November a. s. tot en met den 31sten October 186 5 gar nizoen zullen houden te Amsterdam, Haarlem, 's Graven- hageLeiden, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Zutphen Deventer, 's Bosch Breda, Maastricht, Roermond en Yeulo. Men verneemt, dat ook de Minister van Justitie eerst daags voor eenige weken de Residentie zal verlaten. Heden Vrijdag heeft de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland de gemeenten OegstgeestRijns burg en Katwijk bezocht. Reeds ten half 10 uur bevond Z. E. zich in de Zoutziederij het Anker, gedreven door de HH. Soumain en de Koning, onder de gemeente Oegst geest, ia welke nijverheids-instelling Z. E. een geruimen tijd verbleef en tot in de geringste bijzonderheden met belang stelling alles gadesloeg en zich liet inlichtenterwijl hij zeer voldaan over de beleefde ontvangst, niet naliet zijn ingenomenheid met die inrigting te kennen te geveu. Bij het 4de bat. 4de reg. infanterie te Woerden is tot adjudant benoemd de 1ste luitenant K. M. Hondekoe- ter van het algemeen depot van discipline te Naarden. Mr. G. Groen van Priusterer beantwoordt den Open Brief van Dr. FruinPolitieke Moraliteit, met een vraag: Is dit zoo? die in het 8ste nommer der Vliegende blaadjes te vinden isdat eerstdaags het licht ziet. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan Dr. D. de Loos op zijn verzoek wegens zijn benoeming tot directeur der hoogere burgerschool te Leideneervol ontslag verleend als lid der plaatselijke gezondheidscommissie, der plaatselijke schoolcommissie en van het bestuur der lagere industrie- en herhalingschool. Met 1°. Mei 1865 zal de plaatselijke belasting op de brandstoffen te Rotterdam worden afgeschaft. In het laatst van het vorige jaar heeft de heer J. J. van der Maaden concessie gevraagd voor het leggen van een spoorweg ter directe verbinding van Amsterdam met Rotterdam. Dezer dagen nu heeft een geschrift het licht ge zien waarin de ingenieur J. Gosschalk den weg beschrijft dien men wenscht aanteleggeneen begrooting der kosten van aanleg en der vermoedelijke opbrengst levert en tracht aantetoonendat door de uitvoering van dat plan de beide genoemde steden op de doelmatigste wijze zullen worden verbonden. Uit het boekje blijkt o. a. dat de weg zou loo- pen over Ouderkerk, Uithoorn, NieuwveenNieuwkoop en AarlanderveenAlphen Boskoop, Moerkapelle en Hillegers- berg en 5 8 kilometers lang zou zijn, welke afstand met een trein van gemiddelde snelheid in 1£ uur zou kunnen worden afgelegd. De lengte van den spoorweg van Amster dam over Utrecht naar Rotterdam bedraagt 87 kilometers, en die van den weg over 's Gravenhage 84 kilometers. Vol gens het plan van Mr. Amersfoordt zou de afstand tusschen beide steden minstens 68, en volgens dat van de heeren van Vlissingeu en de Bruyn minstens 72 kilometers bedra gen. De kosten voor den aanleg van den wegvolgens het plan van den heer van der Maaden, worden op f 6,000,000 en dus op f 100,000 per kilometer geschat, terwijl de zui vere opbrengst als minimum op f 300,000 wordt begroot, hetgeen 4^ pCt. zou bedragen van het kapitaal, voor aan leg en exploitatie-materieel benoodigd. Weldra zal voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland terecht staan de dienstbode Sophia van Staveren oud 26 jaren, laatst woonachtig te Aarlanderveen, beschul digd van kindermoordvoor de eerste maal door de on gehuwde moeder gepleegd. Uit de deswegens opgemaakte acte van beschuldiging blijkt hoofdzakelijk, dat de beschuldigde in hare verschil lende verhooren heeft erkend dat zij is ongehuwdvroe ger dienstbaar was en sedert Maart jl. bij hare ouders, te Aarlanderveen, haar intrek had genomen, en, hoezeer vol komen bewust, dat zij in zwangeren toestand verkeerde, zulks aan hare ouders herhaaldelijk heeft ontkend en op allerlei wijzen getracht heeft hun dat denkbeeld te ontnemendat zij in den nacht tusschen den 3den en 4den April jl. in de schuur is bevallen van een kind van het mannelijk ge slacht; dat zij vervolgens naar de woonkamer is gegaan, om een mes te halen en dit genomen heeft uit een kast, zonder dat hare ouders daardoor wakker zijn gewordendat zijin de schuur teruggekomenop hare hurken bij het kind is gaan zittenhet hoofd van het kinddat op den rug lagdoor optilling naar voren heeft gebragt en met het mes de eerste verwonding in den nek toegebragt; dat zij niet weet, waar zij het kind verder heeft gesneden, ook niet, dat zij er de armen, maar wel dat zij er stukken heeft afgesneden, denkende dat men de enkele stukken niet als van een kind herkomstig zou herkennen; dat zij in het ver minken van het kind is gestoord geworden doordien een buurvrouw hare zonen opriep en zij vreesde dat hare ouders ook daardoor wakker zouden worden; dat zij de overblijfse len van het kind in een pot heeft gedaan en deze zonder om te zien in het water geworpendat zij vervolgens den pot in het water heeft uitgespoeld en wederom in huis ge bragt, waarna zij een emmer water heeft gehaald en de vlekken in de schuur weggeschrobddat zij het mes zon der schoon te maken in de schuur heeft laten liggen en weder naar bed is gegaan; dat zij het kind niet heeft hoo- ren schreeuwen, maar overtuigd was dat het leefde, omdat zij het had hooren smakkendat zij des morgens is opge staan en op een stoel is gaan zitten naaijen doch niet heeft ontbetendat haar omstreeks elf ure te binnen schoot dat het broodmes nog in de schuur lag en zü dit toen is gaan schoonmaken en weder in de kast heeft gelegddat kort daarna hare moeder kwam zeggen dat er een kind in het water lagten gevolge waarvan haar vader is gaan kijken die bij zijn terugkomst tot haar zeide //Fiewat is er met je gebeurd," waarop zij terstond erkende: //ja, vader, het is van mij"; dat dadelijk daarop de burgemeester, de kan tonrechter en twee doctoren binnenkwamendat zij ook aan dezen haren misdaad heeft bekend, er bijvoegende, dat zij reeds zes weken vóór hare bevalling het plan had beraamd om het kind waarvan zij bevallen zou, te dooden. De acte van beschuldiging vermeldt vervolgens 1°. de opgaven van de door den rechter ter instructie gehoorde getuigenbe vestigende de bekentenis van de beschuldigde; 2°. het rap port der in deze benoemde deskundigende hoogleeraren Halbertsma en Boogaardte Leidendie het lijkje gerech telijk geneeskundig hebben onderzocht, waaruit blijkt, dat veelvuldige en de vreeselijkste verwondingen aan het kind zijn toegebragt, en 3°. de hoofdzakelijke conclusie der voor noemde deskundigenhierop nederkomendea. dat het kind na de geboorte geleefd heeft; b. dat de mogelijkheid be slaat, dat het kind door stikking is bezweken en de ver wondingen na den dood zijn toegebragt, en c. dat echter de toegebragte verwondingen elk op zich zelf voor absoluut doodelijk moeten worden gehouden, terwijl daaruit, in ver band met de opgaven der beschuldigdeblijktdat het kind is overleden ten gevolge van de in den nek toege bragte verwondingen. De adv.-gen. Mr. van Maanen zal in deze zaak de functie van het Openbaar Ministerie bekleeden. De adv. Mr. J. J. van Geuns is ambtshalve met de verde diging belast. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft te Kam pen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De gepension- neerde kapitein J. C. Moltzer, die aan verlamming leed en niet kon loopenviel des nachts uit zijn slaapplaats, met dat gevolg, dat de kleederen door het nachtlicht vuur vat- teden en deze voor het grootste gedeelte verbrandden. Hierdoor kreeg genoemde persoon eenige brandwonden; uit de alcoof, waarin hij zich bevond, is hij toen naar een daaraan gren zende kamer gekropen, waar de huisgenootendie niets van dat ongeval vernamen, den ongelukkige 's morgens dood vonden. De berigten omtrent de appelen luiden minder gun stig dan voor eenige weken. Behalve toch dat van het over vloedig gewas veel afvalt, iets dat men eerst gaarne zag, daar de vruchten elkander verdrongen, blijven de overigen in het algemeen zeer klein van stuk. Vooral bespeurt men zulks in de Geldersche strekenwaar men boomgaarden aantreft, die, hoe ook beladen, tot dusverre zeer weinig waarde hebben. Het provinciaal kerkbestuur van Overijssel heeft ge ëxamineerd en tot de predikdienst in de Ned. Herv. kerk toe gelaten, de heeren W. A. Terwogt, theol. doet., en D. H. Teljer, theol. cand. aan de hoogeschool te Utrecht. Beroepen bij de vrije Gereformeerde gemeente te Mep- pel Ds. P. Deetmanpred. te IJsselmuiden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Neermoer in Oost-Friesland de kandi daat N. M. Steffens van de Theologische school te Kampen die dat beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2