Buitenlandsch Nieuws. De moord onlangs op een Londenschen spoorweg gepleegd een tegenhanger van de misdaad van Judlevert een nieuw bewijs, hoe ondoelmatig de inrigting is van spoorweg-rij tuigen met kleine afdeelingen. Een eenvoudig middel, om de veiligheid der passagiers op de spoorwegen te waarborgen, is te vinden in de aan neming van het Amerikaansche railwaij-car systeem. In Amerika en o. a. ook in Zwitserland worden de spoor wegreizigers vervoerd in lange rijtuigenbij onafgesloten af deelingen voor vier personengescheiden door een gang door het midden van den wagen loopendeen aan de beide uiteinden uitkomende op een platform, waar de in-en uit gang geschiedt. Dit stelsel heeft drie groote voordeelen boven het onze. Vooreerst waarborgt het de veiligheid der passagiers beter dan de afgesloten kompartimentenin de tweede plaats is de communicatie der reizigers onderling en met de conduc teurs gemakkelijk door de bedoelde gangen en platformen diewagen aan wageneen doorloopend gangpad door den ganschen trein vormenen bovendien wordt de koude en togt vermeden, die bij wagens, oud-model, met twee por tieren over elkander, de reizigers hindert. De ondernemers der nieuwe spoorwegenthans in ons land aangelegd ofj geconcessionneerdop een zoodanige in rigting van wagens te wijzen, mag niet ondienstig zijn. En daar spoorweg-materieel veelvuldige reparatie vordert en spoedig slijt, kan het de overweging van bestaande ex ploitatie-ondernemingen verdienen, om voortaan, in het belang van veiligheid en gemak der reizigers, wagens van het omschreven model te doen aanmaken. Dat men in ons vaderland, waar wij tot heden gelukkig, nog zoo weinig spoorwegongelukken te betreuren hebbende gelegenheid niet late voorbijgaan om door de schade van anderen wijs te worden. In een der jongste nommers van het Practiscb Volksboek is een artikel opgenomen over de verwerking van afval bij de industrie. Onder meer andere bijzonderheden vindt men er het volgende in Een afval, die voorheen als geheel zonder waarde be schouwd werd, is het houtzaagsel. In vroegeren tijd groeide het bij de houtzaagmolens tot ware bergen aan om te ver rotten, maar tegenwoordig is het zoo goed als geld. In den Hartz b. v. verkoopt men een goed geladen wagen voor een thaler. Men bezigt daar het houtzaagsel met dennennaalden en ander houtafval tot voortbrenging van gassen, die als brandstof dienen. Op de Noorweegsche houtzaagmolens vormt men uit houtzaagselmet behulp van klei en teertegels die zeer voordeelig in 't gebruik zijn. Ook dienen de hout spaanders en het zaagsel tot het rooken van vleeschbij zonder van visch aan de zeekustentot het reinigen van juweelen en metalen en tot het pakken van breekbare stof fen alsmede tot het stoppen van matrassen. Groote massa's worden er b. v. van in Noord-Amerika tot het verpakken van ijs in de schepen gebezigd, die dit artikel wijd en zijd verspreiden. Fijn gezift houtzaagsel gebruikt men ook als strooizand en in plaats van scheerwol in de tapijtfabrieken. Ook als surrogaat van lompen wordt die hout-afval met goed gevolg bij de papierfabrikaadje gebruikt. In Engeland vormen zaagsel en houtspaanders den grond slag van een chemische industrie. Men trekt er door middel van bijtende alkaliën het bekende zuringzout uit. Terwijl wij onzen azijn meestal uit wijngeest bereiden fabriceert men ze in Engelandwaar de spiritus met een hoogen prijs belast is, uit houtzaagsel en spaanders door middel van drooge distellatied. i. verhitting in ijzeren retorten. De hierbij ontstane dampen worden verdikt, en zoo verkrijgt men houtazijnhoutgeest en teer. Maandag voormiddag ten ongeveer 11^ ure bevond zich op de Schedeldoeksche Haven te 's Hage een hond ver- keerende in staat van dolheid. Hij vlugtte in een daarby gelegen openstaand huis, vloog door een raam op een bin nenplaats, alwaar hij razend rondliep. Inmiddels werd de hulp van den zich daar bevindenden agent van politie van der Linden ingeroepen, die met behulp van andere personen den hond heeft afgemaakt. Zoo verre bekend is heeft hij geene andere schade of onheilen te weeg gebragt. Maandag naeht omstreeks 1 uur ontstond er brand bij den heer W. in de Hoflaan onder de gemeente Kralingen. De huisgenooten van genoemden herbergier zijn slechts met moeite gered. Door de hulp van de brandspuiten uit het dorp is men den brand spoedig meester geworden de spuit van de 13de politie-wijkdie van Rotterdam derwaarts gevoerd was, heeft echter niet behoeven te werken. Aan een schrijven uit Oude Tonge wordt het volgende ontleend. Wat de vruchten te velde aangaat, daar staat een goed ge was, zooals tarwe, geret, erwten, paardenboonen haver en aardappelen. De mee is ook goed gegroeid, maar heeft nog een zwarte. Van de tarwe zegt men, dat er kwaad in is, een soort van wormpjes, maar ik heb ze bij ons nog niet ge vonden. In de maanden Maart, April en Mei was het een slecht vooruitzigt voor den bouwman, maar nu staat de oogst goed; het vlas is ook nog al wel gegroeid, maar de klavers zijn over het algemeen zeer slecht en met de weide is het bijzonder slecht gesteld voor de beesten. Zondag was het voor de Ned. Hervormde gemeente te Schiedam een feestelijke dag. De bestaande vacaturever oorzaakt door vertrek van een hooggeschatten leeraar naar Amsterdam werd vervuld door de intrede van Ds. F. Ha- verschmidt, beroepen van den Helder en het Nieuwe Diep die des avonds zijn dienstwerk aanving naar aanleiding van II Cor. XII: 19b: Wij spreken in de tegenwoordigheid Gods in Christusen dit alles geliefden tot uwe stichting. Hij maakte van deze woorden gebruik om over het doel, den geest en de kracht zijner prediking te spreken en zich al- zoo aan de gemeente te verbinden. De bevestiging was ver- rigt door Ds. F. C. A. Pantekoekvolgens I Cor. IX: 19. Zoowel des morgens als des avonds was een zeer talrijke schare in het kerkgebouw opgekomen. Naar men verneemt, maakte Ds. Moulijnpred. te Gouderak, Zondag aan zijn gemeente bekend, dat hij het beroep naar Araerongen had aangenomen, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 64°. De nieuwe Koning van Beijeren heeft den beroem den componist Wagner uitgenoodigd zich naar Munchen te begeven en zijn paleis te komen bewonenten einde de leiding der muziekale studiën op zich te nemen. De voormalige Pruissische Minister van Kooph., de graaf von Puckier, is dezer dagen, terwijl hij in de nabijheid van zijn kasteel Redlau in Opper-Silezië wandelde, door drie per sonen aangetast en in een nabij zijnd bosch gesleept waar zij den 71jarigen man eerst uitgeschud, gesneden en gesto ken hebben en hiermede niet tevreden hem daarenboven ge heel hebben uitgekleed. De ontvangen wonden waren zoo ernstig, dat hij niet kon opstaan. Eenige voorbijgangers hoor den het gekerm en vonden hem bijna zieltogend in het hout verborgen. Hij bevindt zich nog in levensgevaar; de boos wichten zijn in handen der justitie. - De verergering van Garibaldi's toestand wordt toege schreven aan de werking der baden van Ischia en aan de onbedrevenheid der Italiaansche medici. De Opinione van Turin zegt dat de Italiaanschh Kroon prins Humbert in de volgende maand naar Parijs vertrekt, om zijn zuster, Prinses Clotilde, te bezoeken, en zich ver volgens naar Engeland, de Nederlanden en België begeven zal, om daarna nog eenigen weken In Frankrijk doortebren- genen ook het kamp van Chalons te bezoeken. Emile Pereire is te Yichy door Koning Leopold van België benoemd tot kommandeur der Leopolds orde. Men zou daaruit moeten afleiden, dat Pereire zijn medewerking aan Keizer Maximiliaan van Mexico toegezegd heeft. Te Vichy dringen de Koning der Belgen en de heer Pereire bij Keizer Napoleon er op aandat Frankrijk de Mexicaansche leening zal waarborgen. De heer Fould heeft verzocht dat hem, indien dit geschiedde, onverwijld zijn ontslag werd verleend. Den löden Augustus zal in de opéra te Parijs een groot feest plaats hebben ter eere van den Koning van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2