Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandscli Nieuws. beid weerstand te bieden. Intusschenhet ligt er toe; de maatschappij zal blijven wat ze was of liever waartoe ze steeds meer ontaard iseen instelling tot onderlinge plnimstrij kerijtot het jaarlijksch aanzitten aan een min of meer vriendschappelijken maaltijd, den aankoop van enkele boek- deelen en geschriftenvoor zoover deschrale kas strekten de uitgave, nu en dan, van een of ander geschrift, dat langs anderen weg even gemakkelijk het licht kon zien. De maatschappij is - of laat ik liever zeggen - schijnt incura- belwant hoe jammerlijk ik met mijn herlevingsplannen ge varen mag zijnik wil den moed nog niet opgevenik wil hopen dat welligt een volgend jaarenkele andere le den - 't zij van de thans tegenwoordige tachtigof daar buiten - zich bij m(j aansluitenzich met mij inspannen willen, om de maatschappij tot iets meer degelijks te makea. Moest dat uitzicht nogmaals falendan is zij mijronduit gezegd, zelfs de geringe bijdrag niet waard, waarvoor zij thans jaarlijks een postjen op mijn budget uitmaakt; ik laat dan de doodende dooden begraven en zeg haar de dub belzinnige h onderscheidingvan haar lidmaatschap voor goed op. Deventer, 25 Juuij 1864. Van Vloten. Z. M. heeft aan HD. beminden broeder Prins Hen drik der Nederlanden, bij de opheffing van de 'Koninklijke Academie te Delft, Hl), bijzonderen dank betuigd voor de uitstekende diensten door hem als beschermheer aan die in stelling bewezen. Z. M. heeft aan de heeren J. Lebret en F. J. van den Berg, hoogleeraren aan de polytechnische school te Delfteervol ontslag verleend als ingenieurs van den wa terstaaten aan J. W. Koten, op verzoek, eervol ontslag als burgemeester der gemeente Grevenbicht, en in diens plaats benoemd F. K. Schous. Z. M. heeft bij het personeel van de geneeskundige dienst der landrnagt benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. den officier van gezondheid van de 3de kl. P. H. Thijs, van gemeld personeel, thans dienst doende bij het 3de regement infanterie. De zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland is heden Dingsdag geopend. Jhr. F. G. E. Morkes van Gendt is als lid uit het district Gorinchem toegelaten. Epn aantal stukken werden door den voorzitter in handen van commissarissen aan de orde gesteld. Donderdag te 11 uur beraadslaging over! verschillende zaken o. a. voorstellen tot het plaatsen van een vuurlichter nabij den Banjaard alsmede van de HH. S. A. Hoogstraten c. s. betreffende den arbeid van kinderen in de fabrieken. Ten slotte verkiezing van een buitengewoon lid van Ge deputeerde Staten. De plegtige opening van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal in het midden der maand Augustus aan staande plaats hebben. Directeuren noodigen een ieder uit voorwerpen van kunst en nijverheid, die door fraaiheid, be langrijkheidzeldzaamheid of geschiedkundige waarde uit munten, intezenden vóór 15 Julij aan het bureau van het Paleis van Volksvlijt. Om de ingezetenen der gemeente Weert in de gelegenheid te stellen spoedig den uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer, waarvan de meesten voor hunnen kantonrechter Mr. Cornelis gestemd hadden te weten had menbij gebrek van een telegraaf, van daar twee duiven naar Roermond gezonden. Zoodra de uitslag bekend was, (1 uur 6 min.) werden die duiven aldaar opgelaten; ieder voorzien van een briefje, en de verkiezing was een 1 uur 15 min. te Weert (afstand van 4 uren) bekend, zoodat zij in slechts 7 min. die reis hadden afgelegd. In dat kiesdistrict hebben 15 24 van de 15 69 of ruim 9 7 ten honderd, aan de stemming deelgenomen. Niettegen staande de uitgestrektheid der gemeente Weert, die ƒ30 kiezers telt, en den afstand van het centrumwaarvan som migen een uur verwijderd zijn, hebben slechts 2 kiezers niet gestemd waarvan nog een door ziekte verhinderd was. Een bewijs hoe getrouw men in het algemeen in dat kies district de uitoefening van het burgerschapsrecht volbrengt. - Te Heerenveen hadden in de vorige week twee zen delingen ter bevordering van het Christendom onder de Hei denen vergunning verkregeu van heeren kerkvoogden zich aangaande die zaak te laten hooren in de kerk, hetgeen aan de gemeente was kenbaar gemaakt. De predikant zich daar mede, naar men zegt, niet kunnende vereenigen, had, na daarover zijn ongenoegen te kennen gegeven te hebben met den kerkeraadper deurwaars-exploit, den zendelingen dit verbodenmaar men heeft zich daaraan niét gestoord en is zijn gang gegaan, daar heeren kerkvoogden persisteer den bij hunne eenmaal gegevene toestemmiug. Men zegt dat het nu een rechts-quaestie zal worden. Ds. W. Jesse, predikant te Oo3t-Zaandamheeft een beroep ontvangen naar de Doopsgezinde gemeente te Gro ningen. De proefneming met de stoombrandspuit van de firma Marry weatherdie door de zorg van den heer Kaufman te Rotterdam herwaarts was vervoerdhad Maandag plaats. Twee stadsbrandspuiten waren met het gewoon daaraan wer kend personeel op het exercitieveld aan den Singel tusschen de Mare- en Rijnsburgsche poorten tegenwoordig, om gelijk tijdig met de stoombrandspuit te werken, in wedstrijd te komen en het verschil te doen opmerken. Trouwens de proef nemingen te Rotterdam, Vrijdag en Zaturdag van de vorige week, hadden de meerdere voortreffelijkheid reeds buiten twij fel gesteld en de aldaar gehouden wedstrijd aan den eigenaar der stoombrandspuit tot de verklaring genoopt, dat de con currentie der Rotterdamsche brandspuiten de krachtigste was geweest, ook boven die hij in Engeland had gezien. De proefneming te Leiden werd, gelijk te verwachten was, door een aanzienlijk aantal belanghebbenden, belangstellenden en nieuwsgierigen bijgewoond die een toegangbillet verkregen'.* hadden op het terreindie het niet hadden op den Singel in de omliggende lanen, tuinen en landerijen. Wij ontvin gen daaromtrent de volgende bijzonderheden Het terrein geheel open en vlak, was voor de proefne ming niet gunstig; omdat de waterstraal zich ia haar kracht en omvang niet kan vertoornen. Alleen was het dus moge lijk de geringe tijdruimte te leeren kennen waarin stoom gereed gemaakt en water gegeven werddat geschiedde in' 9^ minuut. Door den hevigen wind reikte de straal niet meer dan 45 ellen. Van het exercitieveld naar de Stadswerf ver voerd, ontwikkelde de stoombrandspuit haar kracht op een drukking van 150 pond tot ver boven de nok van het dak, werkende met 1, 2, 3 en 4 slagen. En hierdoor was het doel der komst bereikt, daar de stoombrandspuit in haar zamenstel en werking vau nabij en door proeven is kunnen worden gekend. Het aantal zwemmers en baders bedroeg gedurende de maand Junij aan de zwem- en badinrigting Rhijnzigt 5198. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 62c, 's namiddags te 4 uur 60°. -— De heer Victor Driessens is door den Gemeenteraad van Antwerpen benoemd tot directeur van den Koninklijken schouwburg aldaar. In Kopenhagen heerscht de grootste gisting. Den gan- schen dag is, het raadhuis omringd door een menigte, die daar gekomen is om berigten te vernemen van het oorlogs- tooneel. De stemming van het volk is zeer gedrukt. Er zijn zeer verontrustende geruchten in omloop. Algemeen is men met het beleid van het krijgsbestuur ontevreden. Dezer dagen zijn te Weenen drie kinderen overleden door het in den mond steken van lucifers. Uit het gerech telijk onderzoek is gebleken, dat de koppen dier lucifers zóó vergiftig waren, dat één voldoende was voor doodelijke ver giftiging. Men wil dat de fabriek, van welke deze lucifers afkomstig warenop hoog bevel zal worden geslotenen dat een wet zal worden uitgevaardigdwaarbij het op hooge boeten verboden is iets anders bij de vervaardiging te ge bruiken dan geprepareerde phosphorus, welke bevonden is voor de gezondheid niet schadelijk te zijn. Op nieuw is de Keizer, naar men wil, te Fontaine- bleau aan een gevaar ontsnapt. De paarden van zijn rijtuig

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2