Buitenlandse!] Nieuws. een verzoening tot stand gebragt, waarnaar hij in zijn leven wel had gewenscht, doch die waarschijnlijk niet des te vroe ger zou hebben plaats gegrepen. Wij vinden ons verpligt de algemeene aandacht en belangstelling te vestigen op de operatiën van de maatschappij van internationaal grondcrediet en van de bank van grond en nijverheidscredietwaarvan door Mr. André Langrand Duminceau een practische schets is in het licht gegeven en vrij algemeen verspreid. Uit die brochure blijkt, dat men bere kent dat in Belgie en Nederland alleen voor meer dan 2000 millioen aan Oostenrijksche fondsen geplaatst zijn. Yan hoe veel belang is het dus niet voor de Belgische en Neder- landsche kapitalisten, bezitters van Oostenrijksche fondsen dat de nationale rijkdom van Oostenrijk vermeerdert en daartoe strekkende operatiën van het grondcrediet in Oos tenrijk. Wanneer het internationaal grondcrediet voor 100 mil lioen grondbezittingen koopt een oppervlakte van b. v. 250000 bunders, eigendom van 50 eigenarenen die weder in perceelen van 50, 100, 200, 500 of 1000 bunders verkoopt: zoodat zij overgaan in de handen van 4 a 5000 kleine eigenarendan geven de nieuwe exploitatiën dub bele voordeelen waardoor de waarde van het eigendom ver dubbelt, nu zij aan landbouwers behooren, die direct en voor hunne eigene rekening exploiteren. Met de verhooging der inkomsten vermeerdert, niet alleen de waarde van den grond, maar vloeijen ook rijkelijker de bronnen der belastingen die de staatsinkomsten van Oostenrijk uitmaken en daardoor verkrijgt jiet crediet een belangrijken steun. Het is onbe twistbaar dat in het vooruitzigt op deze uitkomstenthans reeds de scherpzinnigste financiers beweren, dat de tijd niet meer verwijderd is, waarop de toestand der Oostenrijksche financiën met die der meest bloeijende rijken zal gelijk staan. In naauw verbandevenwel staan daarmede de operatiën van het internationaal grondcrediet, die uit dien hoofde krach tige medewerking en ondersteuning verdient. Men weet, dat de hoofd-inspecteur der gevangenissen Mr. Alstorphius Grevelinkin zijn rapport over de strafin- rigting te Vechta, zich ongunstig heeft uitgelaten over de toepassing van het cellulair stelsel in ons land, hetwelk, naar hij meendebij ons overdreven werd. Met het oog daarop is het feit niet van gewigt ontbloot, dat sommige gevangenen in de cellulaire gevangenis te Utrecht, die na hnn cellulaire straf ondergaan te hebben nog gemeenschappe lijke gevangenisstraf hadden te ondergaan, verzocht hebben, dat ook deze in cellulaire mogt worden veranderd. - In die gevangenis is dan ook in het afgeloopen jaar weer ge bleken dat het cellulair stelselzooals het daar wordt toe gepast, heilzaam werkt, zoowel op den ligchaams-, als op den gemoedstoestand der veroordeelden. Zondag namiddag is uit de rivier den Rijn bij Arn hem ter hoogte der Koeweideopgevischt het lijk van den in het hotel Bast tijdelijk te Arnhem verblijvenden photograaf J. Rabout, welken persoon sedert den ochtend van den 14den dezer niet in dat hotel was teruggekeerd. De oorzaak van dit ongeval i3 onbekend. Ds. W. Jesse te Zaandam heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Groningen bedankt. Thans wordt berigt, dat Ds. C. P. Hofstede de Groot te Dwingelo het beroep naar de Hervormde gemeente te Purmerende heeft aangenomen. Aan een particulieren brief uit Batavia gedagteekend Junij ontleent men het volgende: De cholera heeft hier vrij sterk gewoed en vele slagtoffers gemaakt. De epidemie heeft zich het eerst geopenbaard in den omtrek van Pintoe besi en zich later uitgestrekt over Passer baroeSawah bezaar enz. De gewone sterfte was 80 zielen per dag. Op het Euro- peesch kerkhof, waar maandelijks doorgaans 110 lijken bij gezet worden, steeg het aantal tot 7 a 8 per dag, waar onder vele Europesche militairen. Opmerkelijk is het, dat in de kazernen geen enkel inlandsch soldaat aan de ziekte bezweken is. Ben treurige gevolgtrekking is hieruit te maken voor de zedelijkheid van het gros der Europesche militairen. In den meer gegoeden stand zijn weinig gevallen voorgekomen en de enkele sterfgevallen in dien stand waren bij lijders, die een gedéboucheerde constitutie hadden. De epidemie is aan het verminderen. Naar men zegt, zal de tegenwoordige directeur van pro ducten en civiele magazijnende heer Anemaet, eerlang zijn pensioen aanvragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 5 6°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uu r 63°, 's namiddags te 4 uur 63°. Op de Beleeil-brug bij St. Hilaire, in Oost-Kanada is een spoortrein uit het spoor geraakt en naar beneden ge stort; 34 dooden en 3 50 gekwetsten zijn van onder de ver brijzelde wagens te voorschijn gehaald. Het ongeluk wordt daaraan toegeschreven, dat de machinist zijne instruktiën niet gevolgd heeft. Er bevonden zich 354 Duitsche emigran ten op den trein. Zaturdag 11. is de spoorweg tusschen Spanje en Frank rijk over de Pyreneën geopend. De trein moest 26 mijlen tunnels doorloopeuwelke gegraven zijn in de reusachtige rotsen op 400 voet boven het vlak der zee. De plegtige opening van den weg is uitgesteld, tot aan de komst des Keizers te Biaritz. De Moniteur deelt mede, dat de Koningin der Sand- wich-eilanden voornemens iseen reis naar Europa te onder nemen. De Parijsche correspondent van de Daily News meldde vier jaren geleden het volgendeIk heb voor een frank een zonderlinge landkaart gekocht, die mij voor de glazen van den boekwinkel n°. 15. Boulevard des Italiens in het oog viel, en dezer dagen uitgegeven is. Ze heet: //Europa van 1760 tot I860; een chronologische kaart der door de vijf groote mogendheden gemaakte veroveringen en veran deringen." Daaronder zijn twee gekleurde kaarten met de indeeling van het grondgebied van Europa in den jare 1760 en in den jare 1860. Een aanmerking behelst het volgende Deze kaart is een antwoord op de bittere en onregtvaar- dige klagten die door buitenlanders tegen de gewilde heersch- zucht van Frankrijk aangeheven worden. Men zal uit een vergelijking der beide afdeelingen zien, dat Frankrijk in den jare 1860 er juist zoo uitziet als voor 100 jaren ter wijl Engeland zich in Europa alleen de Ionische eilanden Malta en Helgoland toegeëigend heeft. Oostenrijk heeft wel de Nederlanden en onlangs Lcmbardije verloren maar ter andere zijde de Bukowina, Gallicië, Italiaansch Tyrol, Ve- netie, Istrie, Dalmatie en Krakau gewonnen. Pruissen heeft het groothertogdom Posen, Dantzig, de provincie Saksen, het eiland Rügeneen groot gedeelte der beide Rijnoevers en Sigmaringen aan zich gehecht. Rusland verwierf Finland Koerland, Lijfland, Litthauen PolessieVolhynie Podolie bijna geheel Polen, BessarabieTauris, KaukasieCircas- sie, Abchasie, Mingrelie, Georgie Dagesthan ChwanKa- rabakh en Armenie. Wat de overzeesche gewesten betreft, kan de lezer met behulp der bijgevoegde tabel zich zelf overtuigen dat Frankrijk, hetwelk voor 100 jaren de eer ste koloniale mogendheid was, ten behoeve van Engeland van zeer vele bezittingen is beroofd gewordenals van de Canada's, kaap Breton, het St. Edward-eilandSt. Domingo, St. Lucas, St. Vincent en Tabago; in Azië verloor het, eveneens door Engelandhet grootere gedeelte van Oost- Indiëen in Afrika Isle de FranceRodrigo en Sechelles. Om kort te gaan verwijzen wij den lezer op de tabellen welke de eilanden, landen en nieuwe werelden, die Enge land buiten Europa zich toegeëigend heeftvermeldenter wijl Frankrijk slechts Algiers en eenige onbeduidende eilan den in Australië verworven heeft. Wat Rusland betrefthet heeft zijn veroveringen in Azië in korten tijd zoo ver gedre ven dat het tegenwoordig voor de poorten van Peking staat."- De uitgever der kaart, de heer Sangasanis Kei zerlijke geograaf. De Prins van Wallis bragt dezer dagen een bezoek aan het gebouw der pompiers te Londen, om hunne stoom machines en bewonderenswaardige reddingstoestellen in.oogen- schouw te nemen. Na den afloop liet Z. K. H. een brand spuit inspannen en reed daarmede naar Marlborough-house terug, Door den heer Austin Bruce is thans in het Engelsch parlement een wetsontwerp ingediend, strekkende om de po- litiebepalingen op den arbeid van kinderen in fabrieken ook

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2