i\°. i323. Dingsdag 14 Junij. A". 1864. Ons laatste woord. LEIDSCU MlilSLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijks Num mers Vijf Cents. P ijs dor adverteutién 1-6 regels f 0.7i. felere regel meer I2J Cts. Geboorte-, bu welijks-en doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cta. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht Sb Cta, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 ra.; 6 ti. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haar em en Amsterdam te 8 n. 34 ra.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Op Zol en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 q. 52 m. 's avonds. 8toomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de everige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. PostbusligtingeD aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en teilu., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en S u. 40 m. 's namiddags. Oost-lodisobe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; ever Marseille, t, IC eu 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's iu. lot 10 u. 30 m. «v. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Setntarie is open dagelijks vau 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur.- De Gemeente-Architect is te tpreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 30 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoüaiea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Uiugsdag, Woensdag eu Donderdag van 9i aar. van Zegel, Registratie dageljjks van 84; van de Hypothekeu en het Kadaster, van 94 uur. Ia de Oude Rotterdamsche Courant staat 't volgender/Tua- echen de anti-revolutionnaire partij en eene der fractiën der liberale of conservative partij is - wij toonden het bij meer dan eene gelegenheid aan een verbond onmogelijk. Wordt het geslotenhet is uit den aard der zaak van korten duur omdat, daar transactie niet mogelijk is, een van beide par tijen tot ontrouw aan eigene beginselen wordt gedwongen hetgeen van zelfs een onnatuurlijkenzeer lossen band in bet leven roept. Niemand, die daarvan meer overtuigd is dan het hoofd der anti-revolutionnaire rigting. Bekend is de hevige uitval, in der tijd door hem tegen de conservativen gerigt; bekend is het, op welke onaannemelijke voorwaarden hij nu en dan aan die partij zijn steun in het vooruitzigt stelde. En nog onlangs heeft hij zich, wendende tot de kiezers, die zijne vlag plegen te volgenhet wachtwoord gegevenom zich bij die conservatievennoch bij de liberalen aan te sluiten maar openlijk, door het stellen van eigene kandidaten bij de op handen zijnde verkiezingen teeken van leven te geven. Zoo doende zou de anti revolutionnaire rigting zich reken schap kunnen geven van hare krachtenen zelfsbij wel te voorziene nederlagenop het cijfer harer volgelingen met zekeren nadruk kunnen wijzen. In die houding, door den Heer Groen den kiezers zijner rigting aangeprezen, lag ongetwijfeld iets cordaats, iets man nelijks. Immers straalde daarin door een vertrouweneen ge loof in de waarheid zijner beginselendat eerbied vordert. Het was bovendien consequent, dat een partij, die van trans actie niets weten wil of mag, zonder zich zelve te kwetsen het bondgenootschap met anderen van de hand wees." Wij meenen daarbij te moeten in herinnering brengen, dat de heer Groen van Prinsterer uitdrukkelijk in zqnen brief aan de kiezers vaD zijn rigting zegt: u Gq moet zekerheid heb ben dat minstens het voorstel van wetsherziening (in art. 23, 24 en 33 der wet, regelende het lager onderwijs) door den- gene aan wien gij uw stem geeft, beaêmd wordt. Met algemeene verzekeringen van welwillendheid zijn we niet gebaat." De vraag ligt voor de hand, heeft Mr. R.-J. Schimmel- penninck die zekerheid gegeven? Het antwoord moet ontkenneud zijn. De conservative partij heeft Mr. Schimmelpenninck aan bevolen maar gezwegen van diens sympathie voor het voor stel des heeren Groen. Deze heeft zulks opgemerkt eu een ronde verklaring geëischt, of de heer Schimmelpenninck zijn ad- haesie gaf aan zijn voorstel tot herziening. Men is een rond borstig antwoord schuldig gebleven men heeft dat ontweken. Mogen nu de anti-revoiutionnaire kiezers hun stembriefje met den naam van Mr. R. J. Sctnininelpenninck invullen? Immers neenwel de conservativenmaar tusschen hun en de anti-revolutioiuiairen is een verbond, een aansluiting on mogelijk evenzeer als tusscheu de liberalen. Daarom hebben de kiezers in het district Delft tegenover den heer Hoekwater, die tot de conservative partij behoort, den heer Mr. J. de Neufville, die voorzitter is der Vereeni- ging voor Christelijk nationaal onderwijs te Amsterdamtot kandidaat gesteld. Het Dagblad van Zuid-Holland schrijft in zijn buitenge woon nommer van hedendat de vliegende blaadjes van den heer Groen juist gerigt zijn tegen de conservative kan didaten en dat de anti-revolutionnairen juist overal waar conservative leden aftreden hunne kandidaten stellen! En vraagt of dan de kiezers geen ezels zijndie dit niet op merken De heer Groen maakt thans openbaar, dat de heeren de Brauw en van Zuylen van Nijevelt schriftelijk verklaard heb ben met hem een voorstel over het ouderwijs te zullen doen en daarom beveelt bij die beide leden ter herkiezing aan. De heer Schimmelpenninck volgde het voorbeeld van deze beide heeren niet; wat moet nu Nederland en Oranje doen? Er was een tijd, toen liberale, anti-revolutionnaire en katholijke kiezers eendrachtig hun stem gaven aan een en denzelfden kandidaat; 't was een verbond tot verkrijging der vrijheid van vereeniging, vrijheid van godsdienst, vrij heid van bijzonder onderwijs en hun eendrachtig pogen heeft de zegepraal doen behalen op de conservative partij. Weder was er een tijd, toen de anti revolutionnaire en conservative kiezers zich vereenigden om de invoering eener bisschoppelijke hierarchic te bestrijden; maar, gelijk het gaat met een volkswaan van een dag, dat verbond hield geen 8iand en de zegepraal der oppositie bleek later uit treding vau een nieuw Ministerie Thorbecke. f 'n i 'v'

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1