Buitenlandsch Nieuws. dong naar de hand van een meisje, dat echter zijn herhaalde aanzoeken afsloeg. Sedert had een felle verbittering zich van zijn gemoed meester gemaakt. Eenige maanden geleden werd hij verdacht van het huis der ouders van het meisje in brand gestoken te hebben waarvoor hij dan ook voor het provin ciaal gerechtshof terecht stonddoch bij gemis van bewijzen werd vrijgesproken. Vrijdag morgen sloeg zijn verbittering tot zulk een woede over, dat hij het ongelukkige meisje over viel ter aarde wierp en den hals trachtte aftesnijden toen dit niet gelukte, trok hij een pistool en loste dit op de keel van zijn slagtoffer, hetwelk daardoor gevaarlijk werd gewond zij had echter nog zoo veel kracht, dat zij naar hare woning- kon kruipenen daar het gebeurde mededeeleu. Wat den moordenaar betreft, deze schijnt zich, onmiddellijk na het bedrijven zijner misdaad, op de vlugt te hebben begeven. De Maréchaussees doeu het mogelijke om hem op het spoor te komen. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Iudië zijn o. a. benoemd tot voorzitter van het bestuur van het Pro- testautsch Wees- en Armhuis te Samarang F. U. van Hen gel, in plaats van Ds. F. C. van der Meer van Kuffeler, eervol ontslagenen geplaatst bij het militair-hospitaal te Samarang de officier van gezondheid 8de klasse H. van den Broeck. Berigten uit Batavia van 29 April behelzen het vol gende Bij wijze van gerucht, dat zich echter spoedig zal moeten bevestigen verhaalt men dat de heer Robinson van zijn concessie voor de stoombootvaart in Indië zou hebben afgezien en de voorkeur gegeven zou hebben aan het verlies van de tot waarborg gestorte somliever dan de concessie te exploiteren. Men schrijft van TernateOp 13 Maart kwam een Sangireesch vaartuig op de reede alhier, beladen met olie, aan boord hebbende 6 geblesseerden. Dit vaartuig is slaags geweest met de zeeroovers, digt bij de eilanden Tyfore en Map, vlak achter den berg van Ternate, waarbij de San- girezen 3 man hebben verloren. Van deze zes geblesseerden is er eendie deerlijk gewond was door ijzeren harpoenen welke de doctor uit de wonde heeft moeten halenoverle den. Eenige dagen na dat gevecht, hebben de roovers, waar schijnlijk dezelfde, zich in de omstreken van Makian vertoond. De Stoomboot Reteh is op verzoek van den resident ze gaan opsporen. De Java-Bode deelt het volgend algemeen overzigt mede: De laatste mail bragt ons, die tot de zoogenaamde Indische maatschappij behoorenhet berigt dat de Indische comptabiliteits-wet met zeer aanzienlijke meerderheid door de Tweede Kamer was aangenomen; de discussiën over of naar aanleiding van dat wetsontwerp vallen niet in onzen smaak; het is toch wel wat erg ons afteschilderen bijna als vijanden van Nederland, alsof de Nederlander, naar Indië vertrek kende, alle liefde en gehechtheid voor den grond die hem heeft zien geboren worden, achterlaat; bij hem geen vader landsliefde, geen gehechtheid aan Land en Koning! Ons hart klopt niet minder warm voor het geluk van Nederland, zoo onafscheidelijk verbonden aan het bezit der Koloniën, hoewel men in de Kamer beweerde, dat wij overigens in zoo veel opzigten bevoorrecht zijn boven de Nederlanders in Nederlanddat wij hier niets betalengeen maatschappelijke betrekkingen te vervullen hebben die geen voordeel opleve ren (schutterij enz;) Dit getuigt wel van groote onbekend heid met Indië en tevens van de moeijelijkheid zich een denkbeeld van de troepen te vormen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 52°. Zondag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 67°, te 5 uur 66°, 's avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 7°. Maan dag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 65°. Niettegenstaande de Maudit in Rome verboden is, circuleren daar toch duizende exemplaren van dat werk on der valsche titels. Dezer dagen overleed te Weenen de physicus Ludwig Döbler, die in zijn werkkring hoogen roem verwierf. Zijn vader wilde hem tot graveur doen opleiden maar de bui tengewone neiging tot beoefening van natuur- en scheikunde, toegepaste werktuigkunde enz. bragt hem op een geheel an der pad. Te Keulen zijn dezer dagen in den Zoölogischen tuin drie hanen aangebragt, welke van kop tot teen rood zijn en de algemeene aandacht trekken. De universiteit te Bonn telt thans 907 ingeschreven studenten. Van dit aantal studeren 208 in de katholieke theologie, .56 in de Hervormde, 181 in de rechten, 135 iri de medicijnen en 327 in de philosophic. Uit Hirschberg wordt van 27 Mei 11. medegedeeld, dat in het gebergte aldaar in de jongt verloopene dagen zooveel sneeuw was gevallendat een gezelschap te Arns- berg een sledevaart hield op 2 5 Mei's morgens ten 9 ure vertrekkende in de rigting van Kretscham. De sDeeuw lag zoo dik en de baan zoo voortreffelijkdat men den spoortrein vooruitsnelde. In het Vereiu voor Natuurgeschiedenis te Praag heeft de heer Romnald Rozekinspecteur der waterleidingeneen nieuw speeltuig vertoond, dat door hem ontdekt was. Hij noemt het Sirenephon. Het moet zich door zachtheid van toonen en groote juistheid onderscheiden. De toonen worden voortgebragt door draaijende schijven, waarin zich voor elke noot gaten bevindengewiglen regelen de bewegingblaasbalken ge leiden den wind door pijpen van kaoutchouck naar de ga ten. Men toonde een groote ingenomenheid daarmede. De ondervinding zal die moeten bevestigen. Te Stargard in Pommeren zijn op den 30sten Mei een schoenmaker en een weduwe getrouwd, die beiden 141 ja ren oud waren. Zij hadden elkander in hunne jeugd bemind, maar tusschenkomende omstandigheden hadden nadere ver- biudtenis onmogelijk gemaakt. De dood had eindelijk nu door den dood van haar man de weduwe wederom in de gelegenheid gesteld, om het aanzoek van den schoenmaker te ontvangen en met een gewenscht gevolg te bekroonen. - Oude liefde roest niet. Op den spoorweg van Marseille naar Lyon moet een ontzettende moord hebben plaats gehad. Een jong Engelsch- man zou des nachts op den trein zijn bestolen en vermoord. Het is te hopen, dat de overheid eindelijk middelen zal we ten te vinden om dergelijke onheilen te voorkomen. - Het Hof van cassatie te Parijs heeft, overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal Dupinde voorzie ning in cassatie van Dr. Couty de la Pommerais verworpen. De heer Fiorentino heeft bij uiterste wilsbeschikking bepaalddat zijn stoffelijk overschot naar Napels moet wor den overgebragt. Hij laat een vermogen van 600,000 fr3. na, waarvan hij er 400,000 aan een nog zeer jongen na tuurlijken zoon heeft vermaakt, met last om een jaargeld uit- tekeeren aan den broeder van den overledene. Aan de moe der van den knaap heeft hij 200,000 frs. en zijn inboedel geschonken. In de zitting van den senaat van Frankrijk van 21 Mei is naar aanleiding eener petitie gehandeld over de grond slagen der tegenwoordige rigting van het bankwezen in Frank rijk. Door den heer Michel Chevalier, den benoemden staat huishoudkundige, werd het gevoelen voorgestaan, dat het recht tot het uitgeven van bankpapier geen monopolie moest zijn, gelijk thans in Frankrijk het geval is; dat dit nadee- lig voor de ontwikkeling der volksbedrijvigheid en strijdig met het beginsel van handelsvrijheid was. Daarentegen ver langde hij in het belang der volksbedrijvigheid, dat aan de bank van Frankrijk de vrijheid tot verhooging van het disconto ontnomen en een maximum voorgeschreven zou worden. Dit gevoelen werd door den Minister Rouber namens de regering bestredenhij betoogde dat het uitgeven van bank papier of fiduciaire munt, gelijk het slaan van klinkende munt, een uitsluitend recht van den staat, doch door dezen niet rechtstreeks maar bij delegatie diende te worden uitge oefend; dat het overdragen van dat recht aan meer dan een instelling gevaarlijk voor het krediet en dus voor den omloop der fiduciaire munt zou zijn, en geenszins door het beginsel van handelsvrijheid werd gevorderd, dewijl bank papier geen handelsartikel maar enkel ruilmiddel was. Daarentegen verdedigde hij de veranderlijkheid van het

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2