Buitenlandsch Nieuws. Jaarwedden26484,90 Onderhoud11 9928,855 Schoolboekenn 4270,20® Yuur en lichtn 663,59 Vergoeding voor vrije woning n 1200,00 in het geheel f 42542,55. af voor opbrengst der schoolgelden u 13456,06 j derhalve zijn die kosten over 1863 werkelijk n 29086,49. Onder dat bedrag is begrepen 1°. de jaarwedden voor het personeel der onderwijzers voor de scholen van armen en minvermogendenf 15648 2°. buitengewone uitgaven voor-schoolgebouwen u 9000 8°. Schoolboeken enz. 4°. Vuur en licht moeijelijk te berekenen. 5°. Vergoeding voor woningf 600. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot luit.-kol. bij het corps in genieurs, mineurs en sappeurs den majoor J. E. B. H. baron van Voorst tot Voorst, van het corps, en tot notaris te Gouda H. L. van Bumacand.-notaris en gemeente-ontvan ger te Maarssenterwijl de officier van administratie der lste kl. M. J. Carlier, op zijn verzoek, is op pensioen ge steld met 15 Augustus a. s. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandgelezen de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 21sten Julij jl., verschillende opgaven verzoekende, be trekkelijk het lager onderwijs over 1863, hebben besloten, heeren Burgemeester en Wethouders der gemeenten in deze provincie uittenoodigenom, uiterlijk binnen 14 dageD na ontvangst dezes, aan deze vergadering de verlangde opga ven te doen toekomendoor invulling van twee daartoe betrekkelijke statenzullende voorts nog afzonderlijk moeten worden opgegeven1°. Of er in den loop van het jaar 1863 ook kosteloos onderwijs voor de dagschool is inge voerd 2°; Of er in den loop van dat jaar schoollocalen volgens het 3de lid van art. 23 der wet, zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in de godsdienst? en 3°. Het be drag der schoolgelden, in 1863 onmiddellijk aan de on derwijzers door ouders of voogdenzonder tusschenkomst van het gemeentebestuuruitbetaalda. voor meer uitge breid lager onderwijs; b. voor onderwijs, buiten de gewone schooltijden in het schoollocaal gegeven. De provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zuid-Holland heeft Dingsdag een verga dering gehouden waarin is geëxamineerd en toegelaten als vroedmeester de heer A. M. Finkeflugel. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de procureur- generaal bij den Hoogen Raad der Nederlandenin de zaak van mevrouw de weduwe Daniel Pruimers te Zwolle, we gens ontzetting uit de voogdij over haar eenig minderjarig kind Daniellageconcludeerd tot verwerping der door haar ingestelde voorziening in cassatie tegen de onderscheidene arresten en vonnissen te dezer zake tegen haar gewezen. De 13de algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid zal dit jaar worden gehouden te Amsterdam, den 18den dezer. Het bestuur der afdeeling Amsterdam heeft ter kennis van de leden der Vereeniging gebragt, dat, bij gelegenheid der algemeene vergadering, het volgende programma is vast gesteld: Donderdag, 18 Augustus, voormiddag 10 uur: Ontvangst van het hoofdbestuur en afgevaardigden ter al gemeene vergadering in het Paleis voor Volksvlijt's mid dags ten 12 uur-, algemeene vergadering in de Apollo-zaal 's namiddags 5 uur: diner. Vrijdag, 19 Augustus: Bezoek van eenige fabrieken. Uit de bijlageugevoegd bij de beschrijvingspunten voor de 13de algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevorderiug van fabriek- en handwerknijverheidblijkt dat op de vroeger uitgeschreven prijsvraag naar de midde len welke er zouden zijn aantewendenom den ambachtsman gedurende den winterwaarin hij vruchteloos zonder ver diensten rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen, 14 antwoorden zijn ingekomen waarvan naar het gevoelen der commissie van beoordeeling, geen waardig is bekroond te worden ofschoon er enkele onder zijndie niet van be trekkelijke waarde ontbloot zijn. De heer J. Kooperte 's Hage en Ds. Nahuys te Buselinge, voormalige adjunct director van het zendings huis hebben hun ontslag genomen als directeuren van het Nederlandsch zendeling-genootschap. Aanstaanden Woensdag avond zal weder door het muziekcorps van het regeraent grenadiers en jagers voor de Societeits-tent in het Bosch te 's Hage muziek worden uitgevoerd. De marsch der beide jagersbataillons van het reg. grenad. en jagers naar de legerplaatst te Milligen is als volgt: Het 4de bataillon onder bevel van den majoor A. G. F. BeekmanMaandag den 8sten dezer van 's Graven- hage naar Leiden, den 9den van Leiden naar Bodegraven den lOden van Bodegraven naar Utrecht, den llden van Utrecht naar Nijkerk en den 12den van Nijkerk naar het kamp. Het 3de bataillon onder bevel van den majoor J. D. U. LedalDingsdag den 9den dezer van '3 Gravenhage naar Oudshoorn, den lOden van Oudshoorn naar Haarzui- len en Harmeien en den llden van daar vroegtijdig naar Utrecht, per spoortrein naar Putten en voorts marcheren naar het kamp. De Eerw. heer van DamR. C. priester en pastoor te Dalfsed, nam 11. Zondag morgen de vroege morgen-gods dienstoefening waar; toen die afgeloopen was werd hij door een beroerte getroffen en overleed plotseling. De heer J. Hessop het punt van met het Cornelis Gips naar Indië te vertrekkenals zendeling voor rekening van het Java-comité, trad 11. Zondag voor een talrijke schare aan den Helder opom een afscheidswoord te spreken. Be doelde persoon werd vóór ruim 5 jaren door den gezag voerder van de Cornelis Gips, kapitein J. Verhoeven, in China van zijn pleegmoeder gekocht voor f 53, ten einde hem aan de mishandelingen dier moeder te onttrekken. - Dezer dagen is de behuizing, bewoond en toebehoo- rende aan de wed. H. Smalbil, te Wildervankafgebrand. Ook van den inboedel is niets gered. Men meentdat de brand door een vuilen schoorsteen ontstaan is. - Maandag avond is te Alphen aan den Rijn een kra mer met gerookte paling, die van Leiden zich naar de Goud- ache kermis begaf, plotseling overleden, tengevolge zoo het schijnt van buitengewone vermoeijenissen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Angeren Ds. J. J. Eigeman te Hengelo. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 55°. Donderdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 5 7°, '8 middags te 12 uur 75°, 's namiddags te 4 uur 75°. - Een zeekapitein van Hamburg is voor de rechtbank dier stad verschenenbeschuldigd van een reeks mishande lingen op een kajuitsjongen gepleegd. Deze laatste was aan boord van een Braziliaansch schip overgeloopenom zich aan nieuwe mishandelingen te onttrekken. Er blijkt uit het onderzoek dat, om den kajuitsjongen te dwingen eenige die verijen van weinig belang te bekennenhy hem gedurende twaalf uren een breeden pleister had doen leggen op een deel van het ligchaamdat er gewoonlijk geen ontvangt, tot zoo lang de pijn hem bekentenissen ontrukte; dat voor een dergelijk feit hij hem tweemaal op een uur met de bloote voeten aan een hangend touw had doen vastmakenhem verscheidene malen stokslagen had doen toedienen en hem aan den top van den mast had doen vasthechten.zonder hem ander voedsel te geven dan haring om hem aan dorst te doen lijdenen eindelijk dat hij het arme kind derwijze gemarteld haddatom een zekeren dood te ont snappenhet was weggeloopen. De wreedaard is slechts tot twee maanden gevangenis veroordeeld. Koning Frans van Napels zou nu werkelijk voorne mens zijn Rome in het laatst van den herfst te verlaten en zich te Venetië of te Salzburg te vestigen. Zijn gemalin, die voortdurend lijdende blijft, zou inzonderheid op de ver wijdering uit Rome aandringen. Volgens berigten van Manilla tot 8 Junij waren al-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2