Buitenlandsch Nieuws. t plaatagp .spreekbeurten werden vervuld door de heeren W. H.. J.;>vBaart de la Faille, pred. te Deinum, G. Barger ,pred. te „Utrecht, H. C. Bervoetspred. te Ridderkerk, C. G. de Moen pred. te Ommen, J. Bsser, van 's Gravenhage H. Gann Dun, pred. te Renkum, Ds. van Toorenenbergen, van Utrecht; G. A. Hoog, pred. te Haarlem, J. van den Hoorn, van ZutphenJ. P. Nonhebei, pred. te Middelburg C. J. du Saarpred. te 's GravesandeP. D. Schouw Sandvoort, pred. te Arnhem C. S. Adama van Scheltema pred. te Amsterdam W. Sijpkens, pred. te Loosduinen, J. J. P. Valeton, Prof. te Groningen, H. Verbeek van Zeist, J. Voorhoeve HCzn., van Rotterdam, van Lingen van Zetten, Verhoeff, van Utrecht en Buitendijk pred. te Harderwijk. De toespraken werden voorafgegaan, afgewisseld en be sloten door gemeenschappelijk gezangonder begeleiding van een muziekcorps onder bestuur van den heer H. J. van Lummel, uit Utrecht, hetgeen een uitmuntende uitwerking had. Teu slotte werd het feest des avonds ongeveer half 7 uur door Ds. Cohen Stuart gesloten. Uitgelokt door het heer lijke weder, werden meer nog dan voorleden jaar gedurende de pauzen kleine wandelingen gedaan in de schoone omstreken van het landgoed, zoodat de dag onder vriendschappelijk zameDzijn tot algemeen genoegen afliep. Dingsdag, 12 Julij, vierde de inspecteur van den waterstaat Frederik Willem Conrad op zijn buitengoed //De Wiers" nabij Vreeswijk een eigenaardig en voor hem zeer merkwaardig feest. Het was ter herinnering aan het feitdat hij nu 5 0 jaren geleden als kadet voor den waterstaat in dienst trad op de militaire school te Delft; het was zijn 50jarige diensttijd bij het vak van den waterstaat dien hij vierde. Hij bood bij die gelegenheid aan eenige leden van het corps ingenieurs van den waterstaat en eenige vrienden een diner aan. Het feest was gul en hartelijk, en menige toast werd ingesteld op het welzijn van den waardigen man en zijn familie. Het schoone muziekcorps der veld-artillerie onder de leiding van zijn bekwamen directeur den heer Ru- dersdorff luisterde het feest zeer op. Dezer dagen is te Schiedam door de Rijksambtenaren een crinoline iD beslag genomen, waarin, naar men zegt, omstreeks 20 kannen vocht kunnen geborgen worden. Toen de aanhaling geschiedde, was de stop, waarmede dit kunstig bewerkte vervoermiddel kon afgesloten wordendaar uitgeligt, zoodat slechts een geringe hoeveelheid jenever daarin was overgebleven terwijl de plaatswaar het gevonden werd voldoende blijken opleverde, dat er meer voorraad van dien drank in was geweest. Te Franeker is men thans weder bezig met den toren der R. C. kerk optebouwen, doch de opmerking is gemaakt, dat, terwijl de toren omhoog rijst, de kerk zachtkens aan blijft zakken. Het feest, dat het Muziek-gezelschap Vermaak door Toonkunst hield, werd gevierd door de leden en verdere genoodigdendie de feestelijk getooide tuin innamenterwijl in het midden het orkest geplaatst was. De buste van Z. M. den Koninghet Leidsche wapenhet symbool van het ge zelschap geschilderde vivat's en allegorische festoenenvlag gen en guirlandenmet smaak geplaatst en geslingerdhad den locaal en terrein tot één feestzaal herschapen. De be schermheer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, burgemeester van Leiden, verscheen met de HH. Wethouders ten 7 uur en hun komst werd door fanfares aangekondigd en begroet, terwijl zij de eereplaatsen bezetteden. Dadelijk ving het orkest aan met de uitvoering der muziekstukken volgens een pro gramma dat wel waardig is te worden medegedeeldbe staande in de eerste afdeeling uit1°. Concordia Marsch van Toman; 2°. Ouverture Guillaume Tell van Rossini; 3°. Air Stabat Mater van Rossini 4°. Judithscene en air, Solo voor trompet, van Concone en 5°. Fantaisie uit Jerusalem van Verdi. De tweede afdeeling bestond uit: 6°. Links! Rechts! Pas redoublé van Hamm 7°. Ouverture le Serment van Auber8°. Aria uit Jerusalem, solo voor Trom bone, van Verdi; 9°. Adagio van von Beethoven en 10°. Potpourri ltalien van Bugenhout. De uitvoering van die stuk ken was onberispelijk en strekte het Muziek-gezelschap tot eer. De stukken werden vlug en geregeld afgespeeldja de indruk, die de uitvoering maakte, was wel zeer merkbaar in de stilte, die er gedurende drie uren achtereen heerschte onder zulk een aantal feestgenooten. Geen luidruchtig ge snap, geen geruchtmakende beweging of hinderlijk rumoer van wandelende kinderen en personen bedierf het genot der schoone muziek, en terwijl de illuminatie ontstoken werd en Bengaalsch vuur het feestterrein gedurende de tweede af deeling nu en dan opluisterde, bleef steeds de meeste orde heerschen. In de pauze tusschen de beide afdeelingen reikte de voor zitter twee zilveren medailles uit aan de werkende leden A. van Pijpen en W. F. Schroder, ter herinnering aan hunne 25jarige verbindtenis aan het Muziek-gezelschap, alsmede twee diploma's als eerelid aan de heeren IJ. C. Vlek en J. A. Fischer, voor de belangelooze pogingen om het doel van het gezelschap naar hun vermogen te bevorderenwaarop de Voorzitter het woord rigtte tot HH. Burgemeester en Wethouders en een dronk in het bijzonder wijdde aan den Beschermheerdie daarop een hartelijk antwoord gaf. Na den afloop van het concert, werden aanstalten ge maakt tot het afsteken van het vuurwerkdat door onzen stadgenoot Biegelaar vervaardigd, het bewijs gaf van zijn voor- beeldeloozen ijver, om ook in dat opzigt binnen Leiden te doen vindenwat men genoodzaakt was van elders te ont biedenzoo men een kunstig vuurwerk begeerde. Het bestond uit de volgende nommers: 1°. twee solferino-bouquetten 2°. mozaïkvuur met kanonnade; 3°. caprice; 4°. staande zon; 5°. groote fontein met kanonnade; 6°. draaijende zon; 7°. draaijende pyramide; 8°. rad caprice; 9°. vuurspuwende bouquet; 10°. groote finale met toepasselijk chassinet. Alles afgewisseld door Grieksche vuurpijlenRomeinsche lichtkaar- sen en zware kanonnade. Een bal champêtre besloot dit feest dat getuigde van orde en eensgezindheid en van een vruchtbare beoefening der Toon kunst en van een aangenaam gezellig verkeer onder een be paalden stand van Leidsche burgers, 't Is niet zonder beteekenis het 2 5jarig bestaan van dit gezelschap, daar menigmaal in stellingen met vuur en opgewondenheid in het leven werden geroepen maar waarbij de ijver verflaauwde en de belang stelling afnam, zoodat kwijning en versterving volgden. Het bestuur verdient lof voor zijn bemoeijingen, de feestcommis sie voor de doeltreffende vervulling harer taak en het gezel schap verblijde zich in voortdurende toeneming en behoud van leden, opdat Vermaak door Toonkunst nog lang besta en bloeije De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 6 5°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 9°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 63°. Woensdag 11. is te Durlach in Baden een vergadering gehouden van Protestantsche leeraars en gemeenteleden die tot de liberale richting behooren, ten einde een bewijs van sympathie te geven aan Prof. Schenkel te Heidelberg. Een ijverig liberaal, een echt populair man, de heer Allard een der voornaamste bankiers te Brussel heeft een bezoek by den heer Rogier afgelegd, waarbij hij een tijde lijk gebruik van geheel zijn fortuin fen dienste van den Staat heeft aangeboden, ten einde te voorzien in het deficit, dat ontstaan is ten gevolge van de niet-aanneming van het budget. De comptabiliteitsstukken zouden worden opgemaakt, op gelijke wijze als ware het budget aangenomen geworden, terwijl de heer Allard aan zijn bureau de mandaten zou be talen welke anders bij de Nationale bank worden aange boden. Voor alsnog is het onbekendwelk besluit ge nomen is. Maar al wordt ook het aanbod van de hand ge wezen dan nog verdient de heer Allard als dank der Na tie, den zetel van vertegenwoordiger van Brussel. Dat de Koning niet in gebreke zal blijven hem persoonlijk een be wijs van hulde te geven, is boven allen twijfel verheven. Dezer dagen moest de verkiezing te Weenen plaats hebben voor iemand ter vervulling eener betrekking, waar van de begeving staat aan de leden der medische faculteit aldaar. Een der doctoren, die zich candidaat had gesteld, schreef een brief aan diegenen zijner collega's met wien hij bijzonder bekend was, om zich aantebevelenen deed dit op de volgende wijze: //Geëerde collega. Ik heb de eer u vriendelijk te verzoeken om bij de aanstaande verkiezing uwe stem op mij uittebrengenenz. enz. want anders wordt

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2