Zaturdag 2 Julij III. i\°. 1339. LEIDSCH Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 3S m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 in.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar rtaariem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u.'s namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dageljjks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. De Sfi|verbeidspart|). De heer Eigeman zegt aan het einde van zijn vertoog //Indien de naam ran protectionist een scheldnaam moest zijnzou hem die niet eerder toekomendie het hemd van zijn lijf zelfs, weggeeft om een vreemde te bevoordeelen dan hemdie zeggenhet hemd is nader dan de rok 1" Mis schien komt menigeen die stelling vreemd en op de zaak niet van juiste toepassing voor. Wij zien er uit, dat de zelfzucht en het eigen belang in bescherming worden ge nomen en wij stemmen toecharité bien ordonnée com mence par soi même. Maar wordt nu door den heer E. niet veel eer in bescherming genomen het eigenbelang van den fabriekant tegenover het belang der Natie? De verbruikers hebben het voordeel van de goedkoope vreemde producten en worden bezwaard, als zij tot hooger prijzen alleen bij landgenooten ter markt moeten gaan. Reeds bezwaren de kosten van vervoer van buiten 's lands de prijsdie nog verhoogd wordt door de winsten van de tweede en derde handzoodat de concurentie op dat punt juist immers moei- jelijker wordt. Waar zou het toch heen, indien de invoer van stoom- eu andere werktuigen, manufacturen, meel, bier, wijn, oliezaad, granen en wat al, belemmerd of bezwarend werd? Kan niet de eenvoudige begrijpendat die daarvoor ijveren met allerlei hartstogtelijke uitboezemingenrechte egoisten en dat zij natuurlijk boos en njjdig, tot alle haat geneigd f tot alles in staat zijn als men die zelfzuchthin derpalen in den weg stelt en hunne bedoelingen openbaar maakt? Wij weten het nu en begrepen het eerst ter elfder uur, waarom onze bestrijding der herkiezing van den heer S. zooveel bitterheid en naamloos geschrijf bejegende en als de heer S. beloften heeft gedaandie het bijzonder of het eigenbelang van een aantal kiezers betreffen dan moet dat in zyn parlementair gedrag blijken. De uitkomst zal het leeren. Eu toch meenen wij de Leidsche industrie lief te hebben maar niet met een apenliefde. Meer dan eens verdedigden wij het beginsel van een onbelemmerde gemeenschap tus- schen de aangrenzende rijken, vrije invoer, opheffing van rechtenafschaffing van formaliteiten en in die verdedi ging behaalden wij op onze bestrijders de zegepraal. Er is ook niets tegen intebrengendan alleen de toepassing van het beginsel, gelijk van alle theorien op bestaande toe standen - en in dat opzigt verschillen we ten gevolge van onze meer practitche ontwikkeling menigmaal van onze libe rale geestverwanten. Vrije invoer gaat uit van de veronderstelling, dat er vol komen gelijkheid van toestanden bestaat en dat is zoo niet. Het brood voor de Nijverheid in onzen tijd moet van el ders komende steenkolen moeten van buiten worden aan gevoerd; de daarop loopende kosten bezwaren den prijs. Is het rechtvaardig, is het verstandig, dat de Regering nog daarenboven de steenkolen belast eu het van de grenzen af tot aan den stoomketel toe met verschillende formaliteiten bemoeijelijkt en bezwaart De Nijverheid is een der hoofdbronnen van volkswelvaart; maar waarom dan de fabriek- en handwerksnijverheid boven landbouw en veeteelt belast met een patentrecht, dat nog op een willekeurige en ongelijkmatige wijze wordt geheven terwijl de gebouwen voor industrie iu de grondbelasting weder naar de bestemming die zy bezitten worden aangesla gen p Waarom toegelaten en niet veeleer verbodendat plaat selijke tolliniën en plaatselijke accijnsen op de eerste levens behoeften het onderhoud van den werkman duurder maken en hooger loonen vereischendie de industrie bezwaren De Nijverheid heeft aanspraak op een vrije beweging maar ook op een krachtige medewerking van den Staat. Daartoe is vooral dienstig de Staatszorg voor een behoorlijke wetenschappelijke opleiding en vorming tot en voor indus- trieelengelijk die in andere landen bestaat en zoo volle dig mogelijk, openbaarmakingen verstandige en oordeelkun dige opsporing van de bronnen waaruit handel en nijverheid kunnen puttenwat de kennis van landen en volken be vordert. Op die gronden bestreden wij de herziening van eeu ta rief, dat door eeu niet-thorbeckiaansch Ministerie werd in gediend dat ook door de Eerste Kamer verworpen werd en het nieuwe tarief, dat door den Minister Betz werd voor gesteld en door de Staten-Generaal is aangenomen. Maar de rechtvaardigheid eischt te erkennendat aan onze be zwaren voor een groot deel is te gemoet gekomen door de afschaffing van den accijns op de brandstoffen door de indiening en aanneming van een wetsontwerp lot regeling van het middelbaar onderwijs en dat ook het vooruitzigt

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1