KRUIDENWIJN ESSENCE DË LÜIMÏGË PRÜÏS^ KINDERMEID Wordt gevraagd van BENDER te Cobientz. NIEUWE SFEillEI II fI1TIUII61E uittestrekken, tot eenige fabrieken die tot heden daaraan niet onderworpen warenvooral de aardewerk- en porceleinfa- brieken waar men berekent dat ongeveer 1000 kinderen werkzaaam zijn voorts de lucifersfabrieken en eenige soor ten van weverijen. Men beschouwt de aanneming van het wetsoutwerp als waarschijnlijk, vooral daar de bezwaren die vroeger tegen die politiebepalingen werden ingebragt, gaan deweg zeer zijn verminderd. Vooral schijnt men goede ge volgen ondervonden te hebben van het stelseldat elk kind van 8 tot 13 jaar, beneden de 8 jaar mogen zij geen fa- briekarbeid verrigten niet meer dan halven tijd in de fabriek mag werken en daarbij 3 uur per dag schoolonderwijs moet genieten. Dat stelsel bevalt beter, dan dat van om den an deren dag langer op de fabriek en om den anderen dag lan ger op school te doen blijven. De kinderen zijn geschikter voor het schoolonderwijs en ook voor de ligchamelijken ar beid wanneer er meer afwisseling plaats vindt. Woensdag avond heeft op de renbaan van Leicester iu Engeland een voorval plaats gehad, dat de vernieling van den luchtballon des heeren Coxwell heeft ten gevolge gehad. Onder de verschillende vermakelijkheden was ook aangekondigd de opstijging van een der groote ballons van dien heer. De opstijging was bepaald ten 7 uur; er was echter eenig oponthoud ontstaanen de heer Coxwell nog bezig met zijn toebereidselentoen het publiekin de mee ning van bedrogen te wordeneen vervaarlijk geschreeuw aanhief, op den ballon aanviel en dien binnen weinige mi nuten in duizende stukken scheurde. Er waren meer dan 100,000 personen aanwezig. Het kostte de politie veel moeite de rust te herstellen. In de berigten uit New-York van den 5den Julij leest mendat de heer Tessenden de portefeuille van financiën had aangenomen. Bij de regering waren voorstellen ontvan gen, betreffende de leening van 75 millioen. De berigten van den 7den Julij bevatten, behalve het per telegram medegedeelde, het volgende: Een corps van 30,000 man Zuidelijke troepen, onder het bevel van Ewell is de vallei van de Shenandoah binnengetrokken. Na een bloedig gevecht had het Mearthysburg ontruimd en naar Bo- ven-Maryland de wijk genomen. Te Frederiks, Point-of-Rochs, Greencastle en Chamberburg in Pensylranie, hadden zich stroopers vertoond. Aan de grenzen van dat land heerschte een buitengewone opgewondenheid. Men onderstelde, dat het hoofdcorps der Zuidelijken naar Frederiksin Maryland zou oprukken. Hunter had zich op marsch begeven om de Zuidelijken aan te tasten. De president Lincoln had onder de wapenen geroepen 12,000 man van de ligting van New- York 12,000 van Pensylvonie en 5000 man van Massa- chuests. Het corps cavallerie van Wilsondat de spoorwe gen van het Zuiden over een uitgestrektheid van zestig mij len had vernield, was teruggekeerd. Het had 13 stukken en 1000 man verloren. Volgens de laatste hier ontvangen berigtenscheen generaal Grant gereed te zijnom een nieuwe poging tegen Petersburg te ondernemen. Johnstone had Chattanochie verlaten. F F S 1 K Li MïffiltVS. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, Don derdag den 21sten Julij 1864, 's namiddags ten twee uur. Onderwerpen 1°. Voordragt tot het verleenen van ontslag aan de docenten van het stedelijk gymnasium. 2°. Voordragt tot benoeming vau leeraren aan de instellingen van hooger en middelbaar onderwijs. 3°. Voordragt tot benoeming van het onderwijzend personeel voor het vormend onderwijs aan hulponderwijzers en kweekelingen. 4°. Benoeming van drie bestuurders van het Werkhuis, buiten den gemeenteraad. 5°. Voordragt tot aanstelling van nog een hulponderwijzeres op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes. 6°. Verzoek van Vrouwe S. M. H. Hubrecht - de Veer, om een eervol ontslag als regen- tesse van het H. G. of Armen Wees- en Kinderhuis, tegen 1 Augustus e. k. 7°. Voordragt tot het aanbrengen van eenige verandering bij de gazfabriek. 8°. Adres van Mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval F'aure, tot het in eigendom bekomen van een stukje gemeentegronds. 9°. Adres van J. Parmentier en Zonenwaarbij zij den eigendom verzoeken van een gedeelte ge meentegronds. 10°. Adres van A. de Groot, tot het in eigen dom bekomen van gemeentegrond aan het Utrechtsche Veer. 11°; Rekening van de Stedelijke gazfabriek, over 1863. 12°. Rekeningen over 1863, van a. het Roomsch Cath. Armbestuur; b. het E,oomsch Cath. Wees- en Oudelieden- huis; c. het Gereformeerde Minnehuis. 13°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, van het Nederlandsch-Israëlitisch Armbestuur, dienst 1863. Advertentien. Bij een zeer fatsoenlijk protestantsch gezin op een dorpin de omstreken van Leydenliefst bij een Burgemeester of Notaris wordt, voor onbepaalden tijd, voor een jongeling van 20 jaren, van dezelfde geloofsbelijdenisgelegenheid gezocht tot INWONINGHUISSELIJK VERKEER en LEIDING, tegen nader mondeling overeentekomen voorwaarden. Hierop reflecterendeadressere men zich francoonder N°. 2. aan het Bureau Leidsch Dagblad. Wordt gevraagdom ten spoedigste in dienst te tredeneene bekwame tegen hoog loonmits van goede ge tuigschriften voorzien. Adres, franco brieven, onder letter W. aan het Bureau Leidsch Dagblad. om zoo spoedig mogelijk in dienst te tredeneen ongehuwd KORENMOLE NAARSKNECHT, van de P. G., en goede getuigschriften kunnende overleg gen. Adresin persoon of met franco brieven, bij P. G. VAN RIJN, Ko renmolenaar te Haarlemmermeer. Hoofddepöt voor het geheele Rijk, bij R. J. ROOIJEM, A. 25 te Utrecht. De liefelijke zomer brengt ons weder Duitschlands aangename Meidrank in 't geheugen, waarvan een theelepel op een flesch wijn met 5 lood suiker, die aangename en gezonde drank in een oogenblik daarstelt. Wordt niet in Commissie verzonden; maar debiteuren genieten billijk rabat. Brieven franco. KEUR VAN KWINKSLAGEN EN VERNUFTIGE AARDIGHEDEN. Door woorden en 72 platen uitgedrukt. Prijs 1,—. Een boek, dat in den gezelligen kring den lachlust in den hoogste mate gaande maakt. VAN H. C3. AWB1EI»SEM- Prijs 90 ets. Voor beider geslacht en op eiken leeftijd ligt hierin een schat van levens wijsheid opgeslotendie men door de boeijende vertellingen zich onwetend toeëigent en ruime stof tot overdenking en toepassing op het maatschappelijk leven geeft. Het is niet eens, dat zij gelezen worden, want oud en jong zijn even begeerig, het telkens weer op nieuw ter hand te nemen. Zij zijn dich terlijk en iu de hoogste mate boeijend, daarom leest men ze telkens, alsof het iets nieuws was, met graagte. Uitgave van B. ÜEKEMA te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3