Buitenlandsch Nieuws. een confinement van 7 jaren. Die inlichtingen zijnverge zeld van bijzonderheden betreffende bovenbedoelden in het buitenland door hem gepleegde bedriegelijke handelingen, o. a. aan de Beijersche regering medegedeeld, waarvan het gevolg is geweest, dat de gesignaleerde Anton Duplessis, in verhoor genomenbekend heeft Jean of Johannes Spruyt van Opstall te zijnterwijl zijn verdere opgaven met de bovenstaande aanduidingen overeenstemmen. Bij de bureaux der gevangenissen in Nederland was de naam en de persoon van Spruijt van Opstall zeer be rucht, daar hij met de physiologie der groote gevangenissen bekend, ook volleerd scheen in alle misdaden, waarbij ver nuft en scherpzinnigheid gevorderd werden. In het geld- snoeijen zoowel als in allerlei soort van valschheidopligting en bedrog scheen hij geen onbekwaam meester te zijn. Op de bureaux werd hij om zijn vlug verstand en groote routine van werkzaamheden spoedig geplaatst en verkreeg hij. ge makkelijk vertrouwen. In het gezellig verkeer deed hij zich gunstig voor en nam spoedig iedereen voor zich in. Men deelt zelfs mede, dat hij in 1830 in generaals-uniform een opstand in de Rijnprovinciën organiseerde en zich zeer veel aanhang verwierf. Op bijna 6 8jarigen leeftijd schijnt hij nog altijd volleerd in het kwaad, onbevreesd voor straf, onuit puttelijk in middelen, om anderen te verschalken en een leven te leidenwaarop herhaalde straf buiten invloed is gebleven. De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft in hare op 11. Donderdag te Amsterdam gehouden 22ste al- gemeene jaarlijksche vergadering bekroondhet ingezonden ontwerp op de uitgeschreven prijsvraag, van een gebouw, bestemd tot het jaarlijks tentoonstellen van schilder-, bouw-, beeldhouw-, graveer- en andere kunstwerkenwaarvan de vervaardiger bleek te zijn de heer Adrianus Bleijs van Hoorn, tijdelijk te Antwerpen gevestigd; twee ontwerpen van een buurt arbeiderswoningen vervaardigd door de heeren Daniel J. Sanches van Paramaribo en Jan de Haan te Am sterdam twee antwoorden op d.e prijsvraag betreffende de verhooging van loonen van ambachts- en bouwlieden in den zomer en den winter, waarvan een der inzenders zich be kend maakte, zijnde de heer J. H. Leliman te Amsterdam. Uit Apeldoorn wordt het volgende van 11. Zondag be- rigt: De vorstelijke familie woonde heden voormiddag, met talrijk gevolgde godsdienst-oefening bijonder het gehoor van Ds. A. Roeloffs. Deze sprak naar aanleiding der woor den Immers zullen mij 't goede en de weldadigheid vol gen al de dagen mijns levens." De Prins van Oranje vertrok ten 11 ure van het Loo. De feestelijkheden van gisteren namen des avonds ten 11 ure een einde, door het afsteken van vuurwerk voor reke- kening van Apeldoorns ingezetenen. De feestdag zelf onder scheidde zich door niets anders dan door een vrij talrijk personeel wandelaars, eenige muziek der Harmonie dezer ge meente en dat der gunstig bekende artillerie van Arnhem; het aanbieden der geschenken door onderscheidene commis- siën aan het koninklijk echtpaar en een vriendschappelijke zamenkomst door een groot aantal ingezetsenenin het loge ment //de Nieuwe Kroon," bij den tol vóór het Loo. De Gemeenteraad van Arnhem heeft met 11 tegen 7 stemmen beslotenom terugtekomen op zijn vroeger besluit en alsnu aan den gemeente-architect opgedragen het ontwer pen van een eenvoudig plan van inrigting der nieuwe zaal van het gebouw Musis Sacrum tot concertzaal. Er heeft Donderdag 11. bijna een ongeluk plaats ge had bij het spoorwegstation te Maastricht, toen de trein naar Luik en die van Landen bijna tegelijkertijd tegen 5 uur 's namiddags vertrok en aankwam. De passagiers voor Luik moesten om in de rijtuigen te komen den weg overloopen. Drie hunner deden dit, juist toen de trein van Landen aan kwam; twee werden door de baanwachters met pijlsnelle vaart voortgetrokkende derde echter kreeg van den loco motief een duw aan den schouderzoodat hij neerviel in de plaatsruimte tusschen den rail en het plankier van het station en de geheele treinwaarvan de vaart nog tamelijk snel was, hem rakelings langs het ligchaam liepterwijl een der wachters hem de handen en beenen vasthield. Te Scherpenzeel (Friesland) moet den 6 Junij, om streeks half elf ure 's avonds, een schitterende vuurbol waar genomen zijnwaarvan de middellijn schijnbaar bijna twee palm bedroeg. In het zuiden zigtbaar gewordendoorkliefde hij het luchtruim in een hellende rigting naar het zuidwes tenmet zeer langzamen gang. Voor hij verdween, werd hij in drie afzonderlijke deelen gesplitst, waarvan het voorste nog eene aanzienlijke middellijn bezat, het tweede van klei neren omvang was en het laatste een vlam als van een lamp scheen. Het einde der vlam scheen een draaijende beweging te hebben, waaruit rook scheen te komen. Tot lid van den Gemeenteraad te Voorschoten is ge kozen Jhr. Mr. H. A. Steengracht. Uit het Verslag van het Hoogheemraadschap van Rijnland over 1863 ontleenen wij nog de volgende bijzon derheden Door aankoop van de benoodigde gronden werd een be gin van uitvoering gegeven aan het gewigtig besluit om ter verbetering van den watertoevoer naar de uitwatering op de Noordzee, de belemmerende naauwtendie in den Rijn ter wederzijde van het Haagsche schouw bestaan, op- teruimen en aldaar dat water te brengen op een wijdte van 45 el op de hoogte van A. P., met glooijingen wederzijds van tweemaal de hoogte tot de diepte van 2,50 el onder gemeld peil, en een bodemwijdte van 35 el, alsmede de monding van den Korten of Waddinger Vliet aan den Rijn te verruimen en een dubbelen steenen duiker naast de be staande sluis in den Rijndijk te bouwen. Behalve met één eigenaar is de bedoelde aankoop in 1863 in der minne ge lukt. Daarvoor, en voor de kosten van overdragt, is uit gegeven de belangrijke som van f 23090,74. Behalve de vaarten of kanalenwelke onmiddelijk voor toevoerkanalen naar de uitwatering-sluizen dienenbehooren de Doeswateriug en het kanaal te Alpheu tot de wateren waarvan het onderhoud geheel of gedeeltelijk door Rijnland bekostigd wordt. Beide( zijn van alle begroeijing, die de waterdoorlating hinderen kon, gezuiverd; het kanaal is wij ders zooveel noodig van ingespoelde stoffen bevrijd. De Rijn van Leiden tot Zwammerdam of Bodegraven de Mare en de Leede werden bij de schouwen gereinigd bevonden van schadelijke gewassen. Het besluit werd geno men om de ondiepte van den Rijn in het dorp Bodegraven voor rekening van Rijnland en het Grootwaterschap van Woerden te doen opruimen, ten einde de afstrooming te bevorderen. Bedankt voor de beroeping naar Hollandsche Veld, door Ds. J. A. F. Ris Lamberspred. te Maassluis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 70°, des avönds te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 66°. In Baden heeft er een soortgelijke kerkelijke bewe ging plaats als in Nederland. Ds. Schenkel verkondigt van den kansel en in zijn onlangs verschenen werk Charakter- bild Jesu een leer, waarmede de meeste overige geestelij ken zich niet vereenigen kunnen. Zeventig van hen hebben hem aangeklaagd, dat hij den Bijbel niet meer als eene goddelijke openbaring beschouwt; dat hij hem gelijk stelt met andere menschelijke geschriftendat zijne leer strijdt met de Augsburgsche confessie, den Luthersehen en Hei- delbergschen katechismus en dat hij alzoo ongeschikt is om zijn ambt langer te bekleeden. De bezwaren zijn aan het evangelisch opperbestuur kenbaar gemaakt, dat zich aan de zaak gelegen zal laten liggen. Koning Leopold van Belgie heeft de heer Heremans benoemd tot Hoogleeraar in de Vlaamsche letterkunde aan de Gendsche Hoogescbool, Men schrijft uit Parijs aan de Köln. ZtgSedert eenige dagen houdt zich te Parijs een Engelsche geneesheer op, die voorgeeft dat hij de doofheid van doofstommen ge nezen kan. Hij heeft zijn methode schriftelijk uiteen gezet en dit schrijven verzegeld gedeponeerd bij de Fransche aka- demie. Dit schrijven zal binnen een jaar geopend worden, als wanneer de methode gemeen goed wordt. Tot zoolang heeft zich de Engelsche geneesheer de uitsluitende aanwen ding zijner methode voorbehouden. Voor elke kuur rekent hij 2500 frs.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2