Buitenlandsch Nieuws. matenvolstrekt geen genoegen nemen iu het beroepdezer dagen door een drietal kerkeraadsleden, uitgebragt op een van het viertal der laatst gepredikt hebbende kandidaten tot de H. dienst. Den lsten Augustus zijn te Groningen op het glacis en in de voorgracht der linie van Helpen door middel vau den inductietoestel van Rumkorf de mijnen gesprongen die, onder de leiding van den kapt. Dröherdoor de al daar in garnizoen zijnde artillerie waren gelegd. Was het reeds der moeite waard, om te zien welk een diepen kuil een betrekkelijk geringe hoeveelheid buskruid veroorzaakte, verrassend en treffend was het gezigt, dat het springen der watermijn opleverde, daar toch een vlot, bestaande uit zware en onderling stevig bevestigde balken letterlijk geheel ver brijzeld werd en in duizende stukken en splinters sprong waarvan enkele stukken hout, hoog in de lucht voortge- slingerdtot op 400 passen afstand nedervielen. Gelukkig zijn hierdoor geen ongelukkeu veroorzaakt, ofschoon het ge vaar daarvoor niet te ontkennen valt. Te Emmikhoven is thans ouder de vlasplukkeude werk lieden van den landbouwer O. de Kok, een vrouw mede plukkende, die den zeldzamen ouderdom van, zoo men zegt, ruim 102 jaren heeft bereikt. Die vrouw genaamd Annigje Kindbezit alle hare vermogens en is nog gezond. Nadat een te Gorredijk liggende schipper met zijn gezin Woensdag stamboonen had gegeteuwerden zijna den maaltijd, de een meer dan den ander, benaauwd en kre gen hevige pijn. Binnen kort waren twee kinderen overle den, terwijl de overigen nog in zorgwekkenden toestand verkeereu. Na onderzoek is geblekendat de boontjes ge- j kookt waren in een koperen ketel, die niet vertind was, zoodat er vergiftige ueelen uit het koper in de boontjes wa ren getrokken. Volgens 19jarige waarneming valt gemiddeld te Nieuwe Diep jaarlijks 661.7 streep regen. In de eerste 7 maanden van dit jaar viel slechts 168.8 streep. Hoezeer een ieder overtuigd is, van de noodzakelijk heid om uiterst voorzigtig met vuur te werk te gaanis het echter verre af, dat dit altijd wordt in het oog ge houden. Het volgende strekt hiervan weder ten bewijze: Ze kere Jan Hendrik Balemanste 's Hertogenboschhad niettegenstaande hij volslagen blind is, de gewoonte menig huiswerk te verrigten waaronder het vuur opstoken een eer ste plaats bekleedde. In den namiddag van 27 Julij jl. was de blinde, terwijl de overige huisgenooten afwezig waren, belast met het koken van beesten voeder. Al stokende werd het vuur al grooter en grooter en bereikte reeds een aan zienlijke hoogtede man echter onbewust van hetgeen in zijn nabyheid plaats greepverschafte den brandstapel bij voortduring nieuw voedseltotdat eindelijk de zolder vlam vatte en in weinige oogenblikken niet alleen het huis, maar ook de stal en schuur in de asch gelegd werden. Het vee en het huisraad zijn gered; hooi en oogst was nog niet in gehaald. Naar. men verneemtwas alleen het huis tegen brandschade verzekerd. Uit St. Mich.-Gestel wordt het volgende medegedeeld: Ruim 25 jaren geleden werd alhier een kind gevonden, dat bij den doop den naam van Maria van der Wilg ontving: het kind groeide opzonder dat het eenig narigt omtrent zijn ouders ontving; nu echter is op eenmaal een brief bij den Eerw. heer pastoor aangekomenom berigten omtrent haar intewinnen. Men wenschte vooreerst te weten of zy nog leeft, waar en in welken toestand zij zich bevindt; daarbij werd al verder verzocht, dat de gemeente opgave zou doen van hetgeen voor haar in dien tijd uitgegeven is. Dit schrij ven heeft zich herhaald met toezending van geldenom zich een en ander aanteschaffen en zich van kleederen te voorzienten einde zij ten spoedigste naar Antwerpen ver- trekke, om daar haren natuurlijken vader te ontmoeten en te omhelzen. Men kan begrijpen hoe Maria van de Wilg ten toppunt van vreugde is. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland isin zijn jongst gehouden vergadering, de heer W. C. Meijer, pred. te Retranchement, uit de evangelie bediening ontzet, ter zake van onchristelijken wandel, en is hij, in zijn hoo- ger beroep op de Synode der Nederlandsche Hervormde kerk door haar niet ontvankelijk verklaard. - Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Loon op Zand Ds. W. J. Geselschapthans te Heemstede. Ds. H. van Griethuysen te Losdorp heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuwe Tonge aangenomen. Het aantal zwemmers en baders aan de bad-inrigting Rhijnzigt, gedurende de maand Julij, beliep 7528. Heden Zaturdag namiddag te half 2 uur is in de Doelenachtergracht bij de Nonnensteeg verdronken Alida Gordijnoud 7 jaren. Men ontdekte haar in het water toen het te laat was. Het programma der muziekstukkenMaandag avond ten half 7 uur bij gunstig weder op het plantsoen, door het muziekkorps der stedelijke schutterij uittevoereni3 als volgt N°. 1. Gaus Marsch van Urban. N°. 2. Ouverture Les Montenegrins van Limnander. N°. 3. Gesange Polka van Wijsman. N°. 4. Le Telegraphe Musicale (Charivari) van Kühr.er. N°. 5. Heimaths-Klange-Walzer van Labitzky. N°. 6. Pas redouble van Dunkier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 6 8°, te 10 uur 63°. Zaturdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 65°, 's middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 69°. Te Kreuznach heeft de beroemde zangeresSofia Cru- vellie, thans baronnes Vigier, die daar de baden gebruikt, beloofd den llden dezer een concert te geven ten behoeve van de weeshuizen van genoemde badplaats. Die toezegging wordt door de talrijke vereerders van de kunstenares op zooveel te hooger prijs gesteld omdat zij reeds sinds eenige jaren zich niet meer heeft doen hoorenen alleen een wel dadig doel haar daartoe thans bewogen heeft. Den 30sten Julij hebben de te Bamberg vergaderde bisschoppen en aartsbisschoppen een herderlijk schrijven open baar gemaakt, gerigt aan de üuitsche natie en aan de gees telijkheid. Daarin wordt vooral gewezen op de gevaren der goddelooze persdie Rénan onder hare voornaamste verte genwoordigers telt. Nooit, zegt dat schrijven, is het gezond verstand op onbeschofter wijze gehoond dan door den on- godist Rénan. Uit Kassei wordt gemelddat het konsistorie op be vel van den keurvorst allen geestelijken heeft aangeschreven niet over te gaan tot de inzegening des huwelijks van een kind van den Vorst zonder diens formele toestemming. Men zegt, dat deze maatregel bet gevolg is van den wensch van Prins Maurits van Hanau's keurvorsten tweeden zoon, een jonge dame te huwendie vroeger tot het gevolg zij ner moeder behoorde. Eerstdaags zal het handelsverdrag tusschen Pruissen en Japan, dat den 24sten January 1861 gesloten en op denzelfden datum in 1863 geratificeerd is, ter openbare kennis gebragt worden. De tekst is in de Hollandsche en Hoogduitsche talen gesteld. De Taikoen van Japan heeft dien overeenkomstig de vestiging van een Pruissisch diplo matiek agent te Yeddo, en van Pruissische consuls in de opengestelde havens HakodadiKanagawa en Nagasaki toege staan. Van de beide eerste havens mogen Pruissische onder danen zich slecht 10 ri (124,560 Pruissische voeten) in elke rigting verwijderen maar van Nagasaki gaan werwaarts zij willen. Voor de consuls bestaat deze beperking echter niet. De Godsdienst was ten allen tijde voor alle zakeu een zeer gezocht masker. Keizer Napoleon heeft er tot nu toe, tot zijn eer zij het gezegd, weinig gebruik van gemaakt, maar zich geheel te onthouden - daarvoor werd ook voor hem de verzoeking te zwaar. Er is te Parijs een schouwburg in aanbouw, die 25 millioen zal kosten. Die uitgave is te groot voor één jaar. Maar in plaats dit te erkennen schrijft de Keizer aan den maarschalk Vaillant, dat het toch schande zou wezen, indien men den schouwburg voltooide en niet eerst het hospitaal, het Godshuis, oprigtte, waarvoor eveneens een plan bestaat, maar die voor rekening van de Stad en niet van den staat gebouwd wordt. Daarmede kan men eerst over drie jaar gereed zijn, en alzoo zou men ook drie jaar tyd hebben voor den schouwburg, en de 25 millioen over dat tijdperk verdeelen. De prefect der Seine heeft reeds door middel van den

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2