Buitenlandsch Nieuws. begon fe zinken. De twee aDdere jongenshet spartelen van hunnen makker ziende, waven inmiddels naar een löjarigen knaap, met name Alberlus Waaijerink, geloopen, die bezig was een vlieger optelaten en deze zijn spel latende varen, sprong zonder aarzelen gekleed in het water en had het ge luk deu drenkeling, die reeds gezonken was, behouden aan wal te brengen waarna hy zijn spel hervatte. Uit Roermond wordt berigtdat te Roggel in de vo rige week een verschrikkelijke moord is gepleegd op den landbouwer R. Het lijk moet er vreesselijk uit zien en over dekt zijn met wonden en kneuzingen zoo zelfs, dat het hoofd bijna van den romp was afgesneden. De verwonde is van een som van ƒ150 beroofd geworden. De officier van justi- tie, de rechter-commissaris en de substituut-griffier hebben zich dadelijk naar de plaats begeven en wij vernemen dat de vrouwde dochter en de aanstaande schoonzoon van den verwonde, als de vermoedelijke daders, aangehouden zijn. Naar men verneemt, is Vrijdag in een bosch nabij Leersumtegen een boom in een zittende houding met een pistool bij zich en in vergevorderden staat van ontbinding gevonden, het lijk van een welgekleed manspersoon. Naar het scheeD had die persoon in behoeftige omstandigheden verkeert. Enkele papieren doen gissendat hij 44 jaren oud was en voorheen zijn woonplaats te Leiden heeft gehad. Door den gecombineerden kerkeraad der Hervormde gemeente te Ransdorp en Schellingwoude (cl. Edam) is met algemeene stemmen beroepen de heer G. Borgesius Sikkema, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Friesland. Beroepen tot tweeden predikant bij de Hervormde ge meente te Veenendaal Ds. J. E. van Toorenenbergente Lienden. Ds. C. P. van Tooreu te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Linschoten bedankt. Vermits meer en meer bij den inlander in Indië de zucht blijkt om zich de Nederduitsche taal eigen te maken en de kennis dier taal een krachtig hulpmiddel tot zijn ver dere beschaving en ontwikkeling is, heeft de Indische Re gering besloten den inlander, die zich op de beoefening dier taal mogt willen toeleggendaarinzooveel zij vermag behulpzaam te zijn. In de eerste plaats wenscht zij daartoe aantemoedigen het zamenstelleu vau boekengeschikt om het aanleeren van de Nederduitsche taal voor den inlander ge makkelijk te maken. Zij looft mitsdien voor dergelijke boeken uit een premie van ƒ100 voor elk door haar goedgekeurd vel druks. Bovendien zal aan den schrijver, die in eens of op verschillende tijdstippen meer dan één vel druks indient, worden toegekendvoor de eerste tien vellen een kleine zil veren medaille, voor de tweede tien vellen een groote zil veren medaillevoor de derde tien vellen een kleine gouden medaille en voor de vierde tien vellen een groote gouden medaille, voor elk vel boven de veertig 25 boven de premie van 100. De Regering behoudt zich voor het benoemen van beoordeelaren en het goedkeuren der aangebodene wer ken. Het werk wordt na goedkeuring Gouvernements eigen dom. De schrijver blijft, zulks verlangende, onbekend en is vrij in de keuze der middelenwaardoor hy zijn onbekend heid wenscht te verzekeren. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des uamidaags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 5 5°. Woensdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 6 2°, 's namiddags te 4 uur 61°. Tc Leuven heeft bij de verkiezingen een incident plaats gehad, dat waarschijnlijk ten gevolge zal hebben, dat de liberale meerderheid in de kamer nog belangrijk vergroot wordt. Men heeft namelijk in genoemd district bij het op nemen der stemmen, 280 autografische stembriefjes met de namen der klerikale kandidaten in de bus gevouden. Deze stembriefjes zijn volgens de wet van onwaarde en wanneer de kamer ze van onwaarde verklaart, zal Leuven vier libe rale, in plaats van vier klerikale afgevaardigden hebben. De discussie over deze kwestie zal de aanstaande zitting openen en zij zal zeker belangrijk zijn de tusschenkomst van experts zal noodig zijn om te beslissen of de bedoelde stembriefjes al of niet gelithographieerd zijn. De üeensche gevolmagtigden te Weenen hebbennaar luid van schrijven uit die stad, hunne instructiën voor de definitive vredesonderhandelingen nog niet uit Kopenhagen ontvangen. Men weet dat die onderhandelingen reeds geopend zouden zijn, maar dat deze op verzoek dier gevolmagtigden, die hunne instructiën nog te wachten warenuitgesteld tot den 20sten dezer. Niet minder dan 19,000 burgerlijke personen hebben ter gelegenheid van het Napoleonsfeest om bet ridderkruis van het Legioen van Eer gesolliciteerd. Men spreekt te Parijs druk van een gelukkige vond onlangs in een der in het hotel Drouet verkochte kunstvoor werpen gedaan. De kooper van een schilderijwaarvoor hij 6 francs 60 centimes besteed had kwam op het denkbeeld dat de lijst een geheime sluiting bevatteen werkelijk opende zich, door het drukken op den kop van een spijker, een kastje, dat 11 bankbiljetten van 500 frans bevatte. Er wordt bijgevoegd dat de gelukkige kooper, die niet tot de inha- ligste behoort, de erfgenamen opspoort, om hen in het be zit dezer onverwachte som te stellen. Al meer en meer hoort men spreken van het aanstaand vertrek uit Rome van den Ex-Koning van Napels. Dat de Fransche gezant te Rome in de laatste dagen in dien geest werkzaam is geweest bij de Pauselijke regering, is aan geen twijfel onderhevig. Uit Toulon wordt gemeld, dat in de omstreken van Hyères de bosschen langs deu weg leidende naar St. Trapez de over een uitgestrektheid van 20 mijlen in brand zijn ge raakt. Nadere bijzonderheden zijn nog onbekend, men ge looft echter dat de schade zeer aanzienlijk zal zijn. De reizigers die den 12den dezer met de diligence het bosch tusschen Mole naar Hyères doorreden, zyn aan een gevaar ontsnapt, dat zeker weinigen overkomen is. Het geheele bosch rechts en links van den weg, stond over een uitgestrektheid van 20 mijlen in brand. Bij de helling van Grateloupwaar de passagiers de diligence moeten verlaten omdat anders de vracht voor de paarden te zwaar zou zijn gingen zij als door een gloeijenden oven j de doppen der pijnboomen vielen brandend op den weg neder en maakten hun togt nog gevaarlijker. Maar aan terugkeeren was niet te denken integendeel men moest zich haasten om vooruit te komen, om niet in het bosch te verbranden. Tegen tien ure in den avond gaf de wind aan de vlammen een andere rigting, terwijl intusschen ook van Toulon en elders hulp opdaagde. Een Protestantsch leeraar, de heer Hillyardheeft voor eenigen tijd ondernomen de orde der Benedictijnen weder opterigten en te Norwich daartoe een klooster gesticht. De nieuwe Protestantsche Benedictijners vieren alle Roomsche heilige dagen, vasten en doen boete gelijk Roomsche mon niken. Een 23tal Protestantsche leeraars hebben hem beschul digd als een geheim handlanger der Roomsche geestelijkheid die ten onrechte den naam van Protestant draagt. Volgens nadere berigten uit Ierland, Maandag te Londen ontvangenwaren de ongeregeldheden te Belfast ten gevolge van de te Dublin gehouden festiviteiten ter her innering aan Daniel O'Connel, ditmaal veel ernstiger dan gewoonlyk en zelfs van dien aarddat zij der regering vry wat zorg inboezemen. Zondag was het oproer nog niet ge dempt en er zyn Maandag van Londen naar de autoriteiten te Belfast bevelen gezonden om voor het herstel der rust de meest gestrenge maatregelen te nemen. 28 der belhamels zijn bereids in hechtenis genomen, doch die maatregel schijnt evenwel de overige oproermakers niet tot bedaren te hebben gebragt, en het vredelievende gedeelte der bevolking is ern stig voor haar veiligheid beducht. Het blijkt, dat de Pro testantsche partij de eerste aanleiding tot het oproer heeft gegeven door het verbranden van de beeldtenis van O'Con nel. Uit wraak wegens die beleediging werd door de Katholieke partij de beeldtenis van Koning Willem III van Oranje ver brand, en daarop ontstonden de meest schandelijke scènes en verregaande gewelddadigheden. Beide partijen maakten zich alstoen meester van steenenknuppels, messen en ge weren en vielen toen elkander met een vreesselijke woede aan. Een man werd door het razend gespuis zoo erg toege takelddat hij dood ter aarde stortte, terwijl verschillende andere personen hevig gewond naar het hospitaal moesten vervoerd worden. Ook de politie-agentendie de oproerma kers tot bedaren trachtten te brengenwerden door beide

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2