N°. '1342. Woensdag 6 Julij. A". 1864. LMMCH DHBLO. De*e Courant verach\jnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/O.90. Tedere regel meer 15 Cts. Hekendmakiugen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ot». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, iMaandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Ivatoenfabriek en op de fiieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Iodische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau (11 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12l uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur- van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Een Incurable (Op verzoek overgenomen uit liet Utrecht9ch Dagblad). Reeds sedert een paar jaar heb ikin dit Dagblad en elders, mijn vrome wenscheu geuit voor een herboorte, zoo mogelijk, der geheel verouderde inrichting, die, onderden naam van Maatschappij der Nederiandsche letterkundein het hooggeleerde Leiden, haar kwijnend leven rekt. Om het niet bij louter wenschen te laten en haar ook practisch hij hare gewenschte herleving, een handjen te helpen, had ik, in dit voorjaar, een beredeneerd voorstel tot zins- en wetsveran dering bij haar ingedienddat op de laatste algemeene ver gadering ter sprake moest komen. Ik zei daarbij o. a. dat het, om haar met meer kracht te laten werken, noodig zou zijn hare geldmiddelen te verbeteren, en het gereedste mid del daartoe in de uitbreiding van haar aantal leden bestond dat men daarom wel zou doen het allengs verouderde en in geen geval uitsluitend geldige beginsel te laten varen, waardoor haar lidmaatschap (naar haar 5 de wetsartikel) een //onderscheiding" - bij wijze van ridderlintjen of andere dergelijke fraaijigheid - voor de nieuw benoemde leden heet; dat dit beginsel reeds door de uitdrukkingen van, een vroe ger voorzitter zelf weersproken werd, die, alleen om de maandelijksche sprekers wat meer hoorders te bezorgen het aantal Leidsche leden vergroot wenschte, met den kans dus om, voor dergelijke hoorende leden, anderen te zien ach terstaan die er tevens werkzaam konden zijnen dus in de eerste plaats in aanmerking moesten komen. Ik verlangde daarom, dat men liever dat kinderachtigeonderscheidings "- beginsel, waaraan men zich toch niet hield noch houden kon ')- zou laten varenen het lidmaatschap der maatschappij voor ieder Nederlander openstellendie daarvoor en ter bevor dering van de belangen der Nederiandsche letteren taal en geschiedenis een kleine jaarlijksche bijdrage, van vier gul den bijv. veil had. Om de maatschappij een vruchtdragen- Dit hangt toch steeds geheel van de toevallige zamenstelling der jaarlijksche vergadering afdie voor 't meerendeel uit Leidsche leden met enkele anderen, uit den Haag, Amsterdam, Rotterdam, bestaat, en gelijk ik dat het vorige jaar reeds heb aangetoond, bij enkele prij- zenswaarde keuzen, steeds verscheiden min aannemelijke doet. Zij is daarbij dan ook zoo bevreesd voor het oordeel der openbare meening, dat zij opzettelijk geheimhouding vraagt van de voorgestelde caudi- daten, der werkkring te verzekeren, verlangde ik tevens, dat men in plaatsenwaar zich minstens tien of twaalf leden bevon denplaatselijke vergaderingen en werkzaamheden, in 't be lang van 't doel der m. zou kunnen houden en onderne men daardoor zou zich de maatschappijbuiten hare alge meene werkzaamheden, die thans tot een deerniswaardig peil gedaald zijn - door talrijke vertakkingen in alle oorden des lands, de overal te veel verwaarloosde belangen der moe dertaal kunnen aantrekkenen alom liefde voor 's lands let teren en geschiedenis aankweekenin plaats van zichge lijk thans, jaarlijks, in een klein aantal harer ledeneenige weinig verdiende complimentjens door haar voorzitter te hoo- reu toevoegen, eu de ijdelheid van een stuk of wat min of meer, of ook geheel on-verdienstelijke Nederlanders, met de //onderscheiding" van haar lidmaatschap te zien streelen. Ik had de daartoe vereischte wetswijzingen voorgesteld, en men heeft dezer dagen uit de Dagbladen kunnen zien wat het lot van mijn welgemeend voorstel is geweest. Het is //met eenparigheid, en onder toejuiching" verworpen. //Vau de 80 aanwezige leden," (gelijk mij de secretaris welwillend meedeelt) //niet ééndie er tegenover 't ongunstig prae- advies van 't bestuur - voor in de bres heeft willen sprin gen, en de oude best aan een verjongingskuur durven wa gen. Het voorstel was te geinig vleijend voor al die leden der maatschappijdie - door dat //onderscheidingsbegin sel, in den waan verkeerden, dat zij aan hun ijdelen lid maats-titel een persoonlijken glans ontleenen niet bij machte, om, juist omgekeerd en zoo als 't wezen moest, der maat schappij door hun persoon een wezenlijken luister te ver- leeuen. Als één man moesten dezen natuurlijk het voorstel, onder gejuich verwerpen. Maar het bestuur zelf dan en de rest der 80 aanwezigen? Ik weet er - daargelaten wat men in 't voorstel zelf te wijzigen vinden kon - geen andere verklaring voor, dan de bekende ondeugende opmerking van Schiller Jeder, sieht man ihn einzeln ist leidlich klug und verstandig Sind sie in corpore gleich wird euch ein Dummkopf daraus. Ze schijnen dan als onder den zedelijken ban hunrér be krompen medebroeder te geraken, en voelen zich ii) staat, de verderfelijke werking van deze drukkende tegenwoordig-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1