Buitenlandsch Nieuws. opzigt tot zijn herderlijk ambt was voorgevallenhoe of vele zijner ambtgenootendie hem terzijde hadden gestaan hem waren ontvallen, terwql ZWEerw. nog het voorrecht mogt genieten te midden zijner gemeente die hem dierbaar is, werkzaam te mogen zijn. Met vernieuwden lust en kracht verbond hij zich aan zijn gemeente. ZW Eerw. had te dezer gelegenheid tot tekst gekozen den eersten Zendbrief van Paulus aan de Thessaloniers, het tweede hoofdstuk, vs. 13. Een talrijke schare had zich iu het kerkgebouw vereenigd om het feest van den hun zoo waarden jubilaris godsdienstig te herdenken. De beide korpsen hoornmuziek van de bats. jagers zijn vereenigd, waardoor zij aanmerkelijk in kracht zijn toe genomen, zoodat de door hen uittevoeren muziekstukken veel zullen winnen. Door de heeren Mr. J. P. Amersfoordt, Z. W. M. van de Poll, S. de Clercq Wz., A. van Lennep en P. Keer Jr. is concessie aangevraagd voor het aanleggen van spoor wegen door de Haarlemmermeer en omstreken. Uit het daarbij gevoegde ontwerp blijkt, dat het doel isa. om Amsterdam langs den koristen weg te verbinden met 's Gravenhage en langs een aanmerkelijk verkorten weg met Rotterdam; b. door de nieuwe lijnen Amsterdam-Leiden, Gouda en Utrecht met een dertigtal dorpen onderling te verbinden en c, het landbouwende Rhijnland en het Sticht in onmiddelijke ge meenschap te stellen met de groote plaatsen van aan- en afvoer en met de Noordzee. Ter bereiking van dat doel zou den de volgende lijnen worden aangelegd: a. van Amster dam door de Haarlemmermeer naar Leiden met een eqtak naar Gouda; b. van Zandvoort door de Haarlemmermeer naar Breukelen. Met den meesten lof wordt gesproken over de stoom boot Avalon en de drie passagiersbootendie de Great Eas tern Railway Company in de vaart brengt, tusschen Rot terdam en Harwich. De Avalon is een prachtige boot, die alle mogelijke gemakken den reiziger aanbiedt. De zeereis is nu aanmerkelijk verkort en de overtogt wordt van Rot terdam naar Londen in 't geheel in 12 uur afgelegd. De boot is Zaturdag morgen te 7 uur van Rotterdam vertrok ken en de passagiers 's avonds kwartier voor 7 uur te Lon den aangekomen. Een groot aantal inwoners van de gemeente Belling- wolde hebben zich dezer dagen bij adres tot den Koning gewend om dezen bekend te maken met de verderfelijke gevolgen van de verhooging der belasting op het gedistel- leerd. Door de aanzienlijke verhoogingzeggen adressanten worden hier in deze environs de personen van den minderen en zedelijk nog reeds te weinig ontwikkelden stand thans nog meer dan vroeger verleidom zich bezig te houden met den vervoer van een kan gedistellecrd van 85 tot 90 pCt. (nieuw stelsel) en een pond zout, waardoor huisvaders en moeders met een talrijk kroost belast, die gezamenlijk dagelijks n den regel twee expeditie's makenonbehoorlijke jiiaar al te grove inkomsten genieten. Adressanten hebben voorts nog een grief tegen het tarief op den invoer. Het zout namelijk bij ons te lande zwaar belastwordt langs het grenskantoor bij duizende ponden ingevoerdzonder dat er inkomende rechten of accijnsen van geheven worden, aangezien het met boter vermengd wordt binnen gebragt. Aan de ambtenaren, langs de grenzen gestationneerd zal het altijd, hoe groot hun aantal zij; hoogst moeijelijk vallen dien smokkelhandel in gedistelleerd en zout tegen te gaan. Het 7de Zeeuwsche muziekfeest is te Zierikzee in de Nieuwekerk gelukkig afgeloopen. De repetitie op Woensdag avond deed voor de uitvoering van verschillende nommers vreezen; op Donderdag avond echter voelden zangeressen en zangers zich begeesterd, en onder de leiding van den direk- teur Carl Eisner werd de Josua van Handel, de Sommer- nachtstraum en Fesca's 103de psalm met een koor van bijna 200 leden en met mevr. Colin Tobisch en mej. Kersjes uit Amsterdam, den heer Göbbels en anderen goed gegeven. Uit Monnickendam meldt men De vangst der ansjo vis in de Zuiderzee is gedurende de laatste dagen aanmer kelijk verbeterd, zoodat alle hoop bestaat, dat de prijs der ansjovis dit jaar niet zoo buitengewoon hoog zijn zal als in het afgeloopen jaar. AU eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld dat gepasseerde week door een zeug van den Heer Harwig te Ambt-Amelo 17 levende jongen zijn geworpen, welke door de zoo gezegende moeder in hokken beurtelings worden ge zoogd. Aan het grenskantoor te Roosendaal is de bagage aan gekomen van den ex-hertog van Brunswijk, bestaande uit ongeveer een 30tal kisten en koffers. Zr. Ms. gepantserde kanonneerboot is in het drooge dok te Hellevoetsluis gehaald om te worden nagezien. In den nacht van den lOden op den llden dezer zijn in de buurtschap de Ooij onder Ubbergen twee wonin gen afgebrand, waardoor tevens de gansche inboedel is ver brand, benevens nog vier varkens. De oorzaak is niet bekenddoch schijnt aan onvoorzig- tigheid te moeten worden toegeschreven. De woningen wareu verzekerddoch niet boven de waarde. Te Sprang is wederom Zaturdag brand ontstaanwaar door 5 huizen en 2 schuren een prooi der vlammen werden. Zes dagen geleden werden 13 huizen en 4 schuren in den asoh gelegd. Men vermoedt moedwillige brandstichting. Aangenomen het beroep naar üalfsen (Overijssel) door Ds. B. C. Ledeboer, pred. te Eibergen. Door Zijn Exc. den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn o. a. bevorderdbij de burgerl. openb. werken (afd. stoomw.) tot hoofdingenieur, chef der afd., G. H. L. van Oordt; tot ingenieur 1ste kl. van het stoomw. J. W. Th. Bertrand. Bij de op heden Dingsdag plaats gehad hebbende in levering van stembriefjes, ter verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in de volgende gemeenten va het kiesdistrict Leiden opgekomen, het daarbij vermeld aantal kiezers, als.- Leiden 719 van de 990 kiesgerech Leiderdorp 40 69 Oegstgeest 41 61 Soeterwoude 84 146 Katwijk 56 83 Valkenburg 10 19 Voorschoten 47 65 Rijnsburg 31 47 Warmond 29 51 Sassenheim 23 41 Hazerswoude 53 123 Benthuizen 21 27 Lisse 46 84 Noordwijkerhout 16 44 Oudshoorn 58 95 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 7°, te 1U uur 53°. -Dingsdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 60°. Ook te Elberfeld heeft men zich met de stenografie bezig gehouden. Den 5den had aldaar de algemeene jaar- iijksche bijeenkomst plaats der stenografen uit Rijnland en We9tphalen. De vergadering besloot de methode van Stolze zuiver te blijven toepassenen benoemde een commissie van twee leden om teekens, die niet overal aangenomen wa ren algemeen te doen kennen. Zij erkende voorts de steno grafische vereeniging te Berlijn als hoofdbestuur. Als plaats waar de volgende bijeenkomst zou plaats hebben werd Keu len aangewezen. Bij het diner, waarmede ook dit congres werd besloten, werd een dronk op Stolze uitgebragt, waar van hem per telegraaf kennis werd gegeven. Uit Trier wordt gemeld, dat het officieele berigt al daar is omvangen dat de verkozen bisschopde Heer Ham berg te Munchenzijne benoeming van de hand heeft ge wezen. Te Weeneu had in de vorige week een zonderlinge plegtigheid plaats. De doop werd op bevel van de politie toegedienddewijl de vader van het kind weigerde het te doen doopen. Nadat dit geschied was werd het kind onder toezigt van den commissaris van politie weder ten huize van den vader gebragt. De Japansche gezanten schijnen te Parys nog eenigen tijd te zullen vertoeven. Woensdag bezochten zij Versailles en it n ii H n H II II n H II ii II H n II u n h II H ii II ii ii II li ,H e n 1/ ii H II ii ii II ii ii n

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2