Buitenlandsch Nieuws. tama 332 tegen 517 op Mr. L. Graaf van Heiden Reine- steinin het kiesdistrict Sneek Mr. W. van Nauta Lemke 352 stemmen tegen Jhr. van Swinderen die 5 27 en Mr. 1 S. Wijbenga, die 705 stemmen verkreeg: in het kiesdistrict Steenwijk de heer J. Meesters 144 tegen 288 die op Jhr. Storm van 's Gravesande werden uitgebragtin het kiesdistrict Gouda Mr. J. B. L. Wentholt 1001 tegen 1281, die op Jhr. Mr. W. M. de Brauw verkreegin het kiesdistrict Maastricht Mr. E. van Wintershoven 252 terwijl Mr. P. van der Maesen de Sombreff 125 7 stemmen bekwam, en in het kiesdistrict Roermond Mr. F. baron de Keverberg 72 5 tegen 7 59 stemmen, die op Mr. K. J. L. Cornelis werden uitgebragt; in het kiesdistrict Zwolle verkreeg Mr. J. H. van Roijen 389 en Mr. J. Kalff 305 steramen tegen 769 die Mr. P. Mijer erlangde; in het kiesdistrict Almelo Mr. A. J. Vos de Wael 471 tegen 743 op Mr. P. A. S. Lim burg Brouwer; en te Gorinchem Mr. R. J. Metelerkamp 332 en C. Schiffer van Bleiswijk 270 tegen Dr. Simons, die met 731 en Jhr. J. van Loon, die met 503 stemmen in herstemming zijn gekomeD. - Uit Hoorn schrijft men: Als een bijzonderheid kan ge meld wordendat vóór de opening der stembussen de ver kiezing op Woensdag, een missive gelezen werd van het stembureau op het eiland Urkwaarbij te kennen werd ge geven dat niet één kiezer opgekomen is om zijn stem uit- tebrengen, en dat deswege de stemopnemers ook hunne stem niet uitgebragt hebben. Volgens een ontvangen mededeeling zou de schending van het kunstgewrocht van den heer Lacombléop het graf van den dichter Tollens te Rijswijk, het gevolg zijn van den zwaren stormdie op den 3den December jl. al daar heeft gewoed. Men wil, dat het gemeentebestuur van Rijswijk thans ijverige pogingen aanwendt om de aangerigte schade te herstellen. In de zitting van den Gemeenteraad te Vianen werd op den 9den dezer aan de orde gesteld de zaak betref fende den gemeente-ontvanger. Uit de opgemaakte staten houdende aanwijzingen van al de ontdekte vervalschingen enz., ten nadeele der gemeente, waarvan vooraf inzage is genomen door de raadsleden, is gebleken, dat de gemeente op verregaande wijze is benadeeld. Na eenige discussiëu over dat onderwerp, en in verband met een schrijven van den gemeente-ontvanger, waarbij deze verzoekt bekend te worden gemaakt met de som, waarmede de gemeente onder zijne administratie wordt geacht benadeeld te zijnwordt, volgens een beredeneerd verslag van Burgemeester en Wethouders aan den raad overgelegdvoorgesteld die som te bepalen op f 50,000, zullende de gemeente-ontvanger worden uit- genoodigd gelijke som in de gemeentekas te storten legen volkomen décharge zijner administratie als zoodanig, en de goedkeuring van gedeputeerde staten dier provincie op dit besluit worden gevraagd. Bij het Maandag middag gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in den in 185 7 nieuw gebouwden toren in het dorp Nijega (Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, in Friesland), met het gevolg dat hij benevens de in hetzelfde jaar gebouwde kerk met haar nieuw orgel een prooi der vlammen is geworden, en alleen de muren zijn blijven staan, die echter ook zeer beschadigd zijn. Alleen de stoelen en boeken heeft men uit de kerk kunnen redden de torenklok is gesmoltenen niet dan met veel moeite is het mogen gelukken, de pastorie, school en onderwijzers woning en andere in de nabijheid der kerk staande gebou wen voor de vlammen te bewaren. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Maandag 11. ontlastte zich boven Werkhoven een he vig onwederdat in de boerenhofstede van den baron van Heeckeren bewoond door den landbouwer van Eist, in het dak sloeg boven de kaaskamer, waardoor brand ontstond; waren de zonen van gemelden landbouwer niet ten hunnent geweest, dan zou waarschijnlijk de geheele hofstede een prooi der vlammen geworden zijndoch door hunnen ijver werd men den brand meester, in de kaaskamer enz. was zwaveldamp optemerken. Gelukkig zijn de bewoners er met den schrik afgekomen. Naast de plaats der kaaskamer stond een groote opgaande boom die niets heeft geleden. Ds. K. J. van Goor te Beilen heeft het beroep naar de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Borger aangenomen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Ermelo Ds. N. Warmoltsthans te Gerklooster. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 5 3°. Vrijdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 65°. Tengevolge der overdreven geruchtendie verspreid waren omtrent het ongeval dat Keizer Napoleon dezer da gen op den vijver van Fontainebleau overkwam, en ten einde die te logenstraffen, heeft Z. M. zich bij de wedren nen van Fontainebleau bij herhaling aan het publick ver toond. De Keizer is ook nu genoeg hersteld van het ongeval dat hem is overkomen. De Fransche Minister van Binnen- landsche Zaken heeft het intusschen noodig geacht de pre fecten door middel eener circulaire omtrent den gezondheids toestand des Keizers gerust te stellen. De professoren van het College de France te Parijs heb ben een voordragt van twee kandidaten den Minister van openbaar onderwijs aangeboden ter vervulling van de vaca ture ontstaan door het ontslag van Rénan. Op die voordragt zijn geplaatst Adolph Reguier en Michel Breal. Rénan zelf heeft aan de voordragt geen deel genome». De regering is hierdoor niet weinig in ongelegenheid ge- bragt. Michel 'Breal is slechts op de aanbeveling gebragt om een tweetal te formeren maar als geleerde van te wei nig gehalte om in ernst hem het professoraat op te dragen. Regnier daarentegen is voor de taak berekend, maar hij was de onderwijzer van de kinderen der Hertogin van Orleans, met wie hij langen tijd te Eisenbach in ballingschap leefde. Al was het dat de regering dezen koos, dan zou hij toch nooit den gevorderden eed afleggen en Rénans leerstoel zou weder vacant worden. De kandidaat der regering is de bekende orientalist Munck een Duitscher, in Gross-Glogau in Silezie geboren. Hij is israëliet liever turksch dan paapsch was eene oude hol- landsche leus; liever joodsch dan modern, liever negéren dau halveren, luidt ze thans, en in Frankrijk schijnt men van dezelfde meening. Indien de professoren deze voordragt hadden gedaan zou men er eene satire in kunnen zien op de religieuse moraliteit van het fransche gouvernement; nu dit zelf een israëliet*tot professor wil kiezen, maakt het eene satire op zich zelf. Het Bestuur van de te Parijs gevestigde Algemeene Levensverzekering-Maatschappij heeft een uitvoerig schrijven in de dagbladen doen opnemenwaarin het wettig bestaan in Frankrijk wordt betoogd van alle dergelijke maatschap pijen. Men zal zich herinneren, dat de procureur-generaal bij het hof van cassatie zich onlangs bij de behandeling van het regtsgeding tegen Dr. de la Pommerais zeer ongun stig had uitgelaten over die assurantie-maatschappijen. Af gescheiden van zijn beroep op de gevestigde jurisprudentie en de bestaande wetgevingdoet het bestuur teregt opmer ken dat ook van de brandwaarborg-maatschappijen herhaal delijk misbruik is gemaakt, zonder dat men er daarom ooit aan denken zal om deze nuttige en pligtmatige verzekerin gen in het algemeen te verbieden. Woensdag heeft de inwijding plaats gehad van den spoorweg van Parijs naar Dreux, waardoor thans een regt- streeksche gemeenschap met de hoofdstad geopend is voor de rijke valleijen van de Eure en Nonancourt. Er zijn elf tusschen-stations op dien weg. Godard de bekende luchtreiziger, wordt geregtelijk ver volgd ter betaling van een schadevergoeding van 3 00 frs., omdat hij na zijne laatste opstijging is neergekomen op een korenveld, waar zijn ballon een schrikkelijke verwoesting heeft aangerigt. Bij gelegenheid van de kermis te Joigny was een hond in de herberg van zekeren Ramond geloopen en lag daar rustig onder de tafel. Toen de herbergier hem met den voet verwijderen wilde, verzette het dier zich en beet Ra- mond in de hand. De heelmeester niet denkende aan mo-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2