N°. 1353. Dingsdag 19 Julij. Au. $864. Plan ter bebouwing en aanleg der Ruïne. LEIDSIIII DA6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 ii. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 'ara. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'a morgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. i?.., As Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cjs. IV. De plaat of teekeaing van het plan geeft natuurlijk slechts een voorstelling van het uiterlijk aanzienmaar sal men met het plan ingenomen worden zoodat een bevredigend antwoord kan gegeven wordeu op de vraag: of het voldoet aan de behoeften en eischen van de Leidsche burgerij dan is het noodig een hoofzakelijke beschrijving te geven van de localen enz., waaruit het geheel bestaat. Behoeften en eischen van de Leidsche burgerij ja gewis er bestaat reeds lang behoefte aan een groot gebouw, dat geschikt is voor talrijke bijeenkomsten bij academiefeesten voor tentoonstellingencongressenjaarlijksche algemeene vergaderingen van genootschappen en maatschappijen. Voorts liep reeds lang in het oog het gebrekkige van de Stads gehoorzaal, de bekrompenheid van het gebouw op de Ruïne, de ongeschiktheid van .de schouwburgzaal tot het geveu van concerten, tot het houden van lezingen. En voor de Leid sche familiëndie door uitbreiding van de instellingen voor lagermiddelbaar en hooger onderwijsook bij nieuwe ves tiging van elders zullen vermeerderen, tot veraangenaming en uitspanning van allen die korter of langer tijdelijk bin nen Leiden moeten vertoeven, studenten, officieren, vreem delingen, en gelijk wij vrijmoedig en rondborstig betoogden om binnen Leiden het gezellig en ongedwongen verkeer een eendragtige geest, een gemeenschappelijke wederkeerige naauwere aansluiting te bevorderen in den breeden zoom der meergegoede, verlichte en beschaafde standen, is noo dig een gezelschapslocaalalwaar van tijd tot tijd en zon der de uithuizigheid te bevorderen ingezetenen en familiën van Leiden elkander kunnen ontmoeten. Er bestaan gelegenheden voor partijen, feestmalen, bij zondere zameukomsten en feestvieringen; voor promotie-par- tijën; maar meest buiten de Stad tot schade van de nerig- doende ingezetenen om al wat de vertering betreft en ook tot verlies van de gemeentekas wat de accijns van belaste voorwerpen van verbruik aangaat. Er bestaan societeitsloca- len inderdaad met smaak en volmaakt ingerigt maar die zeldzaam bloeijenomdat door het betrekkelijk gering leden tal de overmijdelijke uitgavente aanzienlijk zijn die alleen door grove verteringen, immers nooit gewenscht uit een stoffelijk en zedelijk oogpunt, kunnen worden bestreden. Hoe veel wordt in één groot Societeitslocaal in verhouding min- der uitgegeven voor vuur en licht voor de leestafelvoor bedienden billardenvoor alleswat in elke kleine socië teit even als in een groote moet voorhanden zijn. Het gebouw bezit als hoofdlocaal een concertzaalvan dezelfde lengte en breedte als de bekende groote zaal in het Park te Amsterdam, behoorende aan den heer Stumpff; het is omringd door corridorsdie ook evenzeer op zekere hoogte van de zaak vormen, omgaande galerijen, terwijl zoowel gelijkvloers als op de galerij gelegenheid is tot de plaatsing van een orkest. In de corridors zijn twee vesti bules met open trappen die tot de galerij geleidenterwijl die vestibulesgemeenschap hebben met de hoofdingangen van het gebouw door middel vau voorportalen en verder met de overige localen, die de zaal omringen. Het gebouw heeft vervolgens een groote gezelschaps-zaal met terras aan den tuin, het park of voorfront; daaraan zijn verbonden twee zijlocalen dienende# tot foyers voor hee- ren en dames afzonderlijk. Boven die zaal is een tweede gezelschaps-zaal met balcon langs den tuin of het park. Behalve de vestibule aan de parkzijde is aan de zijde vau de Raamsteeg een overdekte in- en uitrid voor rijtuigen met vestibulekleed- en toiletkamers. Een der vleugels aan de zijde der Garenmarkt is bestemd tot woning van den kastelein, met keuken, kelder en ver schillende offices; vervolgens is aldaar een kamer voor het bestuurvoor de administratie behoorlijk ingerigten ver trekken voor het orkestpersoneelheeren en dameszang en toonkunstenaren enz. De tegenovergestelde vleugel, aan de zijde der gedempte Koepoortsgrachtheeft een cirkelvormigen uitbouw met een veranda en terras omringd en is bestemd tot Sociëteit. De zaal is, behalve de kamers voor billardspel en lees-inrigting grooter dan de Stads-gehoorzaal op de Breedestraat, en geeft gelegenheid voor een orkest, terwijl in de nabijheid de noodige offices worden aangetroffen. De plaat wijst gedeeltelijk de inrigting van het onbe bouwde gedeelte aan. De laan met twee reijen boomen langs het Rapenburg wordt behouden; maar aan de beide ingan gen, Garenmarkt en Nieuwsteegsbrugworden geplaatst twee locaaltjes voor entree, portier, een klein stoomwerk tuig tot voeding van het fontein enz. De drie zijden van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1