en Dingsdag 22 en 23 Augustus aanstaande, des avonds van 7—9 ure, in het lokaal op de Pieterskerkgracht. Men wordt herinnerddat om toe gang te verkrijgen tot de Burgeravond school en de lessen in het Rekenende Wiskunde en het Bouwkundig Rekenen aan de Ambachtsschool, er blijken moeten gegeven worden van bekendheid met de theorie van geheele en gebroken getal len van bedrevenheid in het toepassen der hoofdbewerkingen op die getallen en van bekendheid met het metriek stelsel. Namens Bestuurderen voornoemd C. G. NIEUWVEEN, Secretaris. Oliën, cosmetique, extrait d'odeur, eau de cologne, eau de voorburg, fijne en ordinaire zeepen. i\ AMBACHTEN EN FABRIEKEN. 9 JE MA1NT1PNPKAJ y UUlllJlJllU. Wr-' De Snelpers. Het is een Boek dat ons een blik doet werpen op bet gebied det Uitvindingen, Ambachten en Fabrieken, zóó populair als nog geen volks-litteratuur er een kan aanwijzen. Bij het inzien van den Inhoud zal de rijkdom van het werk blijken, welks billijken prijs niet is overtroffen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3