Buitenlandsch Nieuws. den heer F. Dunkierdie ook de concerten in de Diergaarde en Doelen zou dirigeren. Men zou hierdoor het verlies van den heer Verhulst, die van Rotterdam naar 's Hage ging, eenigzins trachten te vergoeden. Zaturdag 11. is te Rotterdam door Ds. F. M. Luther den eersten steen gelegd voor een kerkgebouw der aldaar gevestigde Duitsche Gereformeerde gemeente. Te Rotterdam is 11. Vrijdag op bijna 71jarigen leef tijd overleden de heer Hendrik van Oordt, voornaam suiker raffinadeur; om zyn vromen zin en onbekrompen liefdadig heid algemeen bekend en geachtzoo binnen zijn geboorte plaats als daar buiten. - De nieuwe comedie te Arnhem zal zich op het midden van het Koningsplein als een vrij staand gebouw verheffen zynde de voorgevel naar de zijde van den Binnensingel ge keerd en de achtergevel in het alignement der huizen van de Walstraat geplaatst. Ter wederzijde blijft een ruimte van meer dan 25 ellen breedte tusschen het gebouw en de hui zen overig, waarvan voor den aanleg van rijwegen met tusschenliggend plantsoen partij kan worden getrokken. Het gebouw beslaat een oppervlakte van ruim 1000 vier kante ellende gevels worden gepleisterd en niet georneerd waardoor het geheel zeer eenvoudig is en waarin alleen af wisseling wordt gebragt door de verschillende sprongen in het gebouw en de pilastersdie in alle gevels gevonden worden. De hoofdlijst van het gebouw is op een hoegte van 16 ellen uit den beganen grond aangebragt en loopt rondom het gebouwde muren van het tooneel hebben een meerdere hoogte en verheffen zich boven deze lijst. Het gebouw telt 800 zitplaatsen. De opbouw van den schouwburg zal, volgens de open bare aanbesteding, 7 7,7 7 7 kosten, zijnde hieronder het aftimmeren en afwerken van zaal en tooneel niet begrepen. Een en ander te zamen zal een uitgave van een ton gouds vorderenwaarbij voor decoratief en ameublement nog niets in rekening is gebragt. Naar men verneemt, werd den 28sten Julij 11. te Oldenzaal gedagvaard een meisjein zwangeren toestand verkeerende, om op den 3den dezer voor den rechter van instructie bij de arrond.-rechtbank te Zutphen, getuigenis in zake den moordop wijlen den oud-pastoor Leuste Riet molen gepleegdafteleggen. Zij stierf den daaraanvolgenden morgen plotseling, onder brakingen, zeer hevige pijnen en benaauwdhedendie men aan zelfvergiftiging meent te mo gen toeschrijven, vermoedende men, dat zij hoogst belang rijke mededeelingen omtrent deze zaak doen kon, maar daar tegen opzag. Dezer dagen kwam in de gemeente Dedemsvaart terug de persoon L. t. K., die voor ongeveer 8 jaren (naar men zegt, met toestemming zijner echtgenoote) van daar is ver trokken om dienst te nemen bij het leger in Neêrl. Indië zijn vrouw, bij wie hij nog een kind in leven heeft, is intusschen met een ander gehuwd, en de eerste man geeft voor van geen echtscheiding kennis te dragen. De Deventer-koek handhaaft haar van ouds gunstig bekenden naam. In 1863 voerden de bakkers ongeveer 200,000 Ned. pondenook naar O.-Indië uit. Donderdag avond omstreeks elf ure werd de kermis vreugde te Middelburg plotseling gestoord door het geroep van branden wel op de heerenbeursalwaar een groot ge deelte der voornaamste kramen is geplaatst. Twee kramen nl. een van den heer Leo, (in galanteriën) en een van me- jufvr. Douvres (in linnen en corsetten) zijn met al het inwen dige grootendeels vernield, terwijl twee anderen zwaar zijn beschadigd. De oorzaak van dit onheil wordt toegeschreven aan een der kramersdie bij het sluiten van zyn kraamhet ongeluk haddat het zeil met een der gaspitten in aanraking kwamwaardoor de vlam zich onmiddelijk aan het belendende mededeelde. Aan spoedig toegesnelde hulp van de brandweer de schutterij en vooral van het garnizoenalsmede aan de windstilte is het te danken dat men den brand weldra mees ter was, waardoor grootere rampen zijn voorkomen. Men verneemt, dat drie kramers voor hunne goederen verzekerd zijn bij de tweede Haagsche brandassurantiemaatschappij hunne schade wordt op ƒ3500 begroot. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Gaast en Ferwoude (Friesland) Ds. H. A. Leenmans, thans te Hellevoetsluiste Poortvliet (Zeeland) Ds. Mac Pherson pred. te Huizen te Polsbroek (Utrecht) Ds. W. J. Geselschap pred. te Heemstede. Bedankt voor het beroep naar Hien en Doodewaard door Ds. E. F. H. Wolfpred. te Klundert. Zondag nacht ten half 1 uur overleed alhier in den ouderdom van 90 jaren Dr. Gottlieb Salomon, die meer dan een halve eeuw de verloskundige practijk uitoefenden en als Stads jpraelector in de verloskunde vele tot vroed vrouwen heeft opgeleid en gevormd. Ook op wetenschappe lijk geneeskundig gebied heeft hij zich een naam gemaakt, door uitgaven van verschillende geschriften. -— Wij vernemen dat de schoolopziener van het 4de district der provincie Zuid-Holland Mr. I. G. de Sain, ad vocaat alhieris benoemd tot leeraar in de staathuis houdkunde, de handelswetenschappen enz. aan de hoogere burgerschool te Sneek op een jaarwedde van 1700. Volgens een particulieren uit Batavia van 14 Janij begint er de gazverlichting hoe langer hoe meer bijval te vinden, zoodanig zelfs, dat men bijna niet aan alle aanvra gen ter aanbrenging dier verlichting in de particuliere wo ningen kan voldoen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Zondag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 6 8°, 's namiddags te 4 uur 67°, te 5 uur 67°, te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Maandag morgen te 5 uur 61°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 70°, te 4 uur 71°. Eerstdaags zal aan de Pruissische regering concessie worden aangevraagd voor den aanleg eener rechtstreeksche spoorweglijn tusschen Brussel en Coblentz, waarvoor reeds opmetingen zijn gedaan. Het resultaat van dit werk is in een uitvoerige memorie met een bijgevoegd plan ontwikkeld. Het doel der lijn zou o. a. wezenom de concurrentie te ontvleugelen, die voor den Belgischen handel ontstaan moet, wanneer de spoorwegverbinding van Rheinë naar Amsterdam- Rotterdam zal tot stand gekomen zijn. Volgens de gedane opmetingen zou de geheele lijn van Brussel naar Coblentz 101 mijlen korter zijn dan de tegenwoordige spoorwegver binding tusschen de beide punten. Men verneemt te Weenen van een goed onderrigte zijdedat de wetwaarbij aan de Protestanten in het Lom- bardisch-Venetiaansche koningrijk alle regten en vrijheden worden geschonkenwelke de Roomsch-Catholieken bezitten spoedig zal worden uitgevaardigd. Er wordt bijgevoegddat de Minister von Schmerling aan de leden der algemeene sy node der Protestantsche kerk, die dezer dagen aldaar ter stede zijn vergaderd geweestde stellige toezegging deswege heeft gegeven. Een ijselijke gebeurtenis is dezer dagen in de gemeente Qampsberg voorgevallen. Een daglooner en zijn vrouw woon den met hunne 2 kinderen bij een boerdie henofschoon zij de jhuur geregeld betaalden en brave en fatsoenlijke lieden zynliet verhuizenomdat zij kinderen haddendienaar de meening van des huisheers vrouw, te veel leven maak ten. De arme verstootenen moesten zich aan dien gril on derwerpen en zochten een andere woning, maar overal wer den zij afgewezenen telkenswanneer zij zich bij iemand aanmelden, kregen zij onveranderlijk hetzelfde antwoordnWy zouden u wel opnemen, indien het niet was om de kinde ren." Een paar dagen later, toen de man uit was om een woning te zoekenen nadat de boerbij wien zij nog ver blijf hielden, hun gezegd had, dat hij hun onmogelijk lan ger kon houdendoodde de moeder hare kinderen en be gaf zich vervolgens naar de keuken, waar de vrouw van den huisheer zich bevond. Koel zeide zij tot deze, dat zij aan hare kinderen het leven had benomenen deze thans een stille rustplaats zouden krijgen; dat haar man wel on der dak zou komen, en dat wat haar zelve betreft, men zich om haar niet moest bekommeren. //De kinderenvoegde zij er bij, //zijn onschuldig, maar ik heb medelijden met mijnen man." Sedert heeft de vrouw dezelfde kloekmoedig heid behouden, en over hare daad toont zij geen het min ste berouwwant zij is krankzinnig. De Keizerlijke Prins heeft het collegie te Vanves be-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2