Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. derde halve eeuw geleden de Stad met het onwaardeerbaar geschenk der Hoogeschool begiftigdealle sporen van ver nieling mogten verdwijnen, en bij een gewenschte welvaart de weg geopend wierd tot geheele of gedeeltelijke herbou wing van dit, voormaals zoo aanzienlijk, gedeelte der Stad Leiden." Z. M. heeft tot 2de commissaris van politie te Leiden benoemd C. van der Maaren, thans inspecteur van politie te Rotterdam. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje zullen zich Diugsdag te 8 ure uit de re sidentie naar Soestdijk begevenom aldaar Z. M. den Kei zer van Rusland te begroeten. HH. MM. worden nog in den laten avond te 's Gravenhage terug verwacht. Z. K. H. de Prins zal echter eerst na eenige dagen in de residentie terugkeeren. - De Adjudantendie door Z. M. den Koning zijn toe gevoegd om by Z. M. den Keizer aller Russen gedurende H. D. verblijf hier te lande dienst te doen, zijn de heeren H. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg kapt. der infanterie, en G. E. Tolsma, ritm. bij het O.-l leger. Naar men verneemtis Prins Herman Bernard George van Saksen-Weimargeneraal-majoor en eerste kommandant der divisie Wurtembergsche kavaleriedoor zijn schoonbroe der, Karei I, Koning van Wurtemberg, naar 's Gravenhage afgevaardigd om aan Z. M. onzen Koning de troonsbestij ging van den nieuwen Souverein aantekondigen. De Prins is gehuwd met Prinses Augusta Wilhelmina Henriëttejongste zuster van H. M. onze Koningin. Door het Departement van Oorlog is bepaalddat de miliciens der ligting van 1863 die zich nog bij de ver schillende infanterie-korpsen in activiteit bevindenop den 25sten dezer met groot verlof naar hunne haardsteden zul len terugkeeren, De heer Mr. H. J. Smit heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer in de provincie Noord-Holland aange nomen. Wij vernemen dat ter vervanging van den heer D. Grothebenoemd tot Hoogleeraar aan de polytechnische school te Delfttot Directeur der technische school te Utrecht zal worden aangesteld de heer Dr. J. W. Gunning. Men verneemtdat de voordragt ter vervulling der vacature bij de litterarische faculteit te Utrecht, waaruit de eerst voorgedragene benoemd werdbestond uit Dr. van Herwerdenleeraar in de Grieksche taal- en letterkunde aan het gymnasium te 's Gravenhage en Dr. S. H. Rinkes, con rector en schoolopziener te Arnhem. De Gemeenteraad van Haarlem heeft 11. Vrijdag besloten voor de hoogere burgerschool en voor de burgeravondschool beschikbaar te stellen f 2500 voor schoolbanken volgens het Amerikaansche stelsel enz. en 5000 voor het scheikundig labo- ratoriura^ en de benoodigde instrumenten voor de lessen in de Natuurkunde. - De arrondissementsrechtbank te Leiden heeft voor de openstaande betrekking van kantonrechter te Woubrugge aan bevolen de HH. en Mrs. W. A. L. Domis, griffier te Har derwijk, A. J. Wijnstroom en N. W. Stuffkenadvocaten te Leiden. De Victoria Regia, de Koningin der waterleliën, is dit jaar in den Hortus Botanicus te Amsterdam tot een bui tengewone ontwikkeling gekomen. Het bassinwaarin de plant vroeger werd gekweekt, had een ruimte van Ned. ellen in het vierkant, zoodat het niet meer dan vier bladen kon bevatten. Thans wordt de geheele lengte van het ge bouw ruim 17 Ned. ellen, door het bassin ingenomen. In het middengedeelte prijken 10 kolossale bladen, tot 17 palm diameter, en reeds vertoonden zich Vrijdag verscheidene bloemknoppen waarvan de eerste vermoedelijk Zaturdag zoude bloeijen. De beide vleugels van het bassin zijn met een 2Otal verscheidenheden van waterleliën bezet, die door hare scha keringen van donker- en licht-roode bloemen een prachtig effect maken. Uit Amsterdam wordt berigtdat bij het aanstaande ^endingsfeest te Wolfheeze op Donderdag 14 Julij ook te genwoordig zal zijn de Spaansche balling Matamorosbekend door de geloofsvervolgingwaaraan hij in Spanje heeft bloot gestaan. In de Haagsche Courant lezen wij het volgende: Men schrijft uit Tilburg aan de N. Rott. Courant: iiDe drukte, welke op dit oogenblik alhier in de fabrie ken heerscht, overtreft die van alle vorige jaren; de meeste fabrieken werken zelfs gedeeltelijk bij den nacht; ook naau- welijks is Tilburg met twee stoomfabrieken verrijkt, of wij kunnen wederom meldendat een derde op groote schaal dezer dagen zal aanbesteed worden door een onzer grootste fabriekanten, den heer Swagemakers, hoofdzakelijk bestemd tot het vervaardigen van flanelen dat reeds de grond is aangekocht tot het oprigten eener nieuwe groote bierbrouwerij door den heer Keunen van Stratum." Bij de lezing van dit zeer zeker verblijdend berigtkwa men ons onwillekeurig de klagten te binnenook van de Tilburgsche fabriekanten, tegen de tariefsherziening; eerst tegen het ontwerp van den heer van Bosse, later tegen dat van den heer Betz. In de groene boekjes van den heer Regout zijn al die jammerklagten, ook van de Tilburgsche industrieelenin haar geheel opgenomenen het eerste adres van de wed. Mutsaers en Zoon bevat niet minder dan 85 handteekenin- gen van firma's uit Tilburg, Er staat o. a. dit: //Het is het heffen naar de waarde van de rechten op de wollen ma nufacturen die de ondergeteekendenen zoo zij meenen te recht, beschouwen als niet alleen nadeelig, maar als al- lernoodlottigst, zoo niet geheel doodendvoor hunne in dustrie." En de kamer van koophandel en fabrieken zich het deerniswaardig lot van de industrie harer zetelstad aan trekkende, wenschte evenmin, als de belanghebbenden: be scherming, o neen, maar: vrijwaring voor ondergang. Later zijn diezelfde klaagliederen, waarvan de heer Regout den toon had aangegevenop honderdvoudige wijze gevarieerd over alle mogelijke takken van industrieen hebben zy schering en inslag uitgemaakt van het geheele petitionnement der industrieele Aprilbeweging, tegen het uniform-invoerreckt van 5 pet. van de waarde van het vreemde fabrikaat. Wanneer men nu ziet, dat juist in het nijvere Tilburg, kort na de tariefsherziening, de fabriekarbeid alle vorige ja ren overtreft, dan wenschen wij daaruit afteleiden 1°. hoe ligtelijk men bij voorbaat klaagt over krenking van belan gen; 2°. hoe gemakkelijk het soms valt, handteekeningen op adressen tegen een ©f anderen regeringsmaatregel te ver zamelen en eindelijk 3°. hoe de ondervinding sedert een reeks van jaren stelselmatig bewijst, dat elke vermindering of afschaffing van bescherming juist het omgekeerde gevolg heeft gehad van wat de industrieelen steeds voorspeldenen dat dus op gebied van fabrieknijverheidseven als op dat van handel, scheepvaart en landbouw, de bescherming veel eer vooruitgang en ontwikkeling tegenhoudtterwijl vrijheid of zeer matige regten tot bloei en ontwikkeling in ruime mate vinden. Heden Maandag, 11 Julij, vieren de beide heeren Salomonson te Almelo met hunne echtgenootende gezusters Jacobs, hun gouden bruiloftsfeest, omringd van hun talrijk kroost. Onder de verwijderde vreemdelingen komt in het Po- licieblad voor Pierre Ilermanus, oud 112 jaren, geboren en wonende te Verviers en den 29sten Junij naar België getransporteerd. Ds. C. P. Hofstede de Groot Dwingelo heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Purmerend bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 65°, 's middags te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 73°. te 5 uur 71°, te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 4 uur 60°, te 8 uur 06°, 's middags te 12 uur 76°, te 5 uur 80°. De Belgische Kamer der afgevaardigden heeft Zaturdag 11. weder geen zitting kunnen houden, daar slechts 5 8 leden tegenwoordig waren. De zitting is verdaagd tot Dingsdag. De Landdag van het vorstendom Lippe in Dnitsch-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2