Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. schénhandende verstandelijke vermogens moeten meer ont- wikkeld worden. Aangenaam zal het ons zijn, wanneer men ons feiten op geeft waaruit een afdoend bewijs is te trekkendat wij ons vergissen in den aard en de strekking van de openbare schoolmaar nog meerdie de blijken opleveren dat art. 23 der wet wordt geschonden. De Vereeniging voor Chris telijk Nationaal onderwijs heeft alleen sympathie bij ons, dat zij het verkrijgen van kosteloos onderwijs tracht te be vorderen maar men zij niet blind voor het gevaardat de ouders hunne persoonlijke verantwoordelijkheid voor een leus prijs geven. Zoo er zijn, die de openbare school goedkeu ren men eerbiedige die overtuigingmen verkettere nie mand ook niet de nagedachtenis van den overledene van der Brugghenwiens laatste levensdagen door verkettering werden verbitterd en wiens droevig uiteinde men als een Goddelijke straf op zijn medewerking aan de schoolwet vaak deed voorkomen. En hoe meer men den strijd van meenin gen aangaande Christendom en Christelijk geloof in onze dagen ziet toenemen des te eerder kan er sprake zyn van een Christendomdat boven geloofsverdeeldheidoud en nieuw, verheven is, zoodat een ieder in zyn gemoed over tuigd, niet blindelings gelooft op het gezag van anderen of volge den stroommaar acht geve op de stem die van boven zich binnen zijn hart laat hooren. Z. M. heeft met ingang van 1 Julij a. s., de Ko ninklijke academie te Delft opgeheven en bepaald, dat de polytechnische schoolkrachtens de wet regelende het mid delbaar onderwijs intestellente rekenen van dien datum te Delft gevestigd zal zyn. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag den 2den Julyen de gewone au- dientiën van den Minister van Koloniën, tot nadere aankon diging niet plaats hebben. Woensdag zal door Z. K. H. Prins Frederikvoorz. van de hoofdcommissie tot oprigting van het nationaal'monument, in HD. paleis in de residentie, aan dat bestuur en eenige ge- noodigden een diner worden aangeboden, dat uit ruim 30 couverts zal bestaan. De Hooge RaadKamer van strafzakenheeft heden Dingsdag verworpen de beroepen in cassatie van 1°. P. J. Dingemans tegen een arrest van het hof in Gelderland waarbij hij is veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf wegens moedwilligen manslag gepleegd aan zijn huisvrouw2°. J. L. van der Schottegen een arrest van het hof in Zuid-Hol land waarbij hy is veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf wegens misbruik van vertrouwenen 3°. A. Herrewijn, te gen een vonnis van het kantongerecht te Woerden (en drie dergelijke zaken)waarbij hij tot geldboete is veroordeeld wegens overtreding van het reglement op de wegen en voet paden in d« gemeente Bodegraven. Na het aannemen der voorstellen tot het uit den weg ruimen der geschillen tusschen de leden der Witte Sociëteit te 's Hage heeft de regementskommandant onmiddellijk ken nis gegevendat voortaan de muziek van het regement gre nadiers en jagers weder voor de uitvoeringen in het Bosch beschikbaar zyn. Zondag is bij herhaling een der wagens op de rail route van 's Hage naar Scheveningen gedérailleerd of is een der wielen daarvan gebroken, zonder dat dit eehter eenig ongeval heeft veroorzaakt. Door de genomen voorzorgsmaat regelen is geen der wagens omgeslagen. Te Rotterdam is Zaturdag 11. in den hoogen ouder dom van bijna 92 jaren overleden de heer Cornelia Hane- graaff, vroeger agent van den Rijkskassier te Leidén, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. - Het Taal- en Letterlievend Genootschap onder de zin spreuk //Met tijd en vlijt," te Leuven, heeft in zijn ver gadering. van den 26sten dezer met algemeene stemmen tot buitenlid benoemd Dr. A. de Jager te Rotterdam. Den 3den Mei jl. liep te's Hertogenbosch het gerucht in de gemeenten Lith c. a., dat aldaar een wonderdoctor- was aangekomen. De herberg waar hij zijn intrek had ge nomen werd overstelpt van ligtgeloovigenom hem te cone sulteren over de verschillende kwalen waaraan zij lijdend, warenzelfs halve blindenkreupelen en dergelijken wacht ten met ongeduld op zijn hulp. De uitoefening van zyn practische geneeskunde was echter dood eenvoudig en be stond alleen uit de wonden aanteraken, daarover te wrij ven en kruissen te makenonder het uitspreken der woor den //Kijk mij maar aan, vertrouw op God en zijn hulp, veel bidden en aan den arme geven, een goed geloof, en goed eten en drinken." Voor deze bedriegerijen ontving hij vele geldsommen, o. a. van een f 22. Tegen dezen won- derdocter, die later bleek een bezembinder te zijngeboren te Amsterdam en wonende te Maartsensdijk (prov. Utrecht), werd procesverbaal opgemaaktdoch de regtbank aldaar, heeft hem Vrijdag ontslagen van alle regtsvervolgingom dat niet gebleken was dat hy een valschen naam of een valsche kwaliteit had aangenomenook niet dat; hij genees middelen toegediend of geld gevraagd heeft, en dat het een voudig bestrijken der wondenzonder de kwaal te onderzoe ken geene strafbare daad opleverde. Donderdag avond 11. kwam de persoon Wolter Haas jes, uit Noord-Amerikana een 12jarige afwezigheid, te Staphorst terug om zijn zoon en dochter te halen. Den vol genden morgen werd hij echter door den brigadier-majoor der rijksveldwacht B. J. Daman naar Zwolle vervoerdten einde achterstallige correctionele en criminele straffen te on dergaan. - De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Dings dag benoemd tot leden der plaatselyke schoolcommissie de heer Mr. J. E. Goudsmit en J. P. W. Schermer, en tot dirigerend onderwijzer der vormschool voor kweekelingen de heer J. A. van Dijk. Dr. W. H. D. Suringar, rector van het Stedelyke gymnasium alhier, heeft het verslag aangaande die instelling over 1862-1863 verrijkt met een Verhandeling over de Proverbia Communia, ook Proverbia Seriosa geheeten, de oudste verzameling van Nederlandsche spreekwoorden. Na een zeer karakteristieke inleiding, waarin men den schrijver herkent, worden achtereenvolgend de volgende punten be handeld: 1°. de aanleg en het ontstaan van de Proverbia Communia: Hollandsche en Latijnsche tekst; 2°. de oud heid van deze spreekwoorden, aangetoond door verwijzing op bronnenwaaruit deze zullen kunnen geput zijnook naar de Hollandsche en naar de Latijnsche tekst; 3°. de waarde van dit geschrift voor de studie van de oude Hol landsche taal en voor de Latiniteit van de middel-eeuwen 4°. beschrijving van de onderscheidene Edities, die aan de Proverbia Communia zijn te beurt gevallen; 5°. Invloed van dit geschrift op de latere Letterkunden6°. Proeven van verbeteringen in den Latijnschen tekst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Dingsdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 66°, 'a middags te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 60°. Zondag is aan de jongstgeboren dochter van den Her tog en de Hertogin van Brabant in de Kapel van het kas teel te Laeken dooor den Kardinaal-Aartsbisschop van Meche- len de plegtige doop toegediend. De Aartshertog Stephanus en de Aartshertogin Clotilde, gemalin van Aartshertog Joseph, waren doopgetuigen. De Koning, de Hertog en de Hertogin van Brabant, benevens een groot aantal genoodigde aan zienlijke personen waren bij de plegtigheid tegenwoordig. Na de plegtigheid had ten hove groot dejeuner en gala plaats. De Engelsche bladen bevatten een lange lijst der oorlog schepen die beschikbaar zijn om de geheele Duitsche kust te blokkeren en hunne eskaders in den grond te borenindien zulks wierd vereischt, alsmede een opgaaf der troepen die te gen den vijand zouden kunnen worden gebezigd. -— Een ongehoorde, waarlijk voorbeeldelooze demonstratie heeft Brugge opgeleverd. Bij de jongste verkiezingen vóór de provinciale raden is verkozen de bisschoppelijke geneesheer van den Abeele, die ook geneesheer in het krankzinnigen gesticht is. De aldaar verpleegden hebben dezer dagen hunne

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2