S". '1378. A". 1864. Een woord aan ouders en voor industrieelen. wat ze met hunne jongens doen zulleneerst dan wanneer zij hun van de lagere school geleid hebben tot de burger- avondschool, zullen ,zij te weten komen, waarvoor zij aan leg en geschiktheid bezaten. Hier komt nu te pas,gelooveu zonder zien en gelooven op gezag: ais het bestuur wachten moet totdat alle ouders recht vatten het verband tusschen het onderwijs in natuurkunde en staathuishoudkunde en de behandeling van beitel en truffel en spintafel of weefge touw, dan kan het onderwijzerspersoneel wel met eervol ODtslag worden bedankt. Het belang in dat opkomend ge slacht, het algemeen belang, het belang van Leiden eischt geloof in de onbegrijpelijk nuttige strekking van hetgeen men thans onder middelbaar onderwijs bedoelt. LEID8CH DAGBLAD. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Tedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.j 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 n. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand- RijUg-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. ai. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Het genootschap M. S. G. leeft nog, blijkens de hierachter geplaatste oproeping of aankondiging wegens de toelating van leerlingen. Nog bijtijds kwam in de wet op het middelbaar on derwijs een aanvulling, die het mogelijk maakte, dat die stichting van de vorige eeuw in wezen bleef door haar passend te maken voor de tweede helft der tegenwoordige eeuw. Zij is minder in vorm dan wel in aard en strekking verbeterdzij is hechter en sterker dan vroegerwant zij voorziet in een behoefte die de wetgever op het oog had door de oprigting van een openbare lagere burgerschool te eischenterwijl de onder steuning van de gemeentekas daartoe van uitstekend belang is. Er kan thans op een minder bekrompen wijze in de nood zakelijke kosten van grondig en voldoend onderwijs worden voorzien. Wat er onderwezen wordt? Al wat er vroeger geleerd werd, met veel dat er bijgevoegd, of liever, dat tot ver betering er bijgebragt wordt. De gewone bouwkundige en de bekende teekenschool is gebleven en de burgeravondschool is er aan toegevoegd. Nu is het te hopen dat een aanzienlijk aantal leerlingen van die gelegenheid zal gebruik makenwant bet is hoog noodig. Velen laten hunne kinderen leeren schrijvenlezen en reke nen want zij meenendat komt altijd te pas. 't Is wel jammer dat men niet kan zeggendat alle ouders dat doen want hoevele kinderen zijn er niet, die nooit ter school gaan. Maar als zij kunnen lezen, schrijven en rekeneD, welk werk ze ook verrigtenop welke winkel of fabriek ze ook geplaatst zijn, dan is het ook noodig en 't kan nooit be zwaar hebbendat zij de burgerschool van het genootschap M. S. G. bezoeken, want wat zij daar leeren komt hun evenzeer altijd te pas. Eenmaal op de schoolbanken aldaar gezeten, weet men volstrekt niet, wat van vlijtige leerlingen komen kan, maar dat weet men zeker, dat het aangeleerde, het voortgezette onderwijs altijd rijke vruchten dragen zal. Ouders, die tot de mindere standen behoorenmoeten niet vragen Dat geloof, die innige overtuiging, die warme, werkzame, ijverige belangstelling zal ook nu moeten blijken te wonen en te werken onder hen, die de Nijverheid liefhebben en daarbij hun bestaan vinden. »De industrieelen hebben geëischtniet alleen afschaffing van lasten die op de Nijverheid drukken ontheffing van banden die hare vrijheid belemmeren, maar ook scholen die de kennis en ontwikkeling moeten bevor deren, gelijk in het buitenland de industrie door de weten schap wordt gevoed. Of het genootschap M. S. G. zich zoo zeer beroemen kan op billijke waardering van hetgeen van die zijde werd aangeboden om in zulk een behoefte te voor zienis wel te betwijfelen; maar nu binnen Leiden bestaat een burgerschool benevens een hoogere burgerschool met vijfja rigen cursus, zullen we eens zeer naauwkeurig letten welke waarde daaraan wordt gehecht door de Nijverheidspartij. Meermalen is het opgemerktdat veel te veel wordt gere deneerd gephilosopheerd en gefantaiseerdgecritiseerd en gepolemiseerd over zaken die men eerst recht vatten zou als men wat grondiger kennis bezat, beter was onderleid. Er valt nu niet meer te klagenals binnen Leiden zoo vele duizende guldens 'sjaars moeten worden opgebragt om de industrie in het bezit te stellen van voldoend onderwijs tot opleiding en vorming van werktuigkundigen enz. Langs dien weg worden de hinderpalen weggenomen die de con-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1