JX°. 1355. Donderdag 21 Julij Plan ter bebouwing en aanleg der Ruïne. LEIDSCH Deie Courant verschoot eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2|. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat's morgeus te 7 u. 45 ra. en te il u., 's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Iadische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Y. Een hoofdbezwaar tegen den afstand van het Ruïneplein ter verfraaijing van dat deel der Stad en tot het stichten van |£n Sociëteitsgebouw of openbare plaats tot bevordering van aangenaam en gezellig verkeer; - dat hoofdbezwaar schijnt bij velen te blijven in de vrees van de militaire bezetting uit artillerie bestaande te zullen verliezenwelk verlies een ramp zou zijn. Wij verklaren uit volle overtuigingdat wij in die vrees niet deelen enzoo tegen onze verwachting het artillerie-garnizoen van hier werd weggenomen toch geen rouwvlag behoeft te worden uitgestoken. De Minister van Oorlog moet wetenwaar hij in het algemeen belang des Rijks en ter bevordering van orde en veiligheid in den Staat, de troepen in bezetting legt. Dit is hoofdzaak en zoo in die regeling ook gelet wordt op billijke aanspraken van gemeenten die tot verlier en voordeel daaraan boven andere behoefte hebben kan het bijzonder met het algemeen belang zamentreffen, zonder bepaalde bevoor rechting. Het leggen, verleggen of verminderen van bezetting moet rusten op een beginsel van regering; maar niet afhan kelijk van willekeur. Duizenden zijn door Leiden te koste gelegd aan de kavallerie-kazernenstallenenz., waarvoor de Stedelijke kas alleen vergoeding vond in de 7 penningen daags voor elk paard. In 1840 en 1841 nog werden op aandrang van het Ministerie van Oorlog zeer aanzienlijke verbouwingen en bijbouwingen bekostigd; op 1 November 1843 scheen het Rijksbelang te vorderen, dat het 1ste re- gement Lansiers naar elders werd verplaatst, 't Werd door geen ander vervangen; naar men zegt, omdat binnen Leiden en uit Leiden zich krachtige stemmen verhieven tegen het bestaande regeringsstelsel, dat de leening, vrij of gedwon gen, ten bedrage van 127 millioennoodzakelijk maakte; en vóór een meer afdoende herziening der Grondwet, dan die in 1840 werd voorgedragen. Tien jaren lang bleef Leiden zonder kavallerie-bezettingwant op 3 October 1853 trok het regement rijdende, artillerie Leiden binnenmaar na verloop van 8 jaren is dat schoone en in vele opzigten door de Leidsche burgerij ook hooggeschatte regement vertrokken en vervangen door 3 kompagniën veld-artillerie. In verge lijking tot de uitgestrektheid der militaire gebouwengroote parade en klein garnizoenin vergelijking tot het zeer vol tallige bataillon van het 4de regement, dat betrekkelijk veel minder opofferingen van de gemeentekas eischt en geen schade veroorzaakt door het rijden van kanonnen enz., van minder beteekeniszeker niet, om het verlies als een ramp te be schouwen. De jaren 1844 tot 1853 hebben veeleer bewezen, dat ook zonder kavallerie-garnizoen Leiden in welvaart kan win nen; Meestal worden die voorzeggingen van dreigende rampen onvervuld: ofschoon vaak veel meer bleek, dat hetgeen als kwaad werd aangekondigd, veeleor stoffelijk en zedelijk voor deel aanbragt. Het plan tot bebouwing van de Ruïnezooals het voor ons ligt, mag aan de eischen van de militaire autoriteiten niet worden opgeofferd. Met zeer veel bevreemding hebben wij vernomen, dat de bevelhebber van het artillerie-garnizoen daartegen is gekomen in verzet en de vergunning tot de bebou wing heeft ontraden. Vreemd voorwaar, nadat de Minister van Oorlog de Casembroot het grondwettig beginsel, dat al de kosten voor de legers van het Rijk en dus ook die voor huis vesting uit 's lands kas worden voldaanhandhavende voor het Rijk in onderhoud heeft overgenomen al de militaire gebou wen terwijl bovendien Leiden is ontlast van de jaarlijksche huur van het land onder Wassenaar gelegen dat tot exer citieveld van de artillerie bij raadsbesluit van 25 November 18 52 door de gemeente Leiden was gehuurd. De Minister van Oorlog heeft daarop de garnizoens-kommandant gemag- tigd, dat land voor rekening van het Rijk te huren en daar door de gemeente van de verpligting ontheven, die nimmer haar had mogen worden opgelegdom te zorgen voor een behoorlijk exercitie-veld. In 1863 heeft evenzeer de Minis ter van Oorlog een overeenkomst doen sluiten en goedge keurd met het gemeentebestuur van Haarlembetreffende den huur van het terrein der Renbaan onder Zandvoort en is het derhalve in strijd met de bestaande verordeningen wanneer de kommandant van het detachement artillerie mogt komen in verzet tegen den afstand van het plein van de Ruïne of de vergunning daartoe mogt tegenwerken. Wel is het billijk ofschoon hoogst zeldzaam binnen aan zienlijke steden zelfszulke uitgestrekte groote open pleinen worden gevonden, dat een gelegenheid tot wapenoefeningen en krijgsbewegingen wordt aangewezen. Wel is het betame lijk en van de zijde des gemeentebestuurs ook te verwach ten, dat voor de aankomende rekruten die nog niet zoo ver

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1