Binnenlandsch Nieuws. er verkoop aangeboden? Als de vreemde om Nederland j lacht omdat het zoo vrijgevig is in het berekenen van in- voerrechtendat hij lachewil rira bien qur rira le de nier." JBehalve het stelsel van reciprociteit, waardoor men trac- taten met Buitenlandsche regeringen bedoeltis er nog een ander middel namelijk: een maatstaf van berekening der invoerrechten niet naar de waarde, maar naar het gewigt, alsof steeds een juiste verhouding daarin zou bestaan, 't Spreekt van zelf dat bijzondere belangen daarmede in het spel komen en geen eerlijk beginsel zulks kan gedoogen. Was het dan te verwonderen dat de heer S. het gewigt ge voelende, dat de industrie zou drukken van een deel der Leidsche fabriekanten en het gevaardat haar bedreigde tegen de aanneming stemde? Ja, dat was te verwonderen omdat tegenover dat deeleen ander stond dat ontlast werd en met de fabriek- en handwerksnijverheid de overige in gezetenen van het kiesdistrict, door een vrijen en onbelem- den invoer worden gebaat. Op welke grond rust dan de voorspelling van den heer E, //dat men op een ander min der aangename wqze dubbel zal belast wordendoor het stichten of ondersteunen van philanthropische instellingen als werkhuizen en verblijfplaatsen van armoede, dat men zijn geld zou kunnen besteden aan subsidien van onderstand om de consumerende massa, die niet meer werken kan om dat er niet meer te werken valtpro Deo te laten leven Die voorspelling werd gedaan, toen de werktuigelijke ar beid in de fabrieken werd ingevoerd en handenarbeid al meer en meer werd vervangen, door het bezigen van de stoom kracht. Hoe het mogelqk is dat die voorspelling in onze tijd wordt gedaan, nu de wetenschap en het vindingrijk ver nuft op het gebied der industrie zulke reuzenschreden ma ken begrijpen we niet. Dit begrijpen wijdat er andere maatregelen noodig zijn om de Nederlandsche Nijverheid in staattestellen de mededinging met het Buitenland te kun nen volhouden. Zoo de Vereeniging van en voor Industriee- len daarvoor zich in de bres stelt handelt zijgelijk die reeds jaren achtereen dat deden met woord en schrift. Z. M. heeft benoemd tot subst. griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Botterdam, Mr. J. J. de Berset, advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd bg den Baad van Bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke armbesturen tot verificl- teur, den heer J. A. van den Ouweelen, thans commies; tot commies, den heer J. E. J. Eijbergen; thans adjunct commies; tot adjunct-commies, den heer J. A. van den Ouweelen Dz., thans eerste klerk. De Hooge Baad heeft Dingsdag niet-ontvankelijk ver klaard de beroepen van1°. den Minister van Finantien tegen een vonnis der rechtbank te Leeuwardenin zake D. H. van der Goot, waarbij hg is vrijgesproken van de aanklagt van overtreding der wet op het personeel; en 2°. G. Wels tegen een vonnis van het kantongerecht te Ouden bosch. Vernietigd zijn: 1°. het vonnis van de arrond.-rechtbank te Heerenveen in zake H. M. de Groot (en 15 dergelijke zaken), zijnde zij allen verwezen naar het hof in Friesland; 2°. het vonnis in zake C. Voorn, tegen een vonnis van de arrond.-rechtbank te Leidenalleen voor zooveel dezen re- quirant betreft, en de zaak in zooverre verwezen naar het hof in Zuid-Holland; 3°. het arrest van het hof in Noord- Holland in zake W. Velt en de zaak verwezen naar het hof in Utrecht, om op de bestaande acte van beschuldiging te worden behandeld en afgedaan; en 4°. het vonnis der recht bank te Zierikzee in zake F. Laban c. 3., en de zaak terug verwezen naar die rechtbank. Naar men verneemt, zijn de onlangs in publieke vei ling gebragte 4 lichtkroonen uit de Groote Kerk te Dordrecht dezer dagen door den secretaris van H. K. H. Prinses Ma rianne uit de hand aangekochtten gebruike eener door H. K. H. nieuw gebouwde Protestantsche kerk te Kamens in Silezië. Dingsdag is ten burele van den militairen intendant te 's Hage aanbesteed de levering van: 16 last Boode of Bhijn-tarwe, wegende minstens 77 Ned. ponden het mud; 16 last Zeeuwsche tarwe, wegende minstens 74 Ned. pon den het mud9 last inlandsche of Pruissische roggewe gende minstens 72 Ned. ponden het mud. Daarvoor waren 10 inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste was voor de 3 perceelen de heer P. van der Tak te 's Gravenhage als: het 1ste perceel voor f 258,50 het 2de f 256 en het 3de f 188,50 allen per last. Heden Dingsdag morgen te 11 ure zijn van Vlaar- dingen de geschenken van nieuwe haring voor de leden der Koninklijke familie, benevens voor vele hooggeplaatste staats ambtenaren aangebragt. Tot leden van het Provinciaal Utrechtsche Genootschap van Kunsten en Wetenschappen zijn in de vergadering van Dingsdag benoemd de heeren A. M. J. van Asperenluit. ter zee 1ste kl., directeur van het Meteorol. Instituut te Utrecht; A. J. de Bruynmilitair paardenarts te ZutphenDr. W. Gleuns, te Groningen; Dr. Q. J. Goddardte Botterdam; Dr. B. S. Tjaden Modderman, te Leiden; J. P. C. van Overstratengeneraal-majoor te Breda; Dr. S. Sarphati, te Amsterdam; Mr. Gh. A. Chais van Buren, te Amsterdam; Dr. L. E. Beynen, te 'sHage; Ds. J. P. Hasebroek te Amsterdam; Th. Jorissen, te Gouda; Dr. T. H. Karsten te Amsterdam; Dr. A. Mees te Botterdam; Dr. E. Piaget, te Botterdam; Mr. H. J. Swaving, te Zutphen; S. Cool, te Amsterdam; Mr. C. G. de Balbian van Doorn, te Utrecht; Mr. J. G. Gleichmante 's HageMr. S. J. Hingstte AmsterdamMr. E. H. Karstente 's HageMr. A. E. J. Modderman, te 's Hage, en Mr. Abraham de Vries, te Amsterdam. Uit Utrecht wordt medegedeeld, dat er bij de letter kundige faculteit der hoogeschool van regeringswegedirec- telijk noch indirectelijk eenige stap is gedaanom op den uitslag van het onlangs gehouden admissie-examen invloed uitteoefenen. Evenmin is dit, naar men verzekert, bij de facul teit te^Leiden geschied. Haar deken, Prof. B. Fruin, heeft open lijk verklaard, dat bg haar geen ministerieels aanschrijving ontvangen is, en men deelt mede, dat haar ook door de regering geen wenk gegeven of zelfs geen verlangen met betrekking tot het admissie-examen kenbaar is gemaakt. Uit Groningen schrijft menTer gelegenheid der aan staande academie-feesten, zal, naar men verneemt, ook het athenaeum van Deventer door een zijner curatoren, twee zijner hoogleeraren en een paar zijner studenten, worden vertegenwoordigd. De Gemeenteraad van Ngmegen heeft in zijn verga dering van 11. Zaturdag met bijna algemeene stemmen be sloten tot het oprigten van een hoogere burgerschool met driejarigen cursus in den loop van het volgende jaar. De inzending en wedstrijd van brandspuiten te Mid delburg belooft belangrgk te zullen zijn. Uit Londen wor den twee stoom-brandspuiten met toebehoorenvan twee ver schillende fabriekanteningezonden. - Te Haarlem is een partij land gekocht, gelegen in de Haarlemmermeer, groot 180,676 bunders, voor de som van ƒ216,844. Ten huize van mevrouw van Duurente Nijverdal, nabij Almelo, wier honden eenigen tijd geleden een 13jari- gen knaap zoo deerlijk hebben verminkt en die daarna door een geweerschot van het leven werd beroofdheeft men de zer dagen het volgende gevonden: p. m. f 5000 aan gelds waarde in een oude kast en 4 pond oud zilver in den poot van een kabinet. Uit Oud- en Nieuw Mathenesse wordt dd. 27 Junij berigt. Heden was onzen geachten Burgemeester den heer P. J. van Dijk, een aangename verrassing bereid. Na afloop van de raadsvergadering werd hem door den oudsten Wethou dernamens den Gemeenteraad'ten geschenke aangeboden, de heerlijkheid van Oud- en Nieuw Mathenesse, onlangs daartoe in openbare veiling aangekocht, en zulks ter zake van de vele en gewigtige diensten die Zijn Ed. Achtb. aan deze gemeente heeft bewezen; en waaTvan nu laatstelijk de verbetering der wegen een overtuigend bewijs oplevert, zijnde vroeger door zijne zorg aldaar een uitmuntend school- locaal gesticht. Deze handeling van den Gemeenteraad is een sprekend be- bewijs van de achting, die de gemeente haren Burgemees ter toedraagt, en tevens hoe de Baad dezer gemeente ware verdiensten weet te beloonen. De opdragt, waarvan dit ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2