Buitenlandsch Nieuws. currentie met het buitenland belommeren, want brandstof niet 1 alléén ook kennis behoort tot het brood der Nijverheid en j wil men het ook al meestmisschien wel alles van de re- j gering hebben, het is in dit geval van toepassing: God helpt, die zich zelve helpen. Vaak zoekt men ver af, wat i het digst nabij ligtaan de grenzen van een land datwaar over men hier gevaar loopt te struikelen en te vallen. Wij vertrouwen dat de burgeravondschool en de ambacht- j school van liet genootschap M. S. G. zullen worden aange merkt als herhalingscholen vao hetgeen reeds geleerd is en ais voorbëreidings of overgangscholen tot de hoogere burger school die de kweekplaats worden moet van theoriën en ta lenten welke tot grondslag zullen strekken van een practyk die den bloei der Nederlandsche industrie verzekert. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den heer A. Goldberg erkend als consul- generaal der Vereenigde Staten van Columbia, residerende te Amsterdam. Als hulp-oflicier van Justitie in de legerplaats te Milligen is benoemd de wachtmeester der marechaussees te paard Galmers van de divisie van Noord-Brabant en Zee land. Z. K. H. Prins Frederik is heden Ding9dag uit de residentie uaar Amsterdam vertrokken. - Z. D. H. de Hertog van Brunswijk is heden Ding9dag voor eenige dagen van 's Gravenhage naar Amsterdam ver trokken om de merkwaardigheden aldaar te bezigtigen. Zaturdag morgen is Z. Keiz. H. de Grootvorst Yan Rusland met een stoomboot van Amsterdam te Zaandam aan gekomen heeft het huisje van Czaar Peter bezocht en is over Broek in Waterland weder naar het Tolhuis en naar Amsterdam teruggekeerd. Maandag heeft Z. Keiz. H. een togtje in zee gedaan met een visschersschuit van Scheveningen is te 2 ure terugge keerd. De Vorst stond aan het roer en stuurde als een er varen zeeman heeft zich met visschen vermaakt en werke lijk een goede vangst gehad. - Uit 's Hage wordt berigtdat eerst in den loop der volgende maand de Hoogen Raad een beslissing zal ne men op het beroep in cassatie van Mevr. de Wed. Prui mers, tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Overysselwaarbij zij van de voogdij over haar minderjarig kind is ontzet. De advocaat Mr. Gregory heeft tot verwer ping van dat beroep geconcludeerd. Prof. Prins van Leiden heeft bij de eerste godsdienst oefening in het kamp bij Milligen 11. Zondag gepreekt over de woorden van David Psalm 63 vs. 2 nO God Gij zijt mijn God; ik zoek U in den dageraad." Z. M. de Koning was niet in het kamp aanwezig. Het muziekcorps van het 8ste regement infanterie begeleidde op zeer voortreffelijke wijze het gezang var. het Evangelische Gezgng 4 vs. 1 53 vs. 1 en Psalm 118 vs. 14. Donderdag 11. zijn op een verkooping van ongebonden boeken te Amsterdam gehoudenverkocht fle romantische en poëtische werken van Mr. J. van Lenuep, en hebben die opgebragt de aanzienlijke som van f 7573.20. Uit Harlingen schryft men Ofschoon men nog voort gaat met het bouwen der R. C. kerk te Franeker, verneemt men uit een goede brondat de muren zakken naarmate de toren hooger wordt. Wy vernemendat drie ingezetenen der gemeente Kat wijk na de godsdienstoefening in de R. C. kerk bij gele genheid van den feestdag te hebben bijgewoondzich naar zee begaven om te baden, met dat ongelukkig gevolg.dat een hunner uit zee terugkeerde en een uur later de lijken van de beide anderen kwamen aanspoelen. Beroepen bij de Hervormde gemeente aan den Hel der Ds. J. A. Lamping te Noordwijkerhout. Uit Curasao wordt ons dd. 5 Julij het volgende gemeld Den lsten hebben de vrijgemaakten het eerste jaarfeest van hunnen vrydom gevierd, eerst met het houder van een mis, waarvoor zij geld bij elkander hadden gebragt, en toen door het houden onderling van onderscheidene partyen, waartoe ook geld was bijeengezameld. Ofschoon vrolijk, en met recht, is alles weder, zooals verleden jaar, in de beste orde afge- loopauook des avondstoen onderscheidene vuurwerken zijn afgestoken. Over het algemeen is er hier volstrekt geen klagen over de vrijgelatenen; zij zijn ook gewillig om te werkenmaar het loon is nog al hooghetgeen evenwel door de tegenwoordige duurte der levensmiddelen noodzake lijk is. Als men hun echter woning verleent en vrijheid om brandhout optezamelen en vrij water, benevens een kan maïs daags, kan men op de plantaadjes genoeg arbeiders vinden voor 25 cents daags. In de zoutpannen dat zwaar werk is, wordt natuurlijk meer betaald. Door den geringen aanvoer vau maïs, zoowel van de dusgenaamde Spaansche kust, dat is Venezuëla en Columbia, en van Amerika, is de stoommaal- molen moeten blijven stilstaan hetgeen èn voor den onder nemer zeer schadelijk is, èn op den prijs van het meeldat nog aangevoerd of door particulieren in handmolens gemalen wordt, zeer nadeelig terugwerkt. Gelukkig is de prijs van het brood matig. Dit wordt elkeu Zaturdag door den gou- vernements-secretaris in de courant bepaald. Verleden Zatur dag was het 15 centen de 17 oneen, gelijk staande met een oud pond. Er wordt ook een soort van roggebrood ge bakken dat goedkooper ismaar smaakt als zoetekoek en er vrij onoogelijk uitziet, zoodat het alleen door de geringe klasse gegeten wordt. De ingezetenen zijn hier lang niet in bun schik met het ontwerp voor het regeringsbeleid voor Curasao en de daarbij gevoegde memorie van toelichtingomdatdaar in alle West- Indische bezittingen vrije verkiezing van raadsleden wordt toegestaan alleen Curatjao daarvan wordt beroofdomdat ze er hiervoor nog niet geschikt, nog te achterlijknog te dom zouden zijn. Elk een gelooft echter wel dat Curacao de toets met al de overige bezittingen zou kunnen doorstaan en er met glans afkomen. Er wordt dan ook een memorie aan de Tweede Kamer opgemaakt, dat door een reeks knappe, fatsoenlijke en vermogende ingezetenen, ambtenaren, grond bezitters en kooplieden geteekeDd wordt, waardoor wel zal blijken, dat Curasao zoo geheel onmondig niet is, als men het, om welke reden dan ook, beeft willen doen voorkomen, en men hoopt algemeen en wenschtals billijkdat de Ka mer aan Curasao's ingezetenen hetzelfde voorrecht vergunnen zal, als b. v. aan Bonaire en Amba, die nog in den hoog- sten graad over het algemeen onmondig kunnen genoemd worden en zijn. De tweespalt in de Joodsche gemeente neemt al meer en meer toe, of eigenlijk de afgescheidenheid. De afgescheidenen noemen zich Nederduitsche Israëlitische Curaijaosche gemeente, en niet meer Portugesche, omdat het Portugesche element niet meer bestaat, maar daarvoor het Cura<;aosche is in de plaats getreden. Verleden week is er in ééne bijeenkomst voor f 30,000 geteekend voor een nieuw kerkgebouw en een stuk grond reeds aangekocht voor f 2000. Velen der vermogend- sten en die te voren zeer op de hand van den rabbijn wa ren behooren tot de afgescheidenendie over het algemeen zeer beschaafde menschen zijn en van welke eenigen hunne opvoeding of in Nederland of in Amerika hebben ontvan gen en op academiën graden hebben bekomen, 't Is dus geen gemeene onbesuisde boelzooals men het wil doen voorko men het tegendeel is juist waar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 64c, 's namiddags te 4 uur 63°. Uit Bern wordt geschreven, dat de generaal Dufour president der internationale conferentie, die aldaar zitting houdt om te beraadslagen over de middelen tot het in het le ven roepen eener algemeene overeenkomst tusschen de ver schillende staten met betrekking tot de verpleging van ge kwetsten in den oorlog aan den bondsraad heeft medegedeeld dat de conferentie binnen weinige dagen haren arbeid zal hebben geëindigd en dat het meerendeel der staten tot de overeenkomst zal toetreden. Onder de staten, op de confe rentie vertegenwoordigdbevindt zich ook Nederland. De bondsraad zou aan de leden van het congres een banket aanbieden. Het laatste overblijfsel tot herinnering van den brand

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2