N°. 1380. Vrijdag 19 Augustus. Au. 1864. Binnenlandse!] iNieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76, federe regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu- welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. tedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts. spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; jl u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 n. 40 m. *3namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand- RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's m. tot 10 u. 30 m. m„ Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie oan Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den 2den luit. J. T. L. Jans van het regement veld-artillerie op non-activiteit gesteldin afwach ting dat omtrent -hem nader zal worden beschikt. De Koning heeft aan H. Keldermanhuisvrouw van A. IJsereefoud 22 jaren, die bij arrest van het Provin ciaal gerechtshof in Gelderland, van 2 April 1864 ter zake van vergiftiging, tot de doodstraf is veroordeeldkwijtschel ding van die straf verleend en die verwisseld in 15 jaren tuchthuisstraf. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag 20en die van den Minister van Oorlog op Dingsdag 23 dezer niet plaats hebben. Ter gelegenheid der opening van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam is des middags ten huize van den heer Zo merdijk Bussink een diner van 50 couverts gegeven. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden woonde dezen feestdisch bij. Na afloop van het diner kwam Prins Frederik weder in de zalen die reeds gevuld waren om de uitvoering te hooren van de beide muziekcorpsen van de heeren Dunkier en Stumpff, terwijl mevrouw Offermans van Hove uog onderscheidene zang-solo's vervulde. De beide muziekcorpsen wedijverden om den palm der overwinning, terwijl mevrouw Offermans, luide toegejuicht, ten slotte bloemruikers ontving. Een prachtig vuurwerk van den heer v. d. Burgh besloot het feest. De heer Outshoorn, de verdienstelijke architect van het Paleis voor Volksvlijt, heeft, als persoonlijk blijk van er kentelijkheid en hulde, van den heer Dr. S. Sarphati een zeer kostbaar gouden horologieversierd met de afbeelding van genoemd gebouw, ten geschenke bekomen. Bij de laatstelijk te Scheveningen gehouden réunie der leden van het Metalen Kruis, afdeeling 's Gravenhageis na mens de leden aan den voorzitter, Jhr. Mr. W. M. deBrauw, het verzoek gerigt, om aaD Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden te kennen te geven dat, zoo daartoe, eenig- zins de mogelijkheid bestaat, het door de vereeniging hoogst wenschelijk wordt geacht, dat het monument in het Willemspark worde onthuld op den 50jarigen gedenkdag van den slag van Waterloo. De heer de Brauw heeft zich wel met het overbrengen van dit verzoek willen belasten. In de Friessche Courant leest men het volgende Wij schromen niet, het belangrijkste nieuws van de week te noemen, de aanneming van de herziene wet der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de algemeene vergadering, Dings dag 9 dezer. Toen vóór tien jaren de wet herzien werd, mogt het niet gebeurendat art. 1gelijk het was voor gesteld de goedkeuring van het meerendeel der vergadering wegdroeg. Door de afstemming van dat artikel liet men Is raëlitische nutsgezinde burgers aan de deur staanen niet onaardig zeide een uutspreker in 1854 dat hij gaarne zou gesproken hebben over Mordechai, - maar dat het hem niet geoorloofd was een Israëliet in de vergadering van uitver korenen te brengen- en ziet Mordechai was een Jood. Het eeuwig opposante Leiden en het ouderwetsche Dordt zochten wel het onchristelijk-christelijk beginsel der uitsluiting aantebevelen met al hun vermogen - menig departement werd wankelmoedig gestemd, toen het vernam, dat de commissie tot wetsherziening geen amendement gedoogde, (met andere woor den: gave aanneming of verwerping vorderde), - vruchtbaar wa ren de debatten in het produceren van wonderlijke exceptiën en vreemde gevallen, - maar de stemming deed de deur digt en openbaarde als het gevoelen der meerderheid dat de Israëlieten óók nuttig zijn, óók de edele bedoelingen der maatschappij kunnen huldigen. Het oude kerkgebouw der Doopsgezinden te Franeker onlangs door de gemeente voor een doelmatig en schoon gebouw verwisseld, werd aangekocht door een particu lier, die het op zijne beurt weder heeft van de hand ge daan aan een kleine vereeniging van godsdienstverwanten welke het gebouw andermaal tot bedehuis hebben bestemd. Deze vereeniging bestaat uit 9 ledendie zich bij toetreding door indompeling doen doopenwelke plegtigheid in het holle van den nachtin de stadsgracht wordt verrigt. Aan het hoofd der gemeente staat een leeraaruit Oost-Friesland overgekomen. Woensdag morgen is te 's Hage een grenadier van het regement grenadiers en jagers, die reeds eenigen tyd bij de klasse van discipline heeft gestaanvoor het front van het regement wegens aanhoudend wangedrag ontslagen en met vervallen verklaring van den militairen stand weg gezonden. Dingsdag is bij het aan boord komen der mg werkzaam op Zr. Ms. fregat Adolf van Nassau, ftf Vliaain* Jè*

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1