Buitenlandsch Nieuws. die beambten opgemaakt ter zake van feitelijkheden tegen hen in de uitoefening hunner bediening gepleegd voor zoo ver het betreft de wanbedrijven bij art. 5 3 dier wet straf baar gesteld met de straffen bij art. 209 tot en met 218 C. P. bedreigden op dien grondmet vernietiging van het vonnis der arrond.-rechtb. te Arnhemden beklaagde B. A., landbouwer, wonende te Hierden, schuldig verklaard //aan gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen een be diende van een spoorweg in de uitoefening zijner bediening gepleegd, door één persoon zonder wapenen," en hem ver oordeeld tet een gevangenisstraf van 6 dagen en in de kos ten van beide instantiën. Dingsdag zqn de werkzaamheden van het XIXde Land- huishoudkundig congres te Haarlem begonnen en de afdee- lingsbesturen verkozen. De voorzitter Mr. C. Fock heeft na den afloop dier werkzaamheden het congres, dat reeds ruim 400 leden telde en in de Doopsgezinde kerk vergaderd was, met een redevoering geopendwaarna de aan de orde zijnde pun ten zijn behandeld. Het 20ste congres zal in 1865 te Assen worden gehouden. Zaturdag werd op Nederlandsch Mettray het 12 jarig bestaan van die inrigting gevierd en tevens het nieuwe bede huis plegtig ingewijd. De heer W. H. Suringar hield een treffende toespraakdoor het gezang der kweekelingen af gewisseld en met een plegtig dankgebed gesloten. Zondag hield de godsdienstonderwijzer, J. de Vries, een rede over Matth. 21: 15b, terwijl 's namiddags de bekwame organist Brandt Buijs van Zutphen een orgelconcert gaf. Te Amsterdam is onlangs aangekomen een fraaije jonge Indische rhinocerosvan Calcutta aangebragt voor de dier gaarde Natura Artis Magistra. Op den 25sten dezer, des namiddags ten half twee uur, zal van de werf Concordia der heeren Meursing en Huygens te Amsterdam te water worden gelaten het bark schip Prof. van der Boon-Mesch. Uit Pyrmont (Waldeck) schrijft men: dat ook aldaar het zilveren bruiloftsfeest van HH. MM. den Koning en de Koningin feestelijk is herdacht. Reeds des middags zag men de Hollandsche badgasten wandelen met de Hollandsche kleuren op de borst; van verscheidene plaatsen wapperde de Hollandsche vlag, omgeven door toepasselijke versierin gen; des avonds was er concert in de Alléede muziektent was te dien einde versierd en geïllumineerd en werd de Allée verscheidene malen door Bengaalsch vuur (van rood, wit en blaauw) verlicht. Ook was aan de muziektent een transparant met de woorden //Oranje boven" aangebragt. Begunstigd door zeer schoon weder werd verder de avond in gepaste vrolijkheid doorgebragt en was er een buitenge woon talrijke menigte menschen aanwezig, die aanschouwen kon den, hoezeer het Nederlandsche volk aan Oranje is gehecht. Uit Akkrum, in Friesland, is dezer dagen een vrouw van 84 jaar naar Amerika vertrokken, om aldaar bij een harer zonen hare verdere levensdagen te slijten. Sedert eenige jaren woonde op een half uur afstands van Haaksbergen de oud-pastoor Leus met slechts ééne dienst bode. Jongstleden Vrijdag nacht werd de pastoor door vijf vermomde kerels overrompeld, die zijn geld eischten, waar aan door hem bereidwillig werd voldaan, terwijl hij slechts verzocht, dat hem geen leed zou worden gedaan. Na een bankbillet van f 1000 ontvangen te hebbenverwijderden de booswichten zich. Daar de maan helder scheenzag de beroofde hen na. Dit werd door hen opgemerktzij keer den hierop terug en bragten den ongelukkige met een zwaar werktuig eenige slagen op het hoofd toe, zoodat hij bewus teloos ter aarde stortte, terwijl ook de dienstbode niet ver schoond bleef. Weinige uren later was hij een lijk. Men schijnt de misdadigers reeds op het spoor te zijn; drie hun ner moeten, naar men verzekert, uit Oldenzaal afkomstig en reeds vroeger in handen van den rechter geweest zijn. Maandag middag werden te Zutphen onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen de drie schelmen binnengebragt. Groote onverschilligheid was het kenmerk hunner houding toen zij geboeid werden binnengebragt, en met een lagchend glaat zagen zij op de hen omringende menigte neêr. Hoe gevaarlijk het is om met honden land te pas seren waar koeijen loopen bleek dezer dagen weer te Fra- neker. Een schipper ging daar langs een pad dat door een weide loopt. De zes vetweiders, die in deze weide graasden, l het hondje ziende dat de man by zich hadvielen als ver woed op het diertje aanwaarop zijn meester het wilde ver dedigen. Hierdoor werden de koeijen nog meer verwoed en begonnen thans den man te vervolgendie hen door loopen zocht te ontkomen, dat hem echter niet gelukte, want spoedig was hij achterhaald en op den grond gewor pen. Ware niet iemand in de onmiddellijke nabijheid geweest en dadelijk toegeschoten, het zou den schipper gewis het leven gekost hebben. Nu is hij met eenige ligte kneuzin gen er afgekomen. Op Texel verbeeldt men zich, bij het knallen van het geschut en het snorren der kogels nabij de wallen al daar, door de Oostenrijksche flotille belegerd te zijn. Buiten het doorboren van het wachthuis en een vlet der haring trekkers, snorde 11. Donderdag een kogel op de landerijen geheel buiten het schiettrajectlangs de ooren van twee landlieden en een schaap en smoorde op weinige schreden van hen in de aarde. De landlieden bekwamen gelukkig geen letseldoch het schaap is zoogenaamd mal geworden door de suizing van den kogel. Het is wenschelyk dat er aan deze gevaarvolle schieteryen een einde kome. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 61°, '8 middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 66°. - De tooneelspeler Victor Driessens heeft te Antwer pen, met zekeren heer F. Wijnant, een atelier de photo graphic opgerigt. Uit Stuttgardt schrijft men: De gezondheidstoestand des Konings is thans, behalve dat hij niet gaan kan zonder ondersteund te worden, weder uitmuntend; vooral'zijn de geestvermogens van den grijzen Monarch volkomen onbelem merdzoo als niet alleen uit het verrigten van verschillende gewigtige Regeringshandelingenmaar ook uit het bevel tot uitvoering van verdere bouwwerken blykt. Z. M. moet voor nemens zijn de hoofdstad een blijvend bewijs van Koninklijke grootmoedigheid te schenkendooreven als een paar jaren geleden, grootendeels voor rekening der Hof-kasde Neckar waterleiding werd daargesteldthans weder bassins op de heuvelen aan de westzijde van het dal te doen aanleggen ten einde het water uit de merendie zich op het boven dien heuvelketen liggend plateau bevinden, daarin afteleiden en te zuiveren. De kosten van dit werk zijn opruim 300,000 thai, geraamd, en zullen ook dit maal wederom grootendeels uit de Hof-kas betaald worden. Een Duitsch Dagblad geeft het volgend staaltje van de wijze hoe tegenwoordig, bij de gratie Gods onder de vaderlijke stokregeringin Mecklenburg-Schwerinaan gene zijde van den freien deutschen Rheinhuis wordt ge houden. De ridder N..., die zich reeds eenen naam heeft gemaakt door met eigen handen zijn dienstmeid zoodanig te mishandelen dat zij naar het gasthuis is moeten gebragt worden, heeft onlangs den doctor van het gasthuis te Ro stock - een zeer passende naam voor een Mecklenburgsche gemeente - geschrevenwaar een zijner zieke arbeiders op genomen is, dat hij bereid is de kosten //van het voer" van dit individu te betalen. De ridder heeft zich ingerigt om de wet op stokslagen stipt toetepassen. Hij heeft zijnen schoolmeester den eed van regter en zijnen nachtwaker dien van agent van politie doen afleggen. Op het slot is een ge vangenis gemaakt voor de gelukkige vasallen van dit erf goed. Het blad verhaalt nog, dat op vele heerlijke goede ren het gebruik bestaat dat de boeren hunne petten afne men als zij het slot voorbijgaanook al is er geen ster veling te zien, en dat zij het hoofd ontbloot houden totdat zij het slot voorbij zijn. Verscheidene geleerden en voorname letterkundigen, zooals de geneesheer Ivan en de heeren BoussingaultA. Dumas, Milne-Edwards enz., benevens de dames Brohan en L. Collet, zijn uitgenoodigd om het groote gastmaal van het genootschap van acclimatatie te Parijs bijtewonen. On der de gerechten, bij die gelegenheid voortedienen, kan men, behalve een aantal vreemde groenten en gevogelte, aanha len beerenbiefstuk soep van paardenvleeschkanguraharst wolfsnieren enz.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2