iV\ 1318. Woensdag 8 Junij. 1864. .V JUe aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen>€iener»»l. LEIDSGII DAGBLAD. Deie Courant verschynt eiken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaonderlyke Nom- mers Vijf Cents. Pi-iji der Advertentién 1-fi regels 0.76. Iedere regel meer 12{ Cts. Geboorte-, Gu- welijks-eu doodberigten van 1-4 regels f 0.90. Iedere regel meer I 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen vin Leiden nasr 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Ri'terdam ts 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 14 m.; 8 u 46 ra.; 6 li. 6 m. 9 n. 5 m. naar Haar em en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 in.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van '«Gravenhage naar Leiden 10 a. 52 m. 'savonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Kaveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 n., de overige dairen uitgezonderd de Zondag, 6 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden, Maandag 2$. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek ea op Ue Nieuwrstraat: 's morgeus te 7 n. 45 m. en te tin., 's namiddags te 8 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en S u. 40 ra. 's namiddags. O >st-I<nli-o ie Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 28; over Marseille, 9, 16'eu 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van «lke maand. fkijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uitr'sm. tot 9 uur 'sav. Spoorweg;-l'elegraai aa^eiijlts v»u 7 uur m. tot 10 u. 30 m. «v. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie oen Fabricage de* Zaturdags van I I1 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur.- De Gemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 13—1 uur. kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 3—1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechleu eu Acei'nseu dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Oiugsdag, Woeusdag eu Donderdag - an b—2 nar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de iiypotheken en het kadaster, van 9 4 uur. IV. Aan de herziening onzer Staatsinstellingenaan den daar door meer heerschenden geest om aan iedereen te vergunnen zijn gedachten of gevoelens door de drukpers te openbaren aan de meer en meer veldwinnende meeningdat de staat kundige en burgerlijke vrijheid aan ieder ingezeten on voorwaardelijk moet worden toegekend, 't zij hij is vrije of dienstbare, magistraat of ambtenaar, hoog of laag geplaatst in den Staat, bij het leger, bij de vloot, bij het binnen- landsch bestuur- aan dat allesuit de Grondwetsherziening voortgesprotenis het te danken dat het openbaar leven van den aanstaanden Volksvertegenwoordiger aan het algemeen oordeel onderworpen en dat oordeel openbaar gemaakt wordt. Maar als wij den Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek by de aanstaande verkiezing tot lid der Tweede Kamer aan bevelen krachtig aanbevelen tegenover Graaf Schimmelpen- ninckdan is welligt menig kiezer gereedom te letten op bestaande relatiënen ons oordeel als niet onpartijdig bij anderen verdacht te doen voorkomen. Wij moetendit we tende, des te meer doen uitkomen, dat het ons om zaken niet om personen, - om het algemeen belang, niet om bij zonder gunstbetoon te doen is; en daarom, wat wij tot aan beveling aanvoeren is tot ieders overtuigingspreke tot ieders geweten. De heer Siegenbeek heeft binnen Leiden een schoone po sitie, is een onafhankelijk mensch, op wiens openbaar en burgerlijk leven geen smet kleeft, en daarin staat hij met Graaf Schimmeipenninck gelijk, wiens gedrag als volksverte genwoordiger evenwel niet zoo onberispelyk schijnt. De heer Siegenbeek heeft achter zich een eervolle loopbaan en die hem kennen, weten, dat hij is liefderijk, weldadig, gevoelig voor anderer lijden, gereed om wat hij heeft te besteden om mildelyk anderen wel te doen. Is hij niet in uiterlijke vormen zoo voor komend als zijn voorganger, hij is misschieu even degelijk als die laatstgen. is opgevolgd. Welligt zou hy ook kunnen zeggenwat eenmaal een Minister van Marine tot den Koning zeide, die hem buitengewoon adjudant wilde maken//Sire! miju wervelbeenderen zijn er niet voor gemaakt, om zoo te buigen." De heer Siegenbeek zal zich niet buigenom gunst te bejagenmaar voor volksbelangen optredendezal zijn openbare taak het karakter bezitten van volstrekte onpartij digheid, met echte en geen schijnbare vrijzinnige beginse len; geen stemmachinedie zich schaart in de rij der vol- bloedthorbeckianenmaar ook geen opposant van een mi nisterie dat niet in alles zijn kleur heeft. De Tweede Kamer zal in de eerstvolgende zittingen zich moeten bezighouden met gewigtige onderwerpenwaarover de heer Siegenbeek door zijn kennis en ervaring boveu Graaf Schimmeipenninck een meer bevoegd beoordeelaar is. Als wy noemen een wetboek van strafvordering, een wetsontwerp op de schutterijen, een wet op het hooger onderwijs, de re geling van Rijkspolitie, gevangeniswezen, middelbaar- en la ger onderwijs, plaatselijk belastingstelsel enz., dan komt het ons voor, dat de heer Siegenbeek als voormalig officier van justitie, als gewezen majoor der schutteryals vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen, als Burgemeester van Leidenals curator der Leidsche Hooge- school en van het Stedelijk Gymnasium, als lid der plaat selijke schoolcommissie, gedurende een reeks van meer daa 25 jaren een kennis en ervaring heeft verkregen die hem tot bijzonder krachtige aanbeveling strekt voor de kie zers in Rijnlandmet wier belangen personen rechten en behoeften hij veel, oneindig veel meer bekend is dan Graaf Schimmeipenninck, die of in den achterhoek van Gelderland of in de hoogste kringen van de residentie gewoon is zich te bewegen en, naar men zegt, slechts een of tweemaal in het jaar een plaats bezet iu het gestoelte der eere van de hoofd kerk der Hervormden te Leiden óm door een mildegift den armen dier gemeente te bedenken. De heer Siegenbeek is een zeer getrouw kerkganger bij de gemeente waartoe hij behoort en in wier bestuur hij zitting heeft. Zijn godsdienstige rigting is die, waardoor zich thans de Doopsgezinde gemeente binnen Leiden kenmerkeud gun stig onderscheidt. De Nederlantlsche Industrieel zegt; //Naar de stembus kiezersDe helft der leden van de Tweede Kamer wordt grondwettig op nieuw aan uwe stem onderworpen. Vraagt u zei ven af, of hunne herkiesbaarheid u mag bewegen tot herkiezen? Vraagt u af, of de belangen van het algemeen door een andere keuze niet beter zoude kunnen worden be hartigd? Vestigt ditmaal vooral het oog op de belangen der

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1