Buitenlandsch Nieuws. uitgesproken dat aar het recht der Hervormde gemeente tot verkiezing van ouderlingen en diakenen uitvoering worde gegeven. In deze vergadering hadden o. a. de verkiezingen plaats van leden des bestuurs. Van de aftredenden werden genoeg zaam met eenparigheid van stemmen in hunne verschillende kwaliteiten herkozen de heeren OortBerkhoutJas, Strieker en Haverkorn van Rijswijk. De heer Zaalberg werd niet herkozen. Met overgroote meerderheid van stemmen koos men in zijn plaats tot Secundus Scriba den heer van den Broek. Gelijk men weet zullen er eerlang te Rotterdam proe ven worden genomen met een stoombrandspuit Als een be wijs van belangstelling dienaangaande kan strekkendat het gemeentebestuur van 's Hage zich gewend heeft tot het bestuur aldaar, met verzoek om den heer opperbrandmeester van Gogh in de gelegenheid te willen stellen om deze proe ven bijtewonen ten fine van rapport, aan welk verzoek dan ook gereedelijk is voldaan. Naar wy vernemen zal ook de heer P. G. Houthuyzendirecteur der brandbluschmiddelen alhier, zich op verlangen van het gemeentebestuur morgen, Vrijdag, wanneer de proefneming te Rotterdam plaats heeft, derwaarts begeven. De Gemeenteraad van Groningen heeft besloten bij het Stedelijk Gymnasium aantestellen een docent voor het onderwijs in de staathuishoudkunde en tot de kennis van het Staatsbestuur. In de vergadering van den Delftschen gemeenteraad, op 24 Junij gehoudenis door een der leden opgemerkt, dat het gedrukte verslag van het verhandelde in den ge meenteraad, betreffende de benoeming voor de hoogere bur gerschoolniet juist wedergeeft wat door de raadsleden ge sproken isen wel zoo als hem is gebleken ten gevolge der correctie van de laatste revisie, die door den Burgemeester geschiedt en die zich, welligt ten gevolge van vele ambts bezigheden het gesprokene minder juist schijnt te herinne ren op grond waarvan genoemd lid heeft verklaard, voor nemens te zijn een gemotiveerd voorstel in te dienen om de redactie van dat verslag op te dragen aan een raadscom missie. Wij vragen eenvoudig, zegt de correspondent, waar om wordt dit verslag niet gegeven woordelijk zooals het door de stenografen wordt opgemaakt? Omdat de Delftsche Courant daarvoor subsidie ontvangt en by gevolg niet onafhankelijk is? Dit is althans zeker, dat ieder raadslid een afdruk van het door hen besprokene ter correctie ontvangt en daariu naar welgevallen kan veranderen wat hy wil en dat ten slotte de Burgemeester het gansche verslag nog eens corrigeert. Honi soit qui mal y pense Onder de on dits omtrent het //corrigeren" door de raads leden van hunne redevoeringen behoort, dat zeker liddie veel van stadhuiswoorden houdt, onlangs sprak van //het sansa- bele genoegen dat hij gesmaakt had." Toen de zetter daar voor het woord sensible had gesteld, nam hij hoogst kwa lijk, dat een zetter beter fransch wildejkennen dan de raads leden. Door wijlen den heer D. H. Oostra, landbouwer te Beers, zijn gelegateerd aan de Hervormde diaconie aldaar f 1500 en aan die te Bottum de som van 1000beide vrij van successierechten. Uit N. Diep schrijft men van 27 JunyHet Oosten- rijksch eskader, dat heden morgen last had bekomen om naar zee te gaan, ligt nog ter reedewegens den harden wind uit het N. W. De Oostenrijksche Hotillewaarby Za- turdag het fregat Swarzenberg was bijgekomenis Maandag nog versterkt door het binnenvallen van het fregat Radeteky. Men zegt, dat er ook nog een Pruissisch oorlogschip voor- gaats is, hoewel het op dit oogenblik nog niet te zien is. Ge durende den tijd, dat het eskader hier ligt, hebben er geen stoornissen der openbare orde plaats gehaden wat de Haag- sche Ct., omtrent het verplaatsen van het eskader naar Vlis- singen gemeld heeft, ter zake van kanonneren te Texel, zal wel niet juist zijn. Men is op dat eiland te zeer gewoon aan de jaarlijksche exercitiën met geschut, van Z. M. ver dedigingsvaartuig n Pro patria", om daar eenige beweging van te maken. Er is wel een klein hutje op bet strand te Texel beschadigd maar de onkosten zijn onmiddelijk ruim schoots door de Oostenrijkers vergoed. Daarbij waren de be langhebbenden bij tijds gewaarschuwd om buiten de vuur lijn fe blijven. Men houdt het er voor, dat, ingeval het weder bedaart, het Oostenrijksch eskader onmiddelijk naar zee gaat, zoo men zegt, met bestemming naar Cuxhaven. -—Volgens de officieele uitkomsten der vierde tienjarige volkstelling op den 31sten December 1859 behoorde de bevolking van Nederland in 185 9 tot 16 verschillende kerkgenootschappen. Op 10,000 zielen trof men Nederduitsch Hervormden 5494, Roomsch Catholijken 3714, Christelijk Afgescheidenen 198.6, Nederd. Israëliten 183.6, Evang. Lutherschen 165, Doopschgezinden 127.4, Waalsch Her vormden 29.6, Hersteld Lutherschen 30, Remonstranten 16, Oud Roomschen 16, Portugeesche Israëliten 9.2, An- glikaansch Episcopaten 1.8, Engelsche Presbyterianen 1.1, Hernhutters 1, Schotsche gemeenteleden 0.3, Grieken 0.1 en onbekendentot geen der genoemde kerkgenootschappen behoorende 11.5. Sedert den 16den November 1829 de eerste der tien jarige tellingen, is de rede der Protestanten steeds geklom men. Men trof er bij elke telling meer in verhouding tot de bevolking. De reden der Roomsch Catholijken daarentegen was bij elke telling geringer. Op de 10,000 zielen telde men in 1829, 5911 Protestanten en 3899 Roomsch Catho lijken, in 1859 6065 Protestanten en 3730 Roomsch Cath. De Israëliten klommen in dat 30jarig tijdperk ook en wel van 178 op 193 per 10,000 zielen. Zie hier waar in 1859 het grootste en waar het geringste getal leden, naar de drie groote cathegoriën werden aan getroffen; de verhouding tot 10,000 zielen is er achter ge plaatst. Protestanten van alle gezind- het meest in DreDthe 9 240. heden te zamen. het minst in Limburg 180. tf.Vndc_h Catholijken en Oud- 1 het meest in Limburg 9757. KJVmschen. het minst in Drenthe 618. Israëliten. het meest in ^--Holland 569. I het minst in Zeeland 40. De meerderheid der Israëliten in Noord-Holland moet in het groote aantal leden dier gezindheid te Amsterdam gezocht worden. Het deel der bevolking van die stad behoort er toe. Niet onbelangrijk is de verhouding der Christelijke Af gescheidenen tot de Nederduitsch Hervormden. Ze was als volgt Groningen 1 10. Drenthe 1 11. Noord-Brabant 1: 13. Zeeland 1 24. Overijssel 1 24. Friesland 1 26. Utrecht 1 50. Gelderland 1 51. Zuid-Holland 1 52. Noord- Holland 1 68. Limburg 1 1612. In sommige gewesten wordt echter die verhouding door enkele gemeenten bepaald, zooals in Noord-Brabant, waar de gemeenten Emmikhoven c. a. en Heesbeen c. a. bijna evenveel Christ. Afgescheidenen als Ned. Hervormden tel den. Men vind in die gemeenten zeer weinig Roomsch Catho-, lijken, die in Noord-Brabant overigens verreweg de meer derheid uitmaken. In Noord-Holland zijn zeer weinig C. A., behalve te Urk met 986 C. A. tegen 417 N. H.; in Utrecht ook weinig, behalve te Bunschoten met 723 C. A. tegen 640 N. H. In Groningen vindt men in byna alle gemeen ten een belangrijk aantal C. A., maar nergens een meer derheid boven de N. H. Zoo is het ook in Drenthe. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uur 60°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Donderdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 62c, 's namiddags te 4 uur 63° - Uit Hamburg meldt de telegraaf, dat 20 Deensche schepen, die 5000 man landingstroepen aan boord hebben voor het door 2000 Pruissen bezette eiland Fehmern kruisen. De Koningin van Pruissen is uit Baden te Coblentz aangekomenwaar het bezoek van Prins Arthurderden zoon der Koningin van Engelandaanstaande is. Te Baden ontving H. M. het bezoek des Erfgroothertogs van Saksen. Te Mainz had den 19den het volgende voorval plaats. Dr. MunierProfessor aan het Gymnasium en lid van den gemeenteraad, bevond zich in de Ohaus'eche zwemiurigting toen op het oogenblik dat hij op den rug begon te zwem men, een jong mensch, die van boven af in het water sprong, met het hoofd op het zijne teregt kwam en zich zoo

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2