Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dan die in art. 23? Ja, gewis, schrap uit dat artikel weg het woord Christelijkezoodat ook de openbare school tot Heidensche en Israëlitische, of Mohamedaansche of Dageraads- deugden zal opleidenof liever tot geen deugddie van godsdienst het uitvloeisel isen de openbare school zal wor den ontvolkt 1 Moeten zijdie evangelische volksopvoeding liefhebben daartoe de hand reiken Z. M. heeft den generaal-majoor L. T. F. W. baron van Boecoplid van het hoog militair gerechtshof, op zijn aanvrage, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en hem, in verband daarmede, op pensioen gesteld, ten be drage van f 2400 'sjaars, en in diens plaats benoemd den kolonel op non-activiteit J. H. L. Rijsterborgh. Z. M. heeft, met 1 Julij aanst., benoemd tot leeraar aan 's Rijks vee-artsenijschool A. W. H. Wirtz, 1ste luit. paar denarts 2de kl. bij het leger te Roermond, ter vervanging van J. Jennes, overleden. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer P. van Vollenhoven, te Amsterdam, als lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoor- zigt in Noord-Holland te Amsterdam. Z. M. heeft aan den heer C. van Bovenop zijn ver zoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van con troleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnsen te Oostburg, behoudens aanspraak op pensioen. In de zitting der Eerste Kamer van heden Donderdag zijn achtervolgens aangenomen: 1°. met 26 tegen 2 stem men het ontwerp tot nadere bekrachtiging van een artikel der concessie voor het kanaal door Holland. Tegende heeren Taets van Amerongen en van Sasse van IJsselt; 2®. met algemeene stemmen dat tot bekrachtiging van een met het burgerlijk armbestuur te Maastricht gesloten ruiling van een gebouw en gronden; 3°. met 18 tegen 6 stemmen dat tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Zwolle naar Meppelen 4°. met algemeene stemmen dat tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoor- weg van Alkmaar naar den IJ dijkwaarna de Kamer is uiteengegaan. - Bij den Hoogen Raad der Nederlanden (raadkamer) is thans in behandeling het beroep in cassatie van J. T. baronnesse van Dedemwed. van den heer D. Pruimers, en van J. G. van Rijntegen een arrest van het provin ciaal gerechtshof in Overijsselwaarbijter zake van de be kende feiten, hunne openbare terechtstelling is bevolen. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft bij von nis van 11. Dingsdag H. E. en J. E., wegens het zonder de vereischte toestemming van wege de bestuurders der Rbijn- spoorweg-maatschappij gaan langs de spoorbaan onder Oos terbeek veroordeeld ieder tot een geldboete van f 10 en subsidiair tot. gevangenisstraf van 3 dagen. Overtredingen als de genoemde komen tegenwoordig veel vuldig voor. Hieruit ontstaat het vermoedendat het pu bliek onbekend is met de daartegen bestaande strafbepalin gen en men meent daarom er op te moeten wijzendat tegen het bovengemelde feit bij de wet van 21 Augustus 1859 (Staatsblad N°. 9 8) houdende bepalingen omtrent het ge bruik der spoorwegen, geldboete van f 1 tot f 100 of ge vangenis van een dag tot een maand te zamen of afzonder lijk zijn bedreigd. Men spreekt te Nieuwediep de geruchten tegen om trent het spoedige vertrek van het zich aldaar bevindende Oostenrijksche eskader. Daaromtrent is nog niets bekend. Dagelijks stoomen er een of twee schepen bij afwisseling naar de Hors, alwaar de bemanning geoefend wordtin het vuren met scherp uit de verschillende soorten van vuurmon den. Een groot deel van den dag hoort men het gebulder van hun kanon. - Men schrijft uit TexelDe bombardements-exercitie der Oostenrijksche vloot bij onze wallen duurt dagelijks voort, zonder evenwel belangrijke schade te veroorzaken. Slechts een kogel trof en doorboorde het wachthuis der haringtrek kers, alsmede een daarbij liggende vlet. Naar men ver neemt, zal de eigenaar daarvoor schadevergoeding vragen. Omtrent den te Huiberg gepleegden moordaanslag verneemt men nader, dat er voor de herstelling van het ge wonde meisje alle hoop bestaat. Ofschoon het pistool, waar van de dader zich bediendea bout portant werd afgescho tenwas het gelukkigerwijze slechts met los kruid en een prop geladen. De mond der boerin is erg gezwollen en ge wonddaar haar aanvaller bij herhaling alle moeite deed, om dit pistool daarin afteschietenzy verzekertdat hij reeds vooraf heeft gedreigdhaar het leven te benemen. Beide behooren tot den gegoeden boerenstand. - Maandag namiddag werd de gemeente Sprang door een zeer verschrikkelijke ramp getroffen. Te 3 uur ontstond er brand, daar de vlammen door den noordwesten wind wer den aangeblazenalles droog en bijna geen water voorhan den was, stonden in minder dan een half uur tijds twaalf huizen en drie schuren in vollen vlamen niettegenstaande de ijverige burgemeester met het brandwezen ten spoedigste op de plaats der ramp werkzaam warenwas er bijna aan geen blusschen te denken. Men heeft nogtans met groote inspanning van krachten behouden wat te behouden was; in een half uur lag alles in de asch; bijna niets is kunnen gered worden. Verlies van menschenlevens heeft men niet te betreuren en het vee was in de weide. Hartverscheurend is de hoogst treurige toestand van een groot gedeelte der dorpsgenootendie letterlijk alles hebben verloren. Van een geloofwaardige zijde wordt uit Winschoten medegedeeld, dat bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaaleen boer uit een der naburige gemeenten ter raadzaal kwam om zijn stem uitte- brengen en aan den voorzitter vroeg, waarin hy zijn stem moest doen. De voorzitter wees hem natuurlijk de bus aan. //Jongen," zei de hoer, //wat gaat het tegenwoordig raar toe." Daarop nadert hij de bus, houdt zijn mond boven de gleuf, en roept met luider stemme: //Jan Freerks Zijlker." De Gemeenteraad alhier heeft in zijn vergadering van heden Donderdag benoemd tot 2den hulponderwijzer der 3de kl. aan de openbare lagere school voor minvermogenden H. J. van Wijk; voorts een gedeelte van den Vestwal tusschen de gedempte Koepoortsgracht en de Vlietsbrug afgestaan aan den heer F. C. Rose te 's Hage en J. van der Tas alhier, ten einde daarop te bouwen twee fatsoenlijke woningen met tuin. Het Gemeentebestuur van Rotterdam is voornemens een aantal gemeente-eigendommen tegen brandschade te ver zekeren. Zij heeft de sommen voor elk der panden vastge steld en assurantie-maatschappijen uitgenoodigd om tegen het gestelde bedrag voor de assurantie inteschrijvenwelke in schrijving tot den lOden dezer open is gesteld. Het geza menlijk bedrag der te assureren waarden is f2,170,000. - Beroepen tot predikant bij de Waalsche Hervormde gemeente te Amsterdam Ds. Rochedieu te Delft. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 54°. Donderdag morgen (e 5 uur 51°, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 67°. Sedert lang woont te Weenen de heer Christens, een Deen, onderwijzer in de gymnastiek, met zijn moeder. Voor geruimen tijd hadden beiden het droevige berigt ontvangen dat in den jongsten oorlog een hunner dierbaarste betrek kingen was gesneuvelddat mevr. Christens een zoonde heer Christens een broeder had verloren. Met moeite hadden zij er toe kuunen besluiten om tegenwoordig te zijn bij de aankomst der Deensche krijgsgevangenen, die voor eenige dagen Weenen zouden passeren. Wie zal in staat zijn beider ontsteltenis en uitbundige vreugde te beschrijven, toen zij onder de aankomende landslieden den doodgewaanden zoon en broeder herkenden! De commanderende officier veroor loofde den krijgsgevangene den ganschen dag in den schoot van zijn familie doortebrengen. Holstein moet nuhoewel het reeds als bondsland beschouwd wordt, uit eigen middelen 12,000 man Ilanno- versche en Saksische troepen onderhouden, Omtrent het lot van La Pommerais verkeert men nog steeds in het onzekere. De vader van den veroordeelde heeft Maandag zijn verzoek om gratie aan Keizer Napoleon doen toekomen. Onjuist is het dat de Keizerin de echtgenoote van

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2