Biuneiiiandsch INieuws. reivan personen te zien die in de Europesche historie voor name plaatsen bekleeden en die door hunne politieke begin selen in hun leven belangstelling verwekten. Doch wij zou den afdwalen van onze kermiswandeling. Op de Bloemmarkt. toch hebben wij nog een paar dingen te noemen eu zullen daarom de beeldengroepen in de tent verlatenom ons een oogenblik met de levenden te bemoeijen. Zijn wij voldaan over een en auderde maag doet toch ook hare rechten gelden en het is niet noodig te zoeken naar een of ander dat onze zinnen streelt, wandel dan slechts maar een eindje verder, dan vindt ge om de drie minuten een sirene die u de verzekering geeft dat er een kamertje leeg is. Met allerhande verlokselen komt men ons te gemoet, primo de geur vau het heerlijk gebak dat menigeen, rijk of arm, tegen wil en dank moet opvangen vervolgens verleidt men ons door de verzekering dat iedereen met zilver bediend wordt en tertio wordt men genegen integaan door den modie ken prijs, die er voor het smakelijk artikel gevraagd wordt. Men heeft ons eens willen wijs maken dat de gevels van de huizen op de Beestenmarkt drie maanden later, nog naar de poffertjes ruiken, in hoeverre dat waar is, moeten de be woners van die buurt maar zeiven getuigen - kamertje leeg heereneen vriendelijke aanwijzing, voorwaar en daarom, Lezers! ga er henen, streelt uwen smaak met het heerlijke kermis-gebak - doe uwe kinderenuwe vrouw of uw meisje het genoegen eens even bij Epskamp van Tol of Imans aantegaan. - Alles ziet er netjes uit, wit porcelein en goud, beelden en ornamenten geven door hunne fraaiheid een be wijs van een netheid die u een keurige bediening verzeke ren. - Maar geen wonder dan ook, dat de poffertjeskramen een druk bezoek erlangen mogen. En dan de beignetskraammaar die is voor de aanzien lijken voor de groote luivoor het publiek van den hoog- sten rang in het paardenspel en de schouwburgen. Eberhard. - Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der successierechten te 's Gravenhage, den heer C. van 't Sant, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 1ste klasse. De ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Axel c. a. W. Schuylenburgen te Overslag c. a. W. C. Smits zijn tevens benoemd voor de in- en uitg. rechten. Bij Kon. besluit van den 23sten Julij zijn de hier onder genoemde kweekelingen der thans opgeheven Kon. Acad. te Delft benoemd tot ambtenaren voor de burg. dienst in Nederl. Indië, en wel: van de 1ste kl. Mr. H. C. Joos- ten; van de 2de kl. A. J. Vincent, voormalig kweekeling van de landhuishoudkundige school te GroningenA. Ligt- voet, R. C. Kroesen J. C. H. M. Denie, Jhr. J. F. W. van der Willige von Schmidt auf AltenstadF. C. A. Wij- naendts, W. Linn, J. A. Tang, P. H. J. Varkevisser, D. N. T. Kriehl, J. A. Amerit, G. C. A. HalewijnE. Pino J. W. F. J. Meinsa, de Wit, H. T. F. Mensinga, M. C. E. Stakman, W. C. J. Castens, en J. P. Peereboom Voller. Bij beschikking van den 27sten Julij heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken als leerlingen voor de tele grafie toegelaten: A. H. van MackelenburgJ. H. Ummels, en W. F. A. de Rijk, te 's Hertogenbosch; M. P. Haak, te Zutphen C. A. Willemse, te Oosterhout; P. H. C. Zent- graafF, en H. Bensman, te Amsterdam; P. C. D. Reidel Jz., te Roermond; S. G. Bendien, te Almelo; W. van Put ten, te DirkslandK. I. Hobbel, te Nieuwpoort; D. H. Berger, G. de Mooy, D. Rijndersen J. Mars, te Gouda; A. G. J. Kneibbert, F. van Andel, en W. F. H. Bron- ner, te 's GravenhageM. E. van Erpte Rosmalen C. J. van Uum te WageningenM. Brieve, te Middelburg; J. Hoifmante Lobithen C. C. J. Rupp, te Arnhem. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den heer W. A. Reigerdoctorandus in de rechten aan de hoogeschool te Groningen benoemd tot leeraar in de staathuishoudkunde en de kennis van het Nederlandsche Staatsbestuur aan het gymnasium aldaar. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag den 30sten dezer niet plaats hebben. In de onlangs gehouden vergadering van heeren cu ratoren der theologische school te Kampen is beslotendat genoemde inrigting daar voor goed zal gevestigd blijven. De lands- en plaatselijke accijnsen, welke voor het eerst in 1863 op politour, vernis en rozemarijn spiritus, bij gelijkstelling met het gedisteleerdzijn geheven én 60 cent per kan bedroegen hebbenmet het oog op de concur rentie van het buitenland, op de meubelmakerij zeer gedrukt, daar de spiritus als het wareals een grondstof voor de meubelmakerij mag worden beschouwd. De Kamer van Koop handel te Utrecht is van oordeel, dat, zoo de vrijdom van belasting deswege niet meer kan worden toegestaan wel- ligt ter gemoetkoming aan het bezwaar, vrijstelling kan wor den verleend voor den invoer van fijne houtsoorten die thans met 1 pCt. van de waarde zijn belast. Ten raadhuize der gemeente Breda werd dezer dagen ontdekt een zeer schoon geschilderd portret van Réné van Chalons, Prins van Oranje, en erlangde men de zekerheid, dat twee andere schilderijen de afbeeldingen vertoonen van de gebroeders van Bergende beroemde turfschippersdoor wier list de stad in 1590 werd veroverd; want het is ge bleken dat Willem van Bergen met zijnen broeder Adriaan deel aan den aanslag hadden. Uit Enschedé meldt men: Nadat in 1862 de hoofd lijnen van de straten aldaar waren vastgesteld, hebben de ingezetenen met den meesten spoed een begin gemaakt met den herbouw hunner perceelenzoodat op het einde van 1863 reeds 450 gebouwen konden gezegd worden voltooid te zijn. Onder de nieuwe gebouwen, munten uit het raadhuis, de R. Catholieke kerk en het sociëteitsgebouw. Met den bouw der Protestantsche kerk is men nu ook aangevangen. De toren blijft nog onhersteld. De réunie van de afgevaardigden der Waalsche ker ken in Nederland zal dit jaar te Arnhem gehouden en den llden Augustus geopend worden. De jaarlijks afnemende vervaardiging van gouden oor ijzers in de provincie Groningen heeft voortdurend een ver mindering in de opbrengst van de waarborgrechten ten ge volge. Opgewerkt haar en losse zwierige mutsen of kapsels komen meer en meer in zwang, en vrouwen, die behagen willen, verliezen er niet bij, als zij de gouden oorijzers afzetten Den 19den July is op 74jarigen ouderdom de nes tor der harddravers, de alom bekende Elias van der Veen, van wien in de laatste jaren in de berigten zoo dikwijls melding werd gemaakt, overleden. Hij was een hartstogte- lijk liefhebber van die soort van volksvermakenwoonde schier allen bijhetzij als deelnemer of aanschouweren was in de renbaan op zijn Holsteinergezeten, niet on fortuinlijk. Nog voor korten tijd behaalde hij zijn laatste zege te Winschoten, bij welke gelegenheid hem de premie ten deel viel. De sterke drank heeft te Zutphen op nieuw een offer geëischt. Een burgerman, die gewoon was dagelijks van de eene kroeg naar de andere te gaan kwam beschonken in zijn woning en viel neder in een armstoel. Een paar minu ten later stierf hij aan een beroerte. Woensdag nacht, omstreeks één uur, is er een hevige brand uitgebarsten te Diever, (gemeente Dieverburg). Drie woonhuizen, de inboedels en het vee zijn verbrand. Ineen dezer huizen, bewoond door den gemeente-ontvanger, werd het gemeentehuis gehouden. Behalve het voornaamste ge deelte der archieven is bijna niets gered. De gebouwen wa ren allen verzekerd. Onlangs trachtte een predikant in Drenthe een een voudig landman te beteogen dat al de wonderen in den bijbel beschreven een verdichtsel waren en dit te bewijzen door de natuurkunde, De natuurkunde, vriend, is alles voor al len," riep de predikant in verrukking uit. //Zoo," zeide de boer, //dan was het goed, dat op alle dorpen een burger school met 5 a 3jarigen cursus werd gesticht en de ker ken maar werden gesloten." In een vergadering van stemgerechtigden tot benoe ming van een predikant te Vledderden 24sten dezer ge houden verklaarde de meerderheid zich niet gebonden te achten aan het gemaakte drietal en besloot zij tot een ge heel vrije stemming, waarbij met volstrekte meerderheid ge kozen werd Ds. J. J. Swierste Havelte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 63°,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2