Buitenlandsch Nieuws. d. de afsluitingsboom bij de voormalige Heerenpoort P. van der Kamp, timmerman alhier voor f 710 N°. 4. Het leve ren en aanbrengen van ijzeren balansen bij onderscheiden brug gen1ste perceel de firma van D. A. Schretlen en Comp., ijzer- en metaalgieters alhier voor f 888 2de perceel minste inschrijver (voorloopig niet gegund) G. Beumers te Kralin- gen voor f 2948. het HollancUch worden vertolkt, de gelegenheid aangeboden. De heer Looman van Amsterdam zal daarop verslag geven van de werkzaamheden der verschillende vertegenwoordigde zendingsvereenigingen. Tien verschillende sprekers houden op vijf plaatsen toe spraken. Ds. Cohen Stuart van Rotterdam zal ten 6| uur het feest met een toespraak sluiten. Onder de leiding van den heer van Lummel van Utrecht zullen de toespraken worden afgewisseld en gesloten door gezangmet begelei ding van muziek. De toespraken zullen worden gehouden door de predikan ten W. H. J. Baart de la Faille te Deinum, G. Barger te Utrecht, H. C. Bervoets te ÊidderkerkJ. W. ten Bokkel te Ommen, H. Gann Dun te RenkumB. Gew'n te IJssel- steijn, G. A. Hoog te Haarlem, J. P. Nonhebei te Middel burg, C. J. du Saar te 's Gravesande P. D. Schouw Sand- voort te ArnhemC. A. Adama van Scheltema -te Amster dam, W. Sijpkens te Loosduinen, en C. L. W. Westhof te 's Gravenhagealsmede door Prof. J. J. P. Valenton te Grouiugen en de heeren J. Esser te 's GravenhageJ. van der Hoorn te ZutphenH. Verbeek te Zeist en J. Voor hoeve Hz. te Rotterdam. Uit Apeldoorn schrijft men: Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje zijn Woensdag hoogst waar schijnlijk een ongeluk ontgaan. Uitgereden zijnde, om het Wiesselsche bosch in oogenschouw te nemenhadden bside Vorstelijke personen zich voor eenige oogenblikken uit hun rijtuig begeven, toen kort daarna een der paarden schichtig werd. Niettegenstaande alle krachtsinspanning der koetsiers die zich, naar het schijnt, bij het rijtuig hadden geplaatst, mogt het niet gelukken dat moedige tweespan tot bedaren te brengenzoodat het al spoedig doorgingen eerst tot staan kwam, toen het zeer vermoeid en met het verbrijzeld en zwaar beschadigd rijtuig in de nabijheid van het Loo werd aangehouden. De rivier de Waal was 11. Zaturdag op de peilschaal te Nijmegen 9.79 el boven A. P. en in de twee laatste et malen 28 duimen gewassen. - De beruchte kerkdief Johan Wering, van 's Hertogen bosch op transport zijnde naar Hoorn, om in de gevangenis aldaar, weder zijn straf (6 jaar en 8 maanden) te oudergaan, werd te Gorinchem in de gevangenis gebragt om daar te overnachten. Ook in die gevangenis heeft hij een poging aangewend, om door middel van braak te ontvlugtendoch op heeterdaad betrapt, werd hij daarin bij tijds verhinderd. Voor dit nieuwe feit zal hij den 2 8sten dezer voor de rechtbank te Gorinchem terecht staan. Dezer dagen is te Oldenzaal een jongman van 31 ja ren in het huwelijk getreden met eene weduwe van 5 5 jaren, die kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft, zoodat deze jonge man dus het zeldzame voorrecht genoot, van in eens man, vader, grootvader en overgroot vader te worden. Uit het verslag omtrent den toestand van de algemeene waterstaat van het Hoogheemraadschap van Rijnland over 1 863 blijkt, dat sedert 1860 de duinvoet over de geheele lengte van het Rijnlandsch strand in breedte en het geheele strand in hoogere ligging heeft gewonnenzoodat door de waarnemingen van 's Rijks waterstaat het verblijdende ver schijnsel wordt bevestigd, hetgeen vroeger alleen bij gissing was aantegeven, dat zoover Rijnland strekt, de zee in de laatste jaren geeD afbreuk deed aan den beveiligden duin keten maar deze integendeel in breedte en sterkte toeneemt. De inlating te Gouda heeft 156 8 uren geduurd en 5 89487 5 6 kub. el water aangevoerddie aan den Leidschendamwelke alleen bij nacht, d. i. van 's avonds tot 's morgens .4 uur geschieden kan, heeft 497 uren geduurd, waarin 10055301 kub. el water Delfland op Rijnland is overgelaten; eene hoe veelheid die nog nimmer bereikt was. Door deze inlatingen is de boezemstand op eene voor alle belangen dienstige hoogte gehouden en een goede waterver- versching verkregen voor geheel Rijnland, maar vooral voor de steden Gouda, door de IJsselinlatingenen voor Leiden, door de inlating te Leidschendam. Voor Haarlem ontstond die verversching door de overigens schadelijke afvloeijing te Spaarndam en de wederaanvulling met het op evenge- oemde plaatsen ingelaten water. Bij de op heden Maandag ten raadhuize plaats gehad hebbende aanbesteding zijn aannemers geworden van N°. 1. Het herstellen van de gemetselde wallen1ste perceel P. Kooreman Pz., metselaar -alhier, voor 73 7 2de perceel A. Verhoog, metselaar alhier, voor f 799 3de perceel P. G. Houthuysenmetselaar alhier, voor f 26 8 en 4de perceel P. Lozier, timmerman alhier, voor]/'949. N°. 2. Het in voegen der gemetselde brugwerkenbenevens eenige ver nieuwingen, P. G. Houthuysen alhier voor 979 N°. 3. Het vernieuwen van eenige bruggena. de Paauwbrug J. P. Rietbergen, timmerman alhier, voor 626 b. de Vrouwe- steegsbrug P. van der Kamp, timmerman alhier, voor f 1950; c. het Sluisbruggetje buiten de Rijnsburgerpoort P. Kaptein den Boumeester, timmerman onder Leiderdorp voor f 667 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 5 6°. Zondag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 60°, 'a middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 64°, te 5 uur 6 2°, te 8 uur 60°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 70°, te 5 uur 71°. De door de Belgische Katholieke partij reeds sedert zoo langen tijd aangekondigde motie van orde is Zaturdag 11. voorgesteld. Met 5 7 tegen 5 6 stemmen verwierp de Ka mer der afgevaardigden het voorstel om te verklaren, dat de Kamer zou overgaan tot de orde van den dag, aangezien het Kabinet het vertrouwen des Lands verloren had. De politie te Wiesbaden heeft de eigenaars van loge menten, badhuizen en gemeubeleerde kamers, onder bedreiging van straffen, gelast, een wakend oog op de komende en ver trekkende Polen te houden en uiterlijk binnen een half uur bij de directie der politie opgaaf te doen van iederen Pool die hier aankomt, of van hier afreist, in het laatste geval met bijvoeging van de plaats werwaarts hij zich begeven heeft. Dit bevel zou op verlangen van den Russischen ge zant gegeven zijn, die vreest dat de Polen zich de aanwe zigheid van den Czaar in Duitschland tot het beproeven van een aanslag willen ten nutte maken. Men meldt uit Parijs, dat het Japansche gezantschap zich niet naar Engeland, Nederland, Pruissen en Zwitser land zal begevenmaar tengevolge van gewigtige tijdingen uit Japan, plotseling van plan veranderd is en zoo spoe dig mogelijk naar Jedo zal terugkeeren. - De Minister van Openbaar Onderwijs in Frankrijk heeft den heer Colani voorgedragen te benoemen als hoog leeraar te Straasburg. Eenige dagbladen hebben gemeld, dat Koning Victor Emanuel te Fontainebleau werd verwacht. Dit berigt is ten eenemale onjuist; daarentegen beschouwt men het als niet onwaarschijnlijk, dat de Keizer der Franschen eene bijeen komst zal hebben met den Keizer van Ruslandhetzij te Baden-Baden, hetzij in Nederland. Men verwacht dat die bijeenkomst een einde zal maken aan de spanning, welke thans in de betrekking tusschen Frankrijk en Rusland heerscht. In een Fransch Dagblad komt het volgende verhaal voor, ten bewijze, dat het gezicht der doodstraf niet al tijd een afschrikwekkend voorbeeld is: Een man had .zijn vader en moeder vermoord. Hij werd gevat, stond teregt en werd veroordeeld. Men voerde hem naar het schavot op de wijze voor de vadermoorders voorgeschrevenin het hemd barrevoets en het hoofd bedekt met een zwarten sluijer. Dat vond plaats in een landstadje, waar men midden op den dag executie hield onder bet luiden der doodklok. Het was een gure winterdag, de lucht was graauw bewolkt; er viel een fijne, doordringende regen. Het schavot stond op het kermispleinde gevangenis lag aan de andere zijde der

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2