Buitenlandsch Nieuws. de woning van den korenmolenaar J. P. Engel door brand verwoest. Het gelukte aan de brandweer dier gemeente den brand te beperken tot dat huis alleen. De brandweer van Charlois was ook ter hulp opgekomen doch heeft geen dien sten behoeven te doen. Naar men zegt, was niemand in het huis of in den molen toen de brand uitbarstteen is het dus een raadsel hoe die is ontstaan. Bij gelegenheid der kermis te Buitenpost zijn een lOtal paarden te zamen verkocht voor honderd gulden. Woensdag avond is, ter vervulling der vacature, ver oorzaakt door het overlijden van den Weleerw. heer G. H. Sesbruggerin leven predikant bij de Herstelde Evangelisch Luthersche gemeente te Amsterdamdoor meerderheid van stemmen benoemd, de Wel-Eerw. heer ^H. R. Bosch, pred. te Medemblik. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft in zijn zitting van Woensdag 17 Augustus toegelaten tot can- didaat tot de heilige dienst den heer J. de Koo. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Hoornaar de candidaat L. C. ten Bruggencate en te St. Annaland Ds. C. G. Boomer, pred. te Ritthem. Bijzondere berigten uit Batavia van 30 Junij behelzen Let volgende: De laatste mails hebben weinig nieuws van eenig aanbe lang meêgebragt. Het meest aangename berigt was voorzeker de jongste benoemingen in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ofschoon de benoeming van onzen opperlandvoogd en Mr. Prins tot commandeurs zeker een eervolle onderschei ding genoemd mag wordenzijn de benoemingen der nieuwe ridders ontegenzeggelijk pikanter, en terecht is opgemerkt, dat wetenschap en kunst en handel en industrie wel erkend zijn in erkende en algemeen geachte coryfeën. Het nieuws van de benoeming van den gouverneur-gene raal tot commandeur is te Samarang bekend gewordentij dens Z. Exc. aldaar aanwezig wasom de eerste spade voor den spoorweg in den grond te steken. Die plegtigheid is met alle mogelijke festiviteit volbragt; het heeft weder niet aan de noodige geur ontbroken. Er is gespeechdgegeten en getoast, zooals bij elk feest behoort gedaan te worden. Of vader Sloet van heeler harte heeft deelgenomen aan al dat feestrumoermeenen wij in twijfel te mogen trekkenof liever we zijn overtuigddat de man daar was en feest vierde als vertegenwoordiger des Konings. Na het verlies van zijn zoon kon hij niet feestelijk gestemd zijn. Van Borneo's Westkust zijn ongunstige tijdingen. In de nabijheid van Sintang zijn onze troepen slaags geweest met opstandelingendie vermoed worden uit het Bandjermasing- sche afkomstig te zijn. De moeijelijkheid van het terrein heeft den Overste de Neve genoodzaakt den strijd te staken en voorshands een defensieve houding aantenemen. Een ver dienstelijk officier, de kapitein de Leon, is een der gesneu velden. Vrij algemeen wordt gezegd, dat een half bataillon ter versterking is aangevraagd. Men weet echter niet of deze al of niet van hier zal versterkt worden. De nieuw benoemde resi dent van de Westkust, de heer Wijnenis per gouvernements- stoomer de Draak direct van Timor naar Pontonianak ver trokken. Het schijnt, dat het gouvernement de tegenwoor digheid van dien schranderen ambtenaar hoe eer hoe liever op die hoofdplaats wenscht. Onder de passagiers der laatst vertrokken Fransche mail behoort ook de oud-resident van Soerakarta, de heer Nieu- wenhuijzen. Bij zijn vertrek van Solo hebben hem de inge zetenen vele bewijzen van achting gegeven. Aan afscheids partijen heeft het niet ontbrokentot zelfs de zoon des Kei zers heeft eeu feest gegeven. De bladen hebben hoog opge geven van de fabeleuse prijzen die op de vendutie van dien heer besteed zijn en stelden het totaal bedrag der vendutie op 152 mille. Men heeft hier zeker te doen met een zet fout, daar verzekerd wordt, dat de vendutie f 50,000 heeft opgebragt. De som toch is hoog en levert het bewijs van de kostbare inrigting welke een resident in de Vorstenlanden zich getroosten moet. Ook/ de heer Gonggrijp, de nieuw be noemde leeraar in de Maleische taal aan de hoogere burger school te Delft, is met dezelfde mail vertrokken, om zijn nieuwe betrekking te aanvaarden. De handel heeft hier in de laatste dagen de handen in eengeslagen over het nieuws, dat de heer Anemaet, oud hoofdadministrateur van de marine, en thans directeur van producten en civiele magazijnen, alsmede chef van de firma Reijnst en Vinju zal optreden. De andere chef, de heer v. Deldenheeft als gouveruements-secretaris 's lands dienst vaarwel gezegd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uur 60°, des avonds te 8 uur 56°, te lü uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 56c, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 65°. Te Berlijn werden jaarlijks vijftig menschen door wa tervrees aangetast ten gevolge van dollehondsbeten. Na de verordening, waarbij het verboden is, honden zonder muil korf te laten loopen is dat getal niet meer dan vier. Ook het aantal honden dat door de beten van anderen dol werd is in dezelfde verhouding verminderd. Het dorp Rolingen, in de nabijheid van Trier, is Dingsdag door brand bijna totaal vernield. Ten 12 ure was het dorp tot op 14 huizen een prooi der vlammen gewor den. Het schoolgebouw, de kerk, het gemeentehuis zijn mede vernield en naar men verneemt is weinig van de archieven gered. Het voornemen bestaat om te Berlijn een nieuwe ge vangenis te bouwen, bestemd om 2000 gevangenen te kun nen opnemen. In Rusland hoort men tegenwoordig bijna dagelijks van branden. Zoo zijn dezer dagen 8 dorpen aan den weg van Moskou geheel in den asch gelegd en in de stad Ser- dobsk verbrandden 400 huizen. - Het geschreeuw te Parijs van Lambert komt, zegt men, daar van daan, dat in een der pleiziertreinen de tee- dere heeft van een landelijk paar aan elk station naar haar man Lambert gevraagd haddie waarschijnlijk in een anderen trein geraakt was. Volgens een andere lezing is het daarvan afkomstigdat bij het nachtschietenin de vorige week te Vincennes, een boschwachter, in een groepje een zijner vrien den ontwarende, juist op het oogenblik dat het zeer stil was hem luide toeriep: //Hé Lambert! Bonjour Lambert!" het geen toen dadelijk door duizenden herhaald werd. Hoe dit zij't was alles behalve aangenaam dat vervelend geschreeuw te hooren en toch heeft men zich zelfs niet voor den Keizer en de Keizerin gegeneerd, die, toen zij Parijs 's avonds ver lieten er de volle laag van kregen. Dit zal welligt aanlei ding gevendat de policie er een politieke beteekenis in zoekt. Men verhaalt werkelijk reeds, dat de policie in het geroep van vive Lambert! een demonstratie zou hebben ge zien tegen het geroep van vive l'empereurdat zich niet of althans niet heel vlug hooren liet. Volgtns nadere bijzonderheden is de vreesselijke brand te Limoges Maandag avond ten 9 uur bij een hoedenmaker ontstaanjuist toen men bezig was het feestvuurwerk op het Julijveld aftestekenen stond des morgens ten 6 uur reeds een geheel uitgestrekt wijk in vlammen. Uit PerigueuxCha- teauroux en Bourges werd hulp gevraagd en ontvangen terwijl aldaar ook onverwijld een inschrijving ten behoeve der slagtoffers geopend werd. - Jl. Maandag bevond zich een Franschmante New- York wonende, te Lyon op de Quai Saint-Antoine om zij den stoffen in te koopen. Hij bekeek op zijn gemak de plaats waar den lOden Julij het bekende ongeluk voorviel, toen een zoogenaamde Engelschman hem vroegof hij niet den weg wist naar de kathedraal. Op hetzelfde oogenblik kwam een compere tusschen beidendie de beiden heeren aan bood hun herwaarts te geleiden. Dit werd aangenomen. Men bezigtigde de kerk den Jardin des plantes en de place des Terreaux. Op deze laatste plaats trok de Engelschman zijn beurs uit zijn zak en gaf aan den gids een gift van 5 0 frs. Onze vriend van New-York stond hierover verbaasd. De En gelschman leuterde in gebroken Engelschdat hem die gift niet hinderde, maar wel zoo'n vracht van 4 80 gouden 50francs- stukkendie hij in rolletjes bij zich had. Hij zou gaarne 2000 francs willen missen om ze gewisseld te krijgen. Door deze premie uitgelokt, was onze Amerikaansche vriend er gaarne toe genegen. In zijn logement gekomen, stelde hij den Engelschman nu 22,000 fr. aan bankbilletten ter hand voor de rolletjes gouden men gebruikte daarop een lek ker diner. Toen onze ligtgeloovige vriend later alleen naar

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2