Buitenlandsch Nieuws. Den 9 den dezer is publiek gemaakt het verslag van de jurybeiast met de taakom een oordeel uittebrengen over de 2 8 ingezondene ontwerpen voor het nationaal mo nument, ter gedachtenis aan de gebeurtenissen van Novem ber 1813. Deze jury, bestaande uit de HH. J. A. van der Ven, voorzitter; W. J. Hofdijk, secretaris; C. OutshoornJozef Israels en H. Camp, heeft aan de gedelegeerden uit de hoofdcommissie voor het gedenkteeken de bekrooning voor gesteld van: N°. 21, gekenmerkt N. O. met den eersten (ad f 1000) en N°. 23, gekenmerkt //Ebenhaëzer" met den tweeden pi ijs (ad 500), terwijl hij aan de ontwerpen N°. 2, gekenmerkt //Voor wie deez' Eerzuil" en N°. 6, geken merkt //Hexacone" en N°. 26, gekenmerkt //Nederland her steld" een eervolle vermelding wenscht te zien toegekend, I)e gedelegeerden uit de hoofdcommissie hebben zich met deze opinie vereenigden dezer dagen aan de hoofdcommissie in dien geest een voorstel gedaandientengevolge zijn de afgevaardigden der plaatselijke commissiëu opgeroepen tot een vergadering, die op Donderdag 30 dezer in Diligentia te Amsterdam zal worden gehouden. De levering van palent-olie voor de kust- en binnen- verliehtingen des Rijks is bij openbare aanbesteding, die Dingsdag aan het Ministerie van Marine te 's Hage heeft plaats gehadaangenomen door T. Keijzer te Zaandam voor f 55 de 100 pond in de provincie Friesland, Noord- Holland, Overjjssel en Gelderland, en door de wed. de Boer en Zoon te Amsterdam voor 5 6,59 de 100 pond in de provincie Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. - Van het 4de reg. inf. zijn by het garnizoens-hospitaal te 's Gravenhage 6 militairen als zieken-oppassers geëmploi- jeerd en daarbij gedetacheerdten einde voor de dienst van hospitaal-soldaat opgeleid te worden. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben aan den- Gemeenteraad ingediend een voordragt, tot benoe ming van een 2den praëceptor aan het Stedelijke gymna sium, waarbij aanbevolen worden Dr. H. F. Karstens, 8de praeceptor aan dat gymnasium en Dr. K. W. M. Montijn, conrector te Brielle. Op grond der klagten van de verschillende muziek gezelschappen te Arnhem is de gemeenteraad teruggekomen op zijn vroeger besluit, en zal thans de voorzaal van Musis Sacrum voor concertzaal worden ingerigt. Maandag had te Meppel de aangekondigde tentoonstel ling van landbouw plaats. Men had er zich weinig van voor gesteld. Er waren dan ook slechts 18 stieren, 6 koeijen en 1 hengst ten toon gesteld; aan 2 Meppeler ingezetenen viel de eer der bekrooning ten deel. Men verneemt, dat bij het afnemen der kap, die ge woonlijk des winters over het gedenkteeken op Tollens graf te Rijswijk geplaatst wordt, door onvoorzigtigheid der werklie den bij 't o tblootendezer dagen oorzaak is geweest dat La- comblé's keurig kunstwerk op jammerlijke wijze is verminkt. Van de Muze, die den bloemkrans houdt, heeft men toch den arm gebroken. Zaturdag middag had bij de Ebbingebrug te Gronin gen een treurig ongeval plaats. Terwijl men namelijk bezig was een groot nieuw scheepshol onder die brug doortewcr- kengebruikte men daartoe een windas, doch daar het bleek dat dit op dat oogenblik niet veel baatte, werd bevel ge geven het werk te staken, en de tros die om het windas zat te laten vieren. Dit geschiedde, maar ook meteen vloog het windas met kracht in het ronden trof de spaak die daarin was blijven zitten, den persoon van Jan Musck, te Kaik- wijk, voor de borst, die dadelijk levenloos nederzeeg. De ongelukkige was 26 jaren oud en de verzorger zijner moeder. Men schrijft uit Tiel van den 13 Junij In den af- geloopen nacht heeft een timmerman van middelbaren leef tijd, te Leeuwen bij Wamel, een aanslag op het leven van een jong meisje gedaan, zoo men zegt door een pistool a bout-portant op haar af ie schieten. Ofschoon zij ernstig aan het hoofd verwond is, wanhoopt men nog niet aan haar behoud. De dader, welke naar men vermoedt, uit minnenijd heeft gehandeld, bevindt zich in hechtenis. Uit Bommel schrijft men van 11. Maandag: Heden brak daar boven de stad een geweldig onweder los; de zware aanhoudende donderslagen gepaard met hevige blik semstralen vervulden eeu ieder met schriktwee varensge zellen van hel veer, waren in het veerhuisje gevlugt. Slechts even bevonden aij zich daar veilig, of daar schiet de blik sem weder neêr, met het ongelukkig gevolgdat beiden ge troffen werden en op de plaats dood blevenhet houten huisje bleef ongedeerd. Men meldt uit BoskoopZaturdag jl. zijn van hier de eerste aardbeziën per scheepsgelegenheid naar 's Graven hage verzonden. Er zal dit jaar van deze vracht niet veel te wachten zijn, gelijk voor eenigen tijd reeds gemeld is. Door den langdurig scherpen wind en de koude hebben de gewassen in de enterijdie, zullen zij doorgroeijen warmte behoeventot nog toe veel vertraging in den groei onder vonden. De Prins August van Saxen-Coburg-Gotha en drie officieren van de Oostenrijksche flotille ter jagt zijnde in de duinen van Texel, werden Zondag in hun aangename uit spanning zeer verrast en verstoord door een bezoek van den rijksveldwachter T. Meijer aldaar, welke hun in naam des Konings het verdere jagen verbood en het reeds door hen geschoten wild in beslag namalles op grond van verboden jagttijd, het niet voorzien zijn van een akte, en het niet hebben van vergunning der eigenarenen dan op Zondag. Door den algemeenen kerkeraad der Hervormde ge meente te Utrecht is tot predikant beroepen de heer Hen drik Cornelis Gerard Schijvliette Hilversum. Te Abcoude is Zondag het nieuwe orgel, door den heer van Rossum te Bodegraven vervaardigddoor den heer Nieuwenhuijsen van Utrecht ingewijdterwijl de pred. van der Weyde de inwijdingsrede hield. De Thermometer van Fahrenheit teekendealhier Dings dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 9°. - Woensdag morgen te 5 uur 6 6°, te 8 uur 61°, 's middags te 12 uur 64c, 's namiddags te 4 uur 64°. Voor eenige maanden bragt een zeeman, te Antwer pen woonachtig, een aap van de schoonste soort uit Oost- Indië mede. Hij had het dier weten te dresseren en zoo zachtaardig te maken dat hij het gerust met zijn kinderen liet spelen; kortom, het dier was huisvriend geworden. Vrij dag 11., toea de ouders afwezig waren, hoorden de voorbij gangers dat er in huis deerlijk geschreeuwd werdde deur geopend zijnde, vond men een kind van 6 jaren worstelende met den aap, die reeds een gedeelte der wang van het kind had verslonden en een gevaarlijke wond aan het oog had toegebragt. Het gelukte den aap van zijn slagtoffer loste- rukken en toen de zeeman te huis kwam werd het dier on middellijk gedood. Dezer dagen had te Frankfort voor de poort der stad, zoo meldt men uit Freiburg in Saksen, een duel plaats, hetwelk met den dood van een der partijen eindigde. Een groote sterke hond zwom bij toeval digt voorbij een zwanen- hok, in hetwelk een paar zwanen huisden en het wijfje zat te broeijen. Op het oogenblik, dat de hond naar het oor deel van den gent te nabij het hok kwam schoot deze on verhoeds op hem toe en sloeg hem derwijze met zijn vleu gels, dat de hond geen middel overbleef om zijn feilen be- stooker te ontgaan, dan om onder water te duiken. Het middel beantwoordde niet aan de verwachting, want nu werd de hond zoodanig gebeten en gestooten met den sna vel, dat hij niet meer boven kon komen om adem te halen, tengevolge waarvan hij spoedig verdronk. Onlangs zat een heertje (een spotvogel), in den trein op den weg van Brussel naar Ostende, en vond er zijn ver maak in, iedereen over den hekel te halen en te bespot ten. Aan een station gekomen riep hij den chef, en vroeg hem of het waar was, dat hij den stoom en lokomotieven had uitgevonden. Deze antwoordde niet, maar ging heen en beet zich op de tanden van verontwaardiging. Toen het ver trekuur daar was, liep de chef spoedig naar den trein, roepende: Mijnheer, mijnheer! De spotvogel, meenende dat hij van trein moest veranderensprong zoo vlug als een 1 haas den wagen uit, terwijl de beambte de deur achter hem toewierp en de trein voortsnelde. //Wat is er mijnheer?" vroeg de spotvogel aan den chef. h Niets!" antwoordde hij; //'twas maar om te zeggen, dat ik de uitvinder van den stoom niet beu." Intusschen was de trein reeds verre weg.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2