N°. 1862. Vrijdag 29 Julij. De Kermis. IV. Als getrouwe bezoekers van onze kermis mogen wij de firma Stoete en Jacqui wel mede rekenen en zien wij uit de aankondiging, dat de gewone vry-billetten weder aan het schouwburglocaal verkrijgbaar zijn. - Door sommigen wordt wel eens aanmerking gemaakt op het middel om een volle tent te verkrijgen - wij evenweldurven het als goed gezienbeschouwen- in dezen schouwburg kan men den eersten rang niet op ƒ1.49 stellen; deed de directie dat, dan zou ze genoodzaakt zijn haar locaal te sluiten. Maar deze hooge prijsbepaling is ook niet noodig, want de sujetten zullen niet zoo hoog gehonoreerd worden als bij de heeren Boas en Judels, en dan ook, nu kan het volk tegen een minderen prijs ook genieten, en dat het genieten wil in de zen schouwburg bewijst dat die altijd over bezet is. Een kritiek te voeren of vergelijkingen te maken tegen over andereu is onnoodigwij willen liever onze ingenomen heid betuigen met dezen schouwburg. - Het volk toch heeft behoefte aan opwekking van het schoonheidsgevoelhet wil ook eens comedie zien spelen en daartoe wordt het door de directie Stoete en Jacqui ruimschoots in de gelegenheid gesteld. Het repertoire is zeker goed gekozenalthans als wij na gaan wat reeds gegeven is. Arthur of zestien jaren later, terwijl het vrolijke blijspel van Dingsdag avond een kijkje in het leven en het heerlijk geschreven nastukje de bloed zuigers of de minnenhandel in de Apotheek, hoogst voldaan hebben. Het oranje boven heeft wel zoo wat van een na- flikkering van de November-feesten in het vorige jaar, maar is toch niet onaardig bedacht. Wy wenschen de heeren Stoete en Jacqui een goed suc ces toe, doch zij zullen daarvan ook verzekerd zijn. In den Leidschen Schouwburg is opgevoerdDe plei- ziertrein van Parijs naar Londen- en naar wij vernemen moet dit stuk zeer aardig in elkander zyn gezet. - Meer kunnen wij niet zeggen en het spijt ons dat wij verhinderd zyn het gebouw te bezoeken en dus den heer Yalois in zyn onderneming niet kunnen steunen en evenmin den heer Ro sier Faaschen onzen lof brengen voor de Mise en Scène, of onzen dank voor de delicate wijze waarop hij zijn cou pletten zingt. Om den wille van den heer Yalois en zijn ge zelschap wenschen wy dit tooneel een druk bezoek en Yeel lof toe. Als een bewijs dat het gezelschap van de heeren Boas eu Judels groot is, deelen wij mede, dat de eene helft te Leeuwarden werkt en het andere in onze stad en het bewys dat het in beide plaatsen goed is, is geleverd door de op voering van het aardige blyspelDe buren van Molinchart of felle haat en snel berouw, benevens het alleraardigste stukje; Gevaarlijk speelgoed. Voor den eersten avond had het publiek van dit gezelschap reeds het neusje van den zalm want de hoofdvertooners in beide stukken zijn de dames Sablai- rolles en Roos met de heeren Judels, Morin en van Biene. De Kunstgrepen der Coquetterie, waarin voorkomen de da mes Roos en Korlaar Sablairollesmet de beide komieken Judels en Bamberg. De Marquis Harpagion en de Neger slaven of de Sprakelooze en zijn hondendat zijn allen stukken waarin de hoofdartisten voorkomen. Wij betreuren hetdat dit zoo' hoog geachte gezelschap zoo beperkt in hare voorstellingen moet zijn. Slechts eens in het jaar kunnen wij er van profiteren en dan meestal niet meer dan 5 of 6 avonden; wel is er dikwijls sprake van geweest, dat de heer Judels in den winter eens met zijn gezelschap een uit voering geven zou, doch daar schijnt niets van te komen; misschien zal dat met de organisatie ook beter worden. Ontegenzeggelijk blijft het toch maar, dat van hare Ves tiging af aan deze firma in alles blijken gegeven heeft van haren ijver en onvermoeide zorgen. Is het getal van ver dienstelijke tooneelspeelkunstenaren is ons land beperkt, de heeren Boas eu Judels toch blijven nimmer ten achter men- schen te engagerenal moeten zij die ook met goud beta len. Zullen wij hier bespreken de mogelijkheid tot verbete ring van ons Hollandsch tooneel of de wenschelijkheid om meerdere jongelieden tot artisten opteleiden waartoe dat De heeren van LennepSchimmel en de Buil te Amsterdam hebben beproefd een school voor jeugdige tooneelspelers op- terichten, doch zij zijn niet geslaagd. De fatsoenlyke burger jongelingen en meisjes traden niet toe, en waarom niet? De tooneel speelkunst is toch een der edelste kunsten waarom-^iet? - Ja, wie zal dat waarom? willen beantwoor den. Er zijn slechts enkele voorbeelden dat men zich met hart en ziel aan het tooneel heeft gewijdmaar dan ook heeft men door stout en moedig door te zetten overwonnen en zijn LËIDSGH Dexe Courant verichynt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afxonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Federe regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haariem eu Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 n. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. 4 Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 6 h.j van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Pos tbus ligt ingen San de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te LI u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Iadisobe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sar. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Diugsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1