Buitenlandsch Nieuws. den naohlpost hadden konden zich naauwelyks met loopen verwarmen. De Algemeene Synode der Nederduitsch Hervormde Kerk heeft het plan der Synodale Oommissie tot reorgani satie van het kerkbestuur onderzocht, maar als hoofdbezwaar doen gelden de daaruit te ontstane magtsverdeelingdie ligt tot conflicten aanleiding zou kunnen geven, waardoor de algemeene belangen schade zouden kunnen lijden. Intusschen maakte de 9ynode van het ontwerp der commissie en vau den inhoud der ingekomen adressen een dankbaar gebruik om voorloopig een aantal veranderingen in de grondregeling vati het bestuur vastte9tellen en diensvolgens de slotbepaling van het Algemeen Reglement aan de consideratiën der pro- vinciale kerkbesturen te onderwerpenmet lastgeving aan de Synodale Commissie om wanneer de vereischte twee der den dier kerkbesturen na verhoor van de classicale bestu- ren, daaraan hunne goedkeuring zullen hechten, daarnaar een wijziging der reglementen te onderwerpen en bij de Sy node des volgenden jaars ter tafel te brengen, De verzameling van Japansche voorwerpen welke door den overste von Siebold bij zijn tweede terugkeer uit Ja pan zoo men zegt, aan het Nederlandsch gouvernement ter overname is aangeboden zonder dat dit aanbod werd aan genomen, is thans te Würzburg in twee zalen van het mu seum uitgestald en vormtnaar het verslag der Duitsche bladen te oordeeleneen volledig Japansch ethnographisch museum. Volgens diezelfde bladen zou de eigenaar, een geboren Wiirzburger, niets liever wenschen dan dat zijn vaderland die verzameling aankocht, welke reeds door Koning Max zou zijn overgenomen wanneer niet de dood hem daarin verhinderd had behalve die te Londen zou toch geen verzameling van Japansche zeldzaamheden deze collectie in rijkdom overtreffen talrijke aanbiedingen van het buitenland zouden reeds uit vaderlandsliefde door den heer von Siebold afgewezen zijn en deze verzameling zou in verschillende rigtingen een voor- deeligen invloed op de binnenlandsche nijverheid kunnen uit oefenen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 66°, te 5 uur 65°, te 8 uur 60°, te 10 uur 5 7°. Maandag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 6 7°, te 4 uur 66°. -Donderdag aanstaande hoopt de heer Joseph Maijer te Praag zijn gouden echtfeest te vieren en daarbij tot op luistering van het feest tegenwoordig te zien de bruidsjonker en de strooimeisjesdie 50 jaren geleden bij het huwelyk die betrekking vervulden. De Hertog van Brunswijkdie in 1806 in den slag van Jena omkwamsloeg Zondags of op de feestdagen nooit over om naar de kerk te gaan. Eens ging hijzonder ge volg en eenvoudig gekleed, naar de hoofdkerk van Ham burg en nam plaats naast een rijken trotschen koopman. Deze bezag den ge waanden boer met verachting en schoof zooveel mogelijk ter zijde. Toen de kerkmeester rondkwam met de schaallegde de Hertog een dubbelen dukaat ge reed op zijnen stoel; de koopman dit ziende, legde er twee neer. De Hertog haalde er-nog een uit den zak; de koop man verdubbelde toen ook zijn gift. De Hertog vermeer derde zijn gift weder met een dukaat; de koopman legde er daarvoor weder twee bijdit ging zoolang voort tot de Hertog tien dubbele dukaten had liggen. De kerkmeester kwam en de koopmam wierp de 20 dukaten in de schaal maar de Hertog gaf er maar een en stak de 19 anderen in den zak. De koopman was woedend door dien boer be drogen te zijn. Wie is die onbeschofte kerel? vroeg hij aan een vriend aan de kerkdeur. Die onbeschofte kerel, zeide de Hertog, geeft les om den hoogmoed te verdrijven; iedere les kost 20 ducaten en de les is dezeoordeel niet naar het uitwendigewant de kap maakt den monnik nietont houd dit. Woensdag had te Vincennes een groot nachtfeest plaat9. Het i9 nl. daar te lande gebruik dat na de algemeene in spectie over de in eenige stad verzamelde pyrotechnische in- rigtingen een nachtelijke schietpartij plaats vindt, waartoe alle bewoners der stad en der omstreken worden toegelaten. Dit jaar vond de inspectie te Vincennes plaats en het ge wone feest werd Woensdag gevierd. Parijzenaars waren in menigte tegenwoordig. De onmetelijke polygoon was veel te klein voor de menigtedie reeds ten 7 ure in den na middag er heen stroomde, en een aantal nieuwsgierigen was genoodzaakt het schouwspel uit de verte aantezien. Meer dan 5 00 rijtuigen kwamen slechts tot den ingang van Vincen nes en namen een groot deel van den weg indie van Parijs naar Vincennes leidt. Jammer dat het feest weer in groote mate gestoord werd door de kontingenten uit de Parijsche voorstad St. Antoinedie de dames du demi monde met hare toilettes lapa geuses beschimpten. Ook keerden zij zich tegen eenige rijtuigen, waarin zich bekende gardins, ditmaal niet met lorettenmaar met hunne familiën bevon den. De rijtuigen konden niet van de plaats, en de arme dame9 bleven ruim een half uur aan de ruwe aardigheden en de grofheden der arbeiders blootgesteld. De jonge lie den konden er niets tegen doenzij zoudendoor zich er mede te bemoeijen de zaak nog erger gemaakt hebben. Vroe ger waren zulke tooneelen hier onbekend. Maar reeds sedert lang zijn de Parijzenaars niet meer de beleefde luï van wel eer. De oud-Fransehe politesse is bijna geheel verdwenen en de volksklassen die juist niet meer het beste voorbeeld voor oogen hebben, zijn zoo ruw geworden, dat men be zwaarlijk in eenige andere hoofdstad een op lageren trap staand plebs zal aantreffen. Daarbij komt, dat men den goe den bewoners der voorsteden zooveel van gelijkheid heeft ingepraat en zij schijnen te geloovendat de Égalité daarin bestaat, dat zij alles in hun eigen slijk neerhalen. Overigens is het feest zeer luisterrijk geweest, de artillerie-officieren had den alles doelmatig en prachtig ingerigt. Ondanks de 200000 toeschouwers heeft men van geen ongelukken gehoord. Prinses Mathilde heeft te Enghien een gastmaal uit sluitend aan letterkundigen aangeboden. Onder de genoo- digden merkte men op de HH. de St. Beuve, RenanEmile de Girardin enz. Een achttal Russen vierden dezer dagen een familie feest te Parijs in de bekende restauratie les Frères proven9aux een der zalen was in een wintertuin met de meest zeldzame bloemen en planten herschapen, Dit feestmaal kostte 4500 fr.of 562.j fr. per hoofd. Wederom heeft te Parijs een weddingschap een men- schenleven geëischt. Een jong mensch ging ter wille van 10 francs de weddingschap aandat hij een vischje van rede lijke grootte inslikken zou. Hij hield die weddingschap vol en beproefde het eerste het beste vischje inteslikkendat men met den hengel had gevangen. Het bleef hem evenwel in de keel stekenvan benaauwdheid viel hij weldra bewusteloos neder. Men trachtte toen het vischje, dat men nog reet de vingers bereiken konweder naar buiten te halenmaar ongelukkigerwijze had hij het diertje met den staart naar beneden willen inslikken; toen men het aan den kop beet pakte en het naar boven wilde trekken bleek het dat het met de vinnen in de keelwanden vast zat, zoodat alle pogingen om het te verwij deren vruchteloos waren. Een te hulp geroe pen chirurgijn bewerkstelligde nog een keelsnede, maar niets mogt baten; de jongeling was weldra een lijk. De Keizer van Mexico heeftvoor het geval dat hij kinderloos mogt komen te overlijdende Keizerin tot Re gentes van het Mexicaansche Keizerrijk benoemd. - De Prins van Wallis heeft den eersten //ezelprijs" be haald door miss Burdett Goutts voor buitenlandsche ezels en muildieren te Islington uitgeloofd, 's Prinsen ezel, een geschenk van den pacha van Egypteis vier jaar oud41 hand hoog bijna melkwit van kleur en heeft ooren die 16 duim lang zijn. De tentoonstelling telt 120 ezels. De meesten zijn Londensche, waaronder een, die 40 jaren dienst heeft ge daan voor een groentekar. Maandag 11. is te Dublin op een schitterende wijze de nagedachtenis van den lerschen volksleider Daniel O'Con- nell gevierd. Op dienzelfden avond is te Belfast in tegen woordigheid van meer dan 40,000 menschen zijn beeldtenis verbrand. Bij de openbare verbranding der beeltenis van O'Con- nell te Belfast hebben verregaande ongeregeldheden plaats gehad ten gevolge waarvan in een nonnenklooster een al-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2