KRUIDENWIJN ESSENCE 4 en k\ pCts. van BENDER te Cobientz. STEENDRUKKERIJ Een Kuipersknecht, stad. De veroordeelde moest een kwartier loopen. Hij was afmen had hem tot het laatst op genade doen hopen en zelfs nu hoopte hij er nog op en verwachtte om eiken hoek van een straat een koerier met de mare te zullen zien verschijnen. Hij werd door twee gendarmen ondersteund; zijn beenen knikten, zijn hoofd eveneens, en werktuigelijk opende zich zijn mond om genade! genade! te zeggen. Zoo de gendarmen hem hadden losgelaten ware hij als een be wegingloos ligchaam in het slijk gevallen. Dat was een ver schrikkelijk schouwspel. Overal waren de vensters gesloten maar op het kermisplein wachtte de mindere bevolking onder gemompel. Eindelijk, daar kwam de veroordeelde, meer ge dragen dan geleid door de geudarmen. Bij den voet van het schavot moest men hem opnementen einde hem naar boven te dragen en op de baskule te zettentoen het mes viel, was hij reed3 eenige sekonden dood, ten gevolge van den angst. Dien dag nu, op datzelfde uur, stond beneden aan het schavot een mandie 's nachts zes mijlen had ge- loopen om de teregstelling te zien. Vroeg aangekomenhad hij de beste plaats ingenomen en daar hij., op zijn stok ge leund geen enkele der bijzonderheden van het bloedige drama verloren. Later bleek uit zijn proces, dat die man een maand lang met het denkbeeld was omgegaan van zijn vader te vermoordenen dat hij opzettelijk de strafoefening was ko men bijwonen om met eigen oogen de straf te zien, den vadermoorders toegedacht, de straf die hij zelf zou beloo- pen. Dadelijk na de teregtstellingkeerde hij naar zijn dorp terugwaar hij 's avonds aankwamen 's nachts vermoordde hij zijn vader door hem met een ijzeren staaf op het achter hoofd te slaan. Te Penzance is men voornemens een gedenkteeken in den vorm van een liefdadigheidsgesticht, gepaard met een standbeeldter eere van sir Humphry Davy op te rig- ten de kosten worden op 10,000 geraamd, waartoe twee daar woonachtige dames hebben aangeboden 1000 bij te dragen. Sir Macdonald Stephensonbekend als aanlegger van spoorwegen in „Egypte en Britsch-Indië, is blijkens berigten uit China, te Shanghae gearriveerd, om ook in het Chinee- sche rijk de toepassing van het spoorwegstelsel te beproeven. Hij heeft daartoe bij het gouvernement aldaar een voorstel ingediend tot den aanleg voor vier hoofdlijnen, gezamenlijk uitgaande van Hankow en aanteleggen in de rigtingen van Shanghae, Canton, Peking en Britsch-Indië. De lijn op Shanghae strekt zich uit over eene lengte van 660 die op Canton en Peking ieder over eene lengte van 850 en die op lndië over een lengte van 1600 Engelsche mijlen. In de zitting van het huis der Gemeenten te Londen j werd door den Heer Hubbard voorgesteld te verklarendat de bestaande belasting op vermogen en inkomsten wegens hare ongelijkmatige en onregtvaardige werking ongeschikt is om op den tegenwoordigen voet een middel tot stijving der schatkist te blijven. Dit voorstel werd door den kanselier der schatkist bestreden, ofschoon de Minister erkende, dat er bij de incometax ongelijkmatigheden en verkeerdheden voorkwamen; maar hij wist nog geen beter belastingmiddel om in de plaats daarvan te stellen, u In belastingszaken (zeide hij) behoort men omzigtig te werk te gaanbelastingen af keuren en afschaffen is gemakkelijk, doch de taak wordt moeije- lijker, wanneer het noodzakelijk is ze door anderen midde len te vervangen. Er zijn ongetwijfeld ongelijkmatigheden en euvelen aan het bestaande stelsel der incometax verbon den doch wij mogen die belasting niet laten varen vóór dat wij weten hoe haar te vervangen. De voorgestelde motie zou aan het publiek vooruitzigt op afschaffing der incometax ge ven wij mogen zulk een voorstel niet aannementenzij er een practisch plan ontworpen en tot rijpheid gebragt zijhet welk ons in staat zou stellen de incometax te missen zoo danig plau nu of iets wat daarnaar zweemtweet de geachte voorsteller niet aan de hand te doen gelijk in de door hem gehouden rede duidelijk zigtbaar is." Het voorstel van den Heer Hubbard werd dan ook met 67 tegen 28 stemmen verworpen. Er had Vrijdag 11. te Londeneen verschrikkelijke brand plaats digt bij het parlementsgebouwin het magazijn van oliën en verfwaren van den heer Hewett. De branddie ten 1 ure uitbarstte, had weldra zulk een hevig aanzien, dat de brandspuitgasten slechts trachten om zoo mogelijk de daarnevenstaande gebouwen te vrijwaren. Daarin mogt men slechts ten deele slagen; want van de-zeven huizen, die de magazijnen van bovengenoemde uitmaakten werden slechts twee gespaard. OFFICIii EL 1 K U ff 8. De Burgemeester van Leiden doet te weten, dat da gelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de miliciens dezer ge meente, behoorende tot de ligting van den jare 185 9 ver krijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in per soon daartoe aanmelde. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 19 Junij 1864. Barend Kesseboomwedr. van Jannetje Noest, 36 j. en Johanna van Rooijenjd. 30 j. - Johannes Adrianus de Huu, jm. 33 j. en Alida Onvlee, jd. 69 j. - Dirk van Zonneveld, jm. 25 j. en Johanna Maria Labordus, jd. 25 j. - Jacobus Pardon jm. 22 j. en Geertrui Bogard jd. 21 j. Aclvertenliën. Voor een Heer van fatsoenlijke fa milie P. G., wordt tegen billijke ver goeding gevraagd KOST, INWONING en GEZELLIG VERKEER, met vrije Kamer. Adres per fra?ico brief onder de lett. Cf. V. Bureau Leidsch Dagblad. het boeren-kuiperswerk grondig ver staande, vastwerk begeerendeadres- sere zich met franco brieven onder letter K. aan het Bureau van dit Blad. HypotSieek-Obltgatiëii AFLOSIING. Het Bestuur der Nederlandsche Hy potheekbank berigt, dat hare Schuld brieven, opeischbaar den 30sten Junij 1S64, met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschul digde rentebetaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amster dam op Donderdag den 3 Osten Junij 1864 en volgende werkdagen. Hoofddepöt voor het geheele Rijk, bij R. *JT. Vixrv ROOIJTEIIV, A. 25, te Utrecht. De liefelijke zomer brengt ons weder Duitschlands aangename Meidrank in 't geheugen, waarvan een theelepel op een flesch wijn met 5 lood suiker, die aangename en gezonde drank in een oogenblik daarstelt. Wordt niet in Commissie verzondenmaar debiteuren genieten billijk rabat. Brieven franco. EN PLAüTKLEURmRIGTIHG. Visite-kaartjes, op fijn Glacé Carton, f 1,50 per 100, f 2,50 per 200, Stuks, Huwelijks- en Adres-Kaarten, Factuurs, JVota's, Wissels, AssignatiënHuitantiën en meer andere zakenook voor den Boek handel, worden met den meesten spoed, naar de nieuwste modellen, zeer ci viel, geleverd door J. J. SLEÏiER, Langebrug over de Wolsteeg,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3