Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De waarborg, die ik nu in art. S3 der wet op het lager onderwijs zooals het nu geredigeerd is, bezit als vader, als christenals hervormde alles ingezeten des Rijksvoor het onderwijs mijner kinderen kan ik op geen kerkelijk gebied erlangen. Voor het genot mijner staatsburgerlijke vrijheden is zekerheidvoor de handhaving mijner rechten waarborg maar komt het kerkelijk element daarmede in verband, dan ben ik minderjarig en sta onder voogdij. Dat men het nog oneens is over leerboeken voor de Christelijke schoolzien wij uit de zeer belangrijke beraadslagingen op de 11de jaar vergadering der Vereeniging voor Christelijke Onderwijzers daarom zij aan ieder huisvader de meest mogelijke vrijheid toegekend. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der hypotheken het kadaster en der scheepsbewijzen te Leeuwarden Jhr. H. van Andringa de Kempenaer, thans ontvanger der re gistratie voor de burgerlijke acten en der successierechten aldaar. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Edam Mr. M. Buchner, advocaat te Ooudatot griffier bij het kantongerecht te Culemborg Mr. F. G. Binsbergen thans ais zoouanig te VVeesp, en in diens plaats Mr. H. P. van der Horst, advocaat en candidaat-notaris te Weesp- voorts aan B. Ernonop verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oud-Valkenburg, en in zijn plaats benoemd E. H. Vollers. Z. M. heeft, voor den tijd van 5 jaren, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië gedetacheerd de lste luitenants G. C. Munters, van het regement gren. en jag., VV. H. Voormanvan het 8de reg. inf., J. W. E. Schadee van der Does, van het reg. gren. en jag., en W. Q. E. Vettervan het lste reg. inf. - Bij Koninklijk besluit is het port der brieven, die per mail over Triest naar Nederl.-Indië worden gezonden, nader gesteld op f 1,5 0, te beginnen met de eerste mail in Julij van hier te verzenden en hier te lande aantekomen. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik hebben Woensdag middag ten 1 uur het paleis het Loo verlaten en zich naar Soestdijk begeven. Wij vernemen, dat de commissaris van politie te 'sHage, de heer J. A. Waldeck dezer dagen door Z. M. den Ko ning van Pruissen benoemd is tot ridder der orde van de Kroon 3de klasse. Naar men verneemt, heeft wijlen den heer L. W. van Merritz, laatstelijk gepensioneerd administrateur van het kroondomein, o. a. vermaakt aan: het Israëlitisch weeshuis, het Israëlitisch gasthuis en het Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis te 's Gravenhageieder een obligatie Oosten- rijksche Nationale Metalliek ad fl. 1000 rente gevende B pCt.; het Israëlitisch krankzinnigengesticht en het Instituut voor blinden te Amsterdamhet Instituut voor doofstommen te Groninger, en de Maatschappij van Weldadigheid, ieder een obligatie als voren groot fl 5 00 het Israëlitisch Gast huis en het Israëlitisch Weeshuis te Rotterdam ieder een certificaat 2\ pCt. Werkelijke Schuld, groot f 1000. In den Gemeenteraad van Nijmegen is ingekomen een missive van de door de zangvereeniging Caecilia aldaar benoemde feest commissie. De commissie deelt mede, dat het 7de nationale zangersfeest van de vereenigde liedertafels in 1865 vermoedelijk in de maand Augustus, aldaar zal plaats hebben. De commissie wenscht evenwel vóór alles de zekerheid te hebben dat zij de voor dat feest noodzakelijke tent zal mogen opslaan op het Hof aldaarzij wenscht te vens, dat de gemeente zich reeds nu zal verbinden, om de kostenzoo die door de inkomsten niet mogten worden gedekt, te voldoen tot een bedrag van hoogstens f 800. Na eenige discussie wordt besloten, 1°. aan de commissie te berigtendat zij voor het bedoelde einde over het Hof zal kunnen beschikken; 2°. de beslissing over het tweede gedeelte van het verzoek aantehouden. Dingsdag namiddag ten half 6 uur heeft te Apeldoorn in tegenwoordigheid der Vorstelijke familie, de onthulling van het monument de Faam plaats gehad, bij welke gelegen heid de heer Jordeus uit Deventer een aanspraak hield. Het Gemeentebestuur van Goes heeft ter kennis van de ingezetenen gebragt, dat in de gemeente gelegenheid bestaat tot het vaccineren of hervaccineren en met aandran» de ingezetenen uitgenoodigd om van die gelegenheid ge bruik te maken én met ter zijde stelling van alle vooroor- deeleneen middel aantewenden, dat door de Voorzienigheid is aangewezen om tegen de verschrikkelijke kinderziekte zich en de zijnen te behoedenvooral nu bij de thans heerschende epidemie gebleken is, dat gevaccineerde!) daaraan minder bloot staan dan zij die deze kunstbewerking niet hebben ondergaan. De Geneeskundige Courant deelt mede, dat te Goes ge durende de laatste pokken-epidemie zijn aangetast 310 per sonen, waarvan 236 niet ingeënt. In het geheel zijn 15 overleden waarvan 13 niet ingeënt. Onder de vele proeven van bijzonderen ijver voor het verkiezingswerk te Dockumverdient vermelding, dat een kiezer van 9 5 jaren nog met vaste schreden den kiezersweg betrad, om zijn stem uittebrengen. - In de laatst gehouden voormiddagdienst in de Doop- gezinde kerk te Veendam maakte haar geachte leeraarDs. A. Winkler Prinsvan den kansel aan de leden bekend dat hij een beroep van den kant der kiezers had gekregen om zitting te nemen als volksvertegenwoordiger in 's lands vergaderzaal, en dat hij den termijn van beraad zou ge bruiken om te overleggenwat hemmet het oog op de algemeene lands-, gemeentelijke-, en persoonlijke belangen, in deze te doen stond. Ds. H. G. Schijvliet te Hilversum heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Utrecht aangenomen. De gunstige afloop van het laatst gehouden admissie- examen voor de Literarische faculteit der Leidsche Hooge- school heeft weder aanleiding gegeven om, die het voor goede munt wil aannemen, ongunstig te stemmen voor den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, die bij ministerieële aan schrijving de faculteit zou hebben gelast, om de toelating tot de academische lessen meer gemakkelijk te maken ten gevolge waarvan ook allen, die zich hebben aangemeldwer den doorgelaten. Volgens ingewonnen berichten is bij de faculteit zulk een aanschrijving niet ontvangenen zoo er dus werkelijk een van het Departement te 's Hage is verzonden hetgeen zoo stellig verzekerd wordt zeker is hetdat zij niet aan haar adres is bezorgd. Zou het dus weder een verzinsel zijn De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 60°, te lü uur 56°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 3°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 64°. Men verhaalt de volgende bijzonderheden omtrent de jongste inspectie over het eskader te Swinemunde gehouden in tegenwoordigheid des Konings. Deze bevond zich met zijn gansche staf en vele genoodigden aan boord van een der grootste vaartuigenhetwelk met de overige schepen deel nam aan de manoeuvres. Eensklaps vernam menna het doen eener wending van het schip, de volgende aan merking, gedaan met een schraal maar duidelijk verneem baar stemmetje: //Zie eens, die marsschoot kan toch zóó niet blijven staan: dat is geheel verkeerd." De bevelvoe rende officier, hierdoor opmerkzaam gemaakt zijnde op een fout in de manoeuvre haastte zich om die te verbeteren maar stond niet weinig versteldtoen hij vernam dat de persoon met het schrale stemmetje, die zeer juiste aanmer king op de manoeuvre bad gemaakt, niemand anders was dan de Kroonprinses, die van hare prille jeugd veel ter zee gevaren hebbende, eene niet geringe kennis van het vak bezit. De gezondheidstoestand van Garibaldi heeft in den jongsten tijd aan zijn familie ongerustheid ingeboezemd; zijn wond aan het been is weder geopenden de alge meene toestand van den lijder scheen vrij ernstig. Hij heeft zich met het jagt van den Hertog van Sutherland van Ca- prera naar Ischia begeven om er de baden te gebruiken. Aan den Moniteur wordt het volgende uit Mexico geschrevenWat ook de uitslag van den rampzaligen oor-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2