Binnenlandscli Nieuws. woordelijkheid van medebeheer niet gevoeld wordt. Zonder nu alles voor juist en waar aantenemen wat de heer Zaal berg aanvoert en met cijfers staaft, kunnen we toch ook niet blindelings berusten in hetgeen de heer Scheltema van ons eischtnik neem geen woord terug van hetgeen door mij onder dagteekening van 22 Junij 1864, is geschreven. Ik verklaar als eerlijkdat dat alles is overeenkomstig de waarheid overeenkomstig de officieele door de kerkeraads- commissie goedgekeurde en geteekende rekeningen. Deze mijne verklaring moet tegenover den heer H. Zaalberg voldoende zijn. Is u dit echter niet genoeg?" Neen, dat is ons niet genoeg, omdat aan Prof. Stuffken wordt beloofd een wederlegging en een verdediging die de heer S. aan den heer Z. niet geven wilofschoon de heer Z. is lid der Nederduitsche Hervormde gemeente en als zoo danig recht heeft, wat hij van zich zeiven weet of van an deren hoorde, aangaande de bestaande misbruiken in een openbaar beheer, te onderwerpen aan het oordeel der publieke opinie. Hij deed dat niet naamloos hem kan niet worden toegevoegd, dat hij is een ondergeschikt ambtenaarhij staat gelijk met Prof. Stutfken. En als laatstgenoemde voldoet aan een onrechtmatiger) en hooghartigen eisch van den heer S., die om het beginsel onze verontwaardiging heeft opgewekt, dan achten we dien hoogleeraar medepligtig aan de openbare miskenning van het beginselwaarvoor wij strijden de er kenning van het recht der gemeenteledenvan welken staat of stand of rigting zij zijn. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar bij de polytech nische school te Delft voor het onderwijs in de geologie, mineralogie en mijnwezen D. Hermann Vogelsang, thans privaatdocent aan de Universiteit te Bonn, en tot rechter in de arr.-rechtbank te Heerenveen Mr. P. van Blom, thans rechter-plaatsv. in en proc. bij gemelde rechtbankzynde hem tevens eervol onslag verleend uit laatstgen. betrekking. Z. M. heeft goedgevondenden 2den luitenant L. A. Riesz, van het 4de regement infanterie, op non-activiteit te stellen tot dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Naar men verneemt, heeft het den Koning behaagd, de commissie, belast met het ontwerpen van een strafwetboek voor Nederlandsch Indië, bestaande uit de heeren Jhr, Mr. D. A.Junius van Hemert, gepensioneerd Oost-Indisch hoofd ambtenaar; Mr. W. P. G. L. Francois, raadsheer in het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland; en Mr. S. Keijzer, hoog leeraar te Delft, waaraau de heer Mr. A. A. de Pinto, re ferendaris bij het departement van Justitieals secretaris was toegevoegd, te ontbinden, onder dankbetuiging voor de lof felijke wijze waarop zij den haar opgedragen arbeid heeft verrigt. Bij Koninklijk besluit van den 26sten Junij 1864, N°. 22, is de zilveren eerepenning, voor de kostelooze koepokinenting van minvermogendenvoor dit gewest toe gekend aan de heeren: J. Borstlap, te Oudshoornj Dr. L. J. Del Baere te Schiedam; W. A. G. Kapteijnte Nieuw- veen; J. de Lang, te ZuidlandJ. van Munnikrede, te Wateringen; Dr. W. P. van Rhijn, te Leyderdorp; Dr. A. Romein, te Gouda; Dr. C. Schokker, te Ouddorp; A. J. Schretlen, te Leiden; J. van der Starpte den Bommel; C. J. Visser, te Goedereede, en C. W. Werner, te Dirksland. Van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken is bekend gemaakt, dat aan de polytechnische school met het begin van September 1864 de gelegenheid zal geopend zijn, tot opleiding van aanstaande industrieelen of technologen die een grootere mate van theoretische en technische kennis verlangen dan aan een hoogere burgerschool met 5jarigen cur sus verkregen kan worden en aan hendie verlangen zich te bekwamen tot civiel-ingenieurarchitect of bouwkundig ingenieur, scheepsbouwkundig ingenieurwerktuigkundig in genieur, of mijn-ingenieur; aan hen, die het voorbereidend onderwijs wenschen te volgen, zal, indien zij zich hiertoe vóór 20 Augustus a. s. schriftelijk bij den directeur der polytechnische school aanmelden de gelegenheid gegeven worden, om, desverkiezende een voorafgaand examen in de genoemde vakken afteleggen. Voor meergevorderden kan dit examen uitgebreid worden zoodat het blijke of zij met vrucht den éénjarigen cursus kunnen volgen. De Koninklijke Nederlandsche Yachtclub te Rotterdam hield Woensdag haar gewonen jaarlijkschen wedstrijd. Z. K. H. Prins Hendrik was door een treurig sterfgeval verhinderd het feest bijtewonen. Z. K. H. de Prins van Oranje kwam ten 111- uur en was tegenwoordig bij den wedstrijd, na den afloop waarvan hij den door Z. K. H. uitgeloofde bui tengewonen prijs uitreikte aan den Salamander van de Am- sterdamsche Roei- en Zeil-vereeniging de Hoop en daarna weder naar 's Hage vertrok. De afloop van het dezer dagen te Kampen gehouden examen aan de theol. school der Chr. Afgesch. Geref. kerk was als volgt: Voor het propedeutisch examen waren 12 studenten opgekomen en wel de heeren J. van Beest van AndelA. Brink, L. van Delden, W. T. van Dijk, J. GroenewegenD. J. Grootenhuis, B. L. HarkemaG. K. Hemkes, J. Meijer, D. de Pré, W. Raman, M. Steffens, die allen geslaagd zijn. Voor het theologisch examen waren opgekomen 11 studenten, waarvan 7 geslaagd zijn, te we ten: J. Brumraelkamp Az., S. KalmaO. Los, W. Raman, M. Steffens, B. Vellekoop D. K. Wielinga. AVoensdag heefl te Utrecht plaats gehad de aanbeste ding van het Oranje-Weeshuis te Huizen, waarvan reeds in het verleden jaar de fondamenten zijn gelegd. Aannemer werd Pieter AVouda van Huizen voor ƒ9763. De fondamenten zijn ten vorige jare aanbesteed voor f 3648. Men ziet alzoodat zij, die de zorg voor de stichting van dit weeshuis op zich genomen hebben, met hunnen arbeid voortgaan. "Wij vernemen met genoegen voor de Nederlandsche nijverheid dat de fabriekanten A. Bikkers en Zoon te Rot terdam, naar aanleiding der onlangs gehoudene Internatio nale tentoonstelling van brandspuiten en brandbluschmiddelen te Middelburg, een aanzienlijke bestelling mogten ontvan gen van geweven brandspuitslangen ten behoeve van den heer Hodges, kapitein eener brandbrigade te Londen. Als een bewijs van buitengewonen vooruitgang van de fabrieks-nijverheid te Tilburg in de laatste jarenverdient vermelding, dat in het begin van 1847 aldaar waren 13 wolspinnerijen met stoom gedreven, terwijl er thans 32 zijn het getal fabriekanten is in dat zelfde tijdsverloop meer dan vervierdubbeldterwijl het getal fabriekarbeiders, dat toen p. m. 2900 bedroeg, thans op ongeveer 5 000 kan berekend worden. Uit Meppel schrijft men, dd. den 16den dezer: //Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelendat een nog jonge hond, die de vorige week»door een paar jeugdige echtelie den van hier naar Zaandam werd medegenomenaan zijn nieuwe woonplaats geen zin schijnt gehad te hebben; althans het dier kwam hier gezond en wel maar doodelijk vermoeid de moederwoning weder binnen loopen. De dag van 18 Julij kenmerkte zich te Harlingen bijzonder door een reeks van ongelukken, hoedanig zelden ergens op één dag voorvallen, 's Morgens schoot een klomp aarde uit op het bouwterrein bij de kreosoteerfabriek waar door een werkman een been brak. In den loop van den dag verdronk bij eeu der houtzaagmolens buiten de stad een jon gentje van 8 of 9 jaar en viel een arbeider van den nok van een in aanbouw zijnde bergplaats aan den spoorweg; deze persoon heeft een arm gebroken en is erg bezeerd aan het hoofd weggedragen. Bovendien kwam van Achlum het berigt, dat een inwoner van Harlingen aldaar zich had verdronken of wa9 verdronken. Ook wordt verhaalddat een varensgezel te Franeker een blok op zijn hoofd heeft gekregen en aan de gevolgen is overleden. Zondag avond te voren is daar eeu behoeftig, maar ijverig koopman door een wagen overreden, zoodat zijn arm geheel gekneusd is. Een jong mensch van omstreeks 16 jaren, deed Zon dag aan een der druk bezochte uitspanningsplaatsen buiten Nijmegen, zulk een hevigen val van den schommel, dat hij den anderen morgen aan de gevolgen er van overleed. Een waarschuwend voorbeeld te meer bij deze gevaarlijke verma kelijkheid. Zondag 11. zijn onder Ammerzoden afgebrand 3 wo ningen, bewoond door 6 huisgezinnen. De oorzaak is onbe kend. Van den inboedel is slechts weinig gered. Alles was voor brand verzekerd. Naar men verneemtzal door een Pruissisch adelborst gedurende 3 jaren gebruik worden gemaakt van den cursus aan het Koninklijk instituut voor de Marine te Nieuwediep.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2