1363. Zaturdag 30 Julij. A". 1864. De Kermis. v. LAD. ,4<>j Ocie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis, Spoortreinen van Leiden naar 's GraveDhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 li. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 in.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, ICatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 'snamiddags te 3 u. 40m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 7 uur 's in. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur, Gemeenteraad op oubepaaide tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabritageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uu^ Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sraorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuseu, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. En wat geeft ons nu de Beestenmarkt te zien, lezers! - Al lagen wij in het verre Oosten op onze legerstede te mij meren dan zouden wij ons alles kunnen voorspiegelen wat daar voor fraai's of leelijks is neêr gezet. Als wij de Borstel- brug over slappen dan komt ons een gemengde reuk van ge rookte paling, zoete koek en poffertjes te gemoet, zaken die op alle kermissen te vinden zijn en er dan trouwens ook bij behooren. Daar zien we aan onze linkerhand een groote wagen, opgestapeld vol met gegarneerde en ongegarneerde koeken, die meestal vrij taai zijn; dan hooren wij met een schorre stem de lieve jeugd en de boerende fabriekswereld en de militairen uitlokken hun geluk met de dobbelsteenen te be proeven. Dan zien wij, gaan we verdert een aantal tafeltjes met eijerenkruisbessenpepermunt en meer vau dat goed sier lijk uitgespreid, welke snoepwaren blootgesteld zijn aan zon negloed en stof, maar die toch gretig worden gekocht door een armen weesjongen, die slechts weinige centen te missen heeft en met een stuiver misschien een gansche kermis doen moet. Nog verder gaande, zien wij poffertjeskramen van buiten zonder aanzien en van binnen behangen met verscho ten behangsel-papier en met een paar schilderijtjes van Ge- Doveva en Mazeppa. Voor deze kraampjes wordt niet ge schreeuwd, maar toch iederen bezoeker welkom geheeten. //Laat je wegen!" klinkt ons reeds van verre tegemoet, en als wij willen blijven staan om te luisteren dan hooren wij moeder klagen dat vader sedert verleden jaar tien ponden minder weegt, iets wat zij zich niet kan begrijpen. Dan zien wij den kabouter van vijf jaar, huilende omdat hij bang is om op de schaal te zitten en verheugt mama zich dat de jon gen zoo begint aantekomenterwijl de vrijer, even als een jockey bij de wedrennen gewogen wordtof hij wel wigtig genoeg is, om zijn aanstaande wederhelft te bekooren. Maar nu zijn wij door het volksgedrang heengeworsteld tusschen een amalgama van menscben door, dan begint ons het hart te kloppenbij het aanstaren van een schilderij waarop een dikke dame, een monsterkoe of een reuzin wordt voorgesteld bij welke laatste meestal een officier behoort met een hoogen hoed op, en die toch nog lang de hoogte niet halen kaic In die linnen omgeving zit dan een mensch zich te vervelen die gedoemd is zich voor een dubbeltje aan een gapend publiek te laten zien. Met een versleten stentorstem hooren wij ons toeroepen //Hier is het grootste wonder der werelden wat is het dan meestal een kalf met vijf poo- ten en een dubbele neus. Doch gaan wij verder, dan vinden wij eerst het echte van de kermis eu welde spiegel der waarheid, waarin de man zijn vrouw ziet, daar ziet de jonge ling zijn meisje met of zonder crinoline. Daar kan de jonge moe der te weten komen hoeveel kinderen de boer brengen zalen dit ook nog, ofschoon wij het afschuwelijk vinden, daar wordt aan iedere jonge dochter gezegdhoe oud zij is het is waarlijk om te bloozen. Maar nog meeris er geen sterveling die ons levenseind bepalen kanhier vindt men een dame die het u zegt, wanneer gij sterven zult, en die dat nu niet weten wilblijft er maar stil van daan. Zietdaar lezers! een schets van wat de Beestenmarkt ge woonlijk oplevert. De heer W. Schouten presenteert ons zijn Ierlandsch paar denspel en daar worden de wonderbaarlijkste toeren in volbragt. De voorstellingen van het Iersch paardenspel beginnen van tijd tot tijdeen massa menschen stroomeu er heenverlokt door de schitterende muzijk van een zeven- of achttal bla zers en het geratel van een trom. Is er geen paijas, dan is er toch een ander die de kunstverrigtingen verklaard en om een bewijs te geven dat het kunstrijders-gezelschap goed gekozen is, laat men dat in blinkend costuum voor komen. Drie of viermalen geven de muziekanten de laatste waar schuwing, het wollen voorhang valt neêr en de voorstelling begint. Na het veel jaren gemist te hebben krijgen wij nu dan een beeldenspel te zien wij dachten waarlijk dat die familie uit gestorven was en onzen tijd niets meer opleverde dan de pop penkast van Jan Klaassen. Doch gelukkig kwam de heer M. Heintz onze kermis, na een vereerend bezoek van al de Euro- pesche Vorstenmet zijn beeldengalerij bezoeken. Het moet dus van zelf een allerbelangrijkste collectie zijn, die, bij al het alledaagsche dat de Beestenmarkt gewoonlijk oplevert, deze plaats geen oneer zal aandoen. Meer dan tweehonderd beelden levensgroot en van de sprekendste gelijkenis, krijgt men hier te aanschouwen. Wij noemen het bezoek met deze historische collectie een gelukkig denkbeeldaan het opkomend geslacht geeft het

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1