Buitenlandsch Nieuws. weging, om die aandeelen te nemen op naam hunner amb- j tenaren die er veel belang bij kunnen hebben om zich kos teloos van de eetie plaat9 naar de andere te begeven. Toen Dingsdag te Vlissingen het berigt ontvangen werd van de vernieling der Alabama, door het Noord-Ame- rikaansche oorlogschip Kaersageis door den consulairen agent van Noord-Amerika aldaar de vlag geheschen. Vrijdag 11., eenige oogenblikken voor de parade, werd te Hoorn weder de stad uitgeleid en van den militairen stand vervallen verklaard, een persoon van 24 jaren; na reeds tweemaal bij de klasse van discipline te zijn geweest, werd hij als een onverbeterlijk dronkaard beschouwd. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. W. J. Geselschap te Heemstede. De agent van politie Adrianus Jansen werd den 24sten Junij 1839 tot die betrekking benoemd, na reeds gedurende 20 jaren in militaire dienst te zijn geweest. Op bijna 59ja- rigen leeftijd heeft hij derhalve 4 5 jaren achter zich, waar in onmiskenbaar zijn ijver en trouw is gebleken, bij een zeer moeijelijke en in de laatste 25 jaren een altijd aan groote bezwaren onderhevige pligtsvervullingaan de dienst der politie verbonden. Zijn strafregister in beide betrekkingen getuigt van een onberispelijk levensgedrag en een naauw- gezette pligtsbetrachting. Zijn gedenkschriften zijn vol van meer of min gewigtige levensontmoetingen, zijn eerlijkheid en onomkoopbaarheid werden nimmer betwijfeld. Geleerd en geoefend in gehoorzaamheid, volgt hij de bevelen zijner su perieuren en gaat hij zijn weg met vasten en afgemeten tred. Zoo wandele hij zijn levensweg ten einde, zoolang hij kan in het waken voor de openbare veiligheid enals hij niet meer kanvinde hij een onbezorgden ouden dag door de edelmoedigheid van den Gemeenteraad. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Donderdagmorgen te 5 uur 57°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 69°. Volgens een mededeeling uit Pesth, heeft de Keizer aan den nationalen schouwburg aldaar, een jaarlijksche toe- laag verzekerd van 50,000 fl. en daarenboven 10,000 fl. aan de inrigting tot opleiding van jongelieden tot tooneel- listen. Het studentencorps der universiteit te Leipzig heeft op een dezer dagen gehouden algemeene vergadering het be sluit genomenom bij petitieaan de Tweede Kamer ge- rigt, de opheffing van de bepalingen te verzoeken ingevolge waarvan de academische senaat tevens rechtbank is over het studentencorps. - Dezer dagen had te Crefeld een treffend voorval plaats. Op een verjaarfeest van een 28jarig ingezeten, die tevens zijn verloving vierde heerschte een aangename stemming on der de gasten. Op het dessert vatte de verloofde zijn glas op, om een hem toegebragte toast te beantwoorden. Naauwe- lijks was hij opgestaan of men zag hem verbleeken en leven loos op den grond zijgen. In het Hyppodrome te Parijs wordt door een hercu les sterke toeren uitgevoerd, bijv. het opheffen met de tan den van een ton, waarop een vioolspeler staat. Eenige weken geleden was hij knecht in een wijnhuis, en terwijl hij ten genoegen der gasten een tafel, waarop een hunner stond, met zijn tanden ophief, kwam juist de directeur van het Hyppodrome in, die hem vroeg hoeveel hij verdiende?Veer tig francs per maand," antwoordde de knecht. Dan geef ik u 100 francs per dag zeide de directeur en hij gaf er ge hoor aan. In Frankrijk zijn thans pleiziertreinen georganiseerd, die in vijf en een halven dag de reis van Parijs naar Kon- stantinopel maken. De heer Eugène Pelletan te Parijs is bezig met een antwoord op en een wederlegging van het werk van Prof. Rénan. Een zeer vermogend inwoner van Chaux-Thonezwiens levenswandel niet zoo zedelijk was als de mede-inwoners van gemelde plaats het verlangden, werd dezer dagen op de volgende wijze vermaand, voortaan het pad der deugd te betreden. Een tallooze menigte begaf zich onder het maken van groot rumoer naar de woning van den delinkwent, raasde en tierde gedurende geruimen tijd en vaardigde ver volgens een der aanvoerders af, om voor de deur het zon- denregister des schuldigen aftelezen en daarbij de bedreiging te roegendat wekelijks dezelfde strafoefening zou herhaald wordenindien hij zich niet verbeterde. Door de mildheid van den baron Rothschild is de kleine Israëlitische gemeente te Napels er in geslaagd een synagoge opterigten. De rijke gever neemt ook het tracte- ment van den rabbijn voor zijn rekening. Betreffende het geveeht tusschen de Alabama en de Kearsage verneemt men het volgende De Kearsage, een korvet le klasse der Noordelijken, met een veel sterkere bemanning en bewapening dan de Alaba ma was ter reede van Cherbourg verschenen om het ka perschip te surveilleren. Weldra werden van boord van beide schepen uitdagingen gewisseld, die ten gevolge haddendat kapitcn Semmes van de Alabama, met erkenning van zijn mindere sterkte, den strijd aanvaardde tegen Zondag, voor den middag. Kapitein Semmes had inmiddels een memorie doen drukken, waarin hij zich verheft tegen de aantijgin gen der Engelsche pers en betoogtdat hij nooit dan Noord-Amerikaansche schepen heeft aangetast, dat hij ze heeft moeten vernielenomdat hij ze door de blok kade der Zuidelijke havens niet kon opbrengenen dat de équipages steeds met menschlievendheid behandeld werden. Vóór hij den dood inging, verklaarde de kapitein op die wijze zijne nagedachtenis van een blaam te willen zuiveren. Terwijl een onafzienbare volksmenigte alle hoogten bezet had om getuige van het zeegevecht te zijn liep de Alaba ma ten 9 uren uit, geëscorteerd door de Couronne, een Fransch gepantserd fregat, dat aangewezen was om na te gaanof beide partijen zich wel aan de internationale be palingen gedroegen, die voorschrijven dat soortgelijk gevecht in dit geval slechts mogt plaats hebben buiten de Fransche wateren. Naauwelijks was de Alabama in open zee, of hij trachtte door een stoute manoeuvre de Kearsage te entereu. Deze slaagde er echter in om aftehoudenwaarna beide vaartuigen elkauder gedurende IJ- uur vinnig beschoten. Trots de overmagt van de Kearsage, scheen het voordeel aan de zijde van de Alabama te blijven die zich reeds tot een tweede poging gereed maakte om zijn tegenstander te enteren, toen het kaperschip plotseling een kogel ontving, die zijn stoomketel van de eene naar de andere zijde door boorde en het gevecht voortaan voor den kaper onmogelijk maakte. Terwijl deze nu pogingen aanwendde om zeil bij te zettenhetgeen bij den zwakken wind niet baattebragt de Kearsage al zijn geschut naar den kant overwaar de Alabama zich bevond en beschoot het kaperschip nu zóó hevigdat er ten slotte een gat van vier meters in sprong en het vaartuig dadelijk zonk. De équipage trachtte zich zwemmende te redden. Een Engelsch schip, de Deerhound dat uit belangstelling den strijd had gevolgdredde een groot aantal matrozen en officierenwaaronder de kapitein Semmesdie evenwel zwaar aan de hand is gekwetst. Zij zijn door het Engelsch vaartuig naar Southampton overge- bragt. De Couronne, die met allen spoed hare booten in zee had neergelatenredde ook nog vele manschappen. Dok de Kearsage redde wat te redden was. Daardoor komt het dat van de bemanning der Alabama die 134 koppen sterk was, slechts 1 officier en 1 matroos verdronken, terwijl on geveer 20 man tijdens het gevecht sneuvelden. De Kearsage zelf heeft zeer zwaar geleden het ontving 12 kogels in den romp. Bijeengenomen hebben de beide vaartuigen 130 kogels gewisseld. De Kearsage vuurde met 22 getrokken kanonnen; de Alabama beschikte slechts over 16, aan iedere zijde 8. De opgewondenheid tusschen de matrozen der Zuidelijken en Noordelijken te Cherbourg is zoo grootdat zij elkander met messen gewapend bataille willen leveren. De autoritei ten hebben het geheele korps der maritime gendarmerie op de been moeten brengen om bloedige botsingen te voor komen. Er waren pleiziertreinen tusschen Parijs en Cherbourg ge organiseerd, waarmede massa's nieuwsgierigen waren aange voerd, die van den strijd, van uit de hoogten die Cher bourg omringd, getuigen waren. Alle verrekijkers werden tot bespottelijk hooge prijzen verhuurd.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2