Buitenlandsch Nieuws. punten, waarbij het belang der officieren betrokken is, met 352 tegen 250 stemmen is aangenomen. Men koestert de hoop, dat door dé aanneming dezer bemiddelingsvoorstellen de vrede zal worden hersteld. In den Rotterdamschen Gemeenteraad is met 17 te gen 16 stemmen verworpen het denkbeeld, om een straf verordening in het leveD te roepenwaarbij de koepokin enting verpligtend werd gesteld, ook voor kinderen, die de bijzondere scholen bezoeken. Uit de gehouden beraadslagin gen bleek dat ook onder de geneeskundige leden van den Raad verschil van gevoelen bestond omtrent de behoefte aan zulk een strafverordening. De meest afdoende grond tegen zulk een strafverordening werd niet gebezigddat het gevaar van besmetting door kinderziekte weinig of niet be staat voor gevaccineerde scholierenmaar het niet aanwen den van de vaccine als voorbehoedmiddel de vatbaarheid voor de besmetting alleen beperkt tot hen die niet inge ënt zijn. Men verneemt, dat een voorstel aan de Synode is in gediend strekkende to t afschaffing van de proponents-examina voor hendie aan een der hoogescholen den graad van Doctor in de Godgeleerdheid hebben verworven. Men weet dat door de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten in Nederland een dankadres is gerigt aan sir Mozes Montefiorete Londenwegens de edele bemoei- jingen vin den grijzen baronnet ten behoeve der vervolg den van alle niet-Mohammedaansche belijdenissen in Ma rokko. Op verzoek der hoofdcommissie isdoor tusschenkomst onzer Regering, dat adres door den Nederlandschen gezant te Londen, baron Bentinck, aan sir Montefiore persoonlijk overhandigd, onder betuiging zijner persoonlijke belangstelling, en van die van het Gouvernement in de verrigtingen van den waardigen man. Van het aanbod van baron Bentinck, aan sir Montefiore gedaan om door zijn tusschenkomst een antwoord aan de hoofdcommissie te doen toekomen, werd door de baronnet gebruik gemaakt, die in warme bewoor dingen van zijn erkentelijkheid getuigt voor de sympathie, door de Regering en haren gezant in den goeden uitslag der Marokaansche zending aan den dag gelegd. Men schrijft uit Meerssen aan L'Ami des Interets Limbourgeoisdat eerstdaags daar een schitterend verkie zingsbanket zal gehouden worden ter eere van het nieuwe Kamerlid den heer van der Maesen de Sombreff. Aan het hoofd van hei benoemde comité staat de heer D. Hendriksz predikant te Meerssen. Omtrent den toestand van den oud-pastoor Leus te Rietmolen die reeds als vermoord is opgegeven kan wor den medegedeelddat die toestand jl. Woensdag zóó gun stig was, dat men hoop op herstel begon te voeden; ten minste heeft ZWEerw. toen voor het eerst na den moord aanslag gesproken. De nopens deze zaak in omloop zijnde vertelsels zijn groo- tendeels uit de lucht gegrependaar de gewonde zelf geen inlichtingen heeft kunnen geven en de nicht, die alleen by hem inwoonde, onder bedreiging der dieven, van haarden hals te zullen afsnijden, indien zij gerucht maaktehet bed heeft gehouden enna het vertrek der booswichtenharen oom in de nabijheid der woning heeft vinden liggen. Donderdag avond wandelden eenige vreedzame bur gers langs den IJssel te Zutphen en bemerkten met schrik een man, die, aan een knoop van zijn jas aan een ijzeren haak onbewegelijk hangende, het vermoeden deed ontstaan, dat het aantal zelfmoorden nog met één was vermeerderd. Doch hierin bedroog men zich, daar onze gast, die zich meermalen in staat van dronkenschap bevond, ook deze na middag weer beschonken door welk toeval weet men niet op die ongewone plaats was komen te hangen. Toen men hem losmaakte, op den grond nederlegde en weder bij- bragt, waren zijne eerste woorden, zeer bedaard: «Goede morgen hoe laat is het toch Zaturdag morgen zijn in de huurt Wezepe onder 01- denbroek twee woningen door het inslaan van den bliksem afgebrand. Tu8schen Onderdendam en Stitswerd is Donderdag een boerenplaats door den bliksem getroffen. Door de vast beradenheid der bewoners is de veroorzaakte brand evenwel spoedig gebluscht. Men berigt dat, ten gevolge der herhaalde klagten welke van Texel zijn ingekomen over den overlast, dien de bevolking ondervindt van de Oostenrijksche oorlogschepen de regering bij den Oostenrijkschen gezant pogingen beeft aangewend, om het geheele eskader naar Vlissingen te doen verzeilen, alwaar, naar het schijnt, minder bezwaren zullen worden gevondentegen de schietoefeningen dier oorlog schepen. Het eskader zal echter nu wel in zee steken. Tengevolge van een kortstondige maar hevige ziekte overleed Zondag middag de jonge heer N. J. Koolemans Beynen in den bloeijenden leeftijd. Sedert drie jaren kreeg hij zijn opleiding en vorming tot bouwkundige bij onzen ge meente-architect den heer J. W. Schaap, en was een yverig, achtenswaardig en veelbelovend kweekeling van het Genoot schap M. S. G. Bij de uitvoering van onderscheidene ge meente-werken was hij ook met het dagelijksch toezigt be last, welke taak hij met den meesten ijver, bekwaamheid en naauwgezetheid vervulde. Zijn verlies is groot voor zijn dierbare betrekkingen en ook voor de maatschappijwaarvan hij, hoogst bekwaam en rijk in ervaring, een zeer nuttig lid had kunnen worden. Hij was bij zijn meerderen en min deren in hooge achting. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Zondag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 56°, *8 middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 59°, te 5 uur 58°, te 8 uur 5 6°, te 10 uur 54°. Maandag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 5 7°, 's middag te 12 uur 60°, te 5 uur 53°. De Antwerpsche gemeenteraad heeft besloten dit jaar in de maand Augustus, buitengewone feesten te geven ter gelegenheid van het twee-honderdjarig bestaan der konink lijke akademie van beeldende kunsten. In Hanover heeft het plan om vrouwen voor de te legraafdienst te bezigen weinig bijval gevonden bij de leden van de kamer. Zij konden zich met het aanstellen van //koninklijke rijks-ambtenarinnenniet vereenigen, en leg den vooral hunne vrees aan den dag, dat de spraakzaam heid der Vrouwen het haar moeijelijk zou maken de gehei- menj, aan den telegraaf toevertrouwdte bewaren. De eerste kamer was minder beducht om er de proef mede te nemen. De Minister van Binnenlandsche zaken was van oordeel dat, zoo al niet bij de telegraafdienst, dan toch bij de spoorwegen de vrouwen zeer goed gebezigd kou- den worden. Een gemoedsbezwaar tegen het aanstellen van vrouwen was gelegen in het gemis van behoorlijke afschei dingslokalen voor de beide geslachten, zoo als die in Enge land gevonden worden. Staathuishoudkundigen waren echter van oordeel dat bij de uitvindingen in den laatsten tijd waardoor vrouwelijke handarbeid meer en meer onnoodig werd, de maatschappij met ernst bedacht moet wezen op een middel om die leemte aan te vullen. De Noord-Preussische Zeitung heeft gemeld en de Noord-Allg. Zeitung bevestigddat de hertog van Augus- tenburg verklaard heeft, dat het voor hem en zijn zaak be ter ware geweest, dat Pruissen zich volstrekt niet bemoeid had met de Sleeewijk-Holsteinsche zaak. De Fransche Moniteur, het overlijden des Konings van Wurtembcrg meldende, constateert met een in het oog vallende voorliefde, dat de overleden Vorst een bloedverwant is van de Keizerlijke familie, daar de zuster des overledene, de Prinses Catharina, met Koning Jéröme Napoleon ge huwd was. - Men spreekt te Parijs van een nieuw complot tegen het leven des Keizers. Men beweert, dat hooggeplaatste En- gelschen in de zaak betrokken zijn. De moordaanslag zou alweder met Orsini-bommen plaats hebben. Een op zich zelve onbeduidende omstandigheid toonde bij gelegenheid der onlangs gesloten echtverbintenis van den Graaf van Parijs, hoe zonderling de lotgevallen der men- schen kunnen wisselen. In de bruidskorf der Gravin van Parijs bevond zich ook een diamanten garnituur, dat vroe ger aan Koningin Hortense toebehoorde, doch die het in de dagen van geldgebrek had moeten verkoopen. Nu zit haar zoondie toen verbannen wasop Frankrijks troon en de bruid van den Vorst, die ter zelfder tijd vermoede-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2